Yayınlandığı günden itibaren büyük ses getiren yeni Netflix dizimiz Aşk 101’i hepimiz kısa sürede izleyip bitirdik. Hem eğlenceli hem de sürükleyici olan diziyi genel anlamda, ve özellikle karakterler açısından çok sevsek de elbette fark ettiğimiz bazı eksikleri ve mantık hataları vardı. Bugün bunları konuşmak için buradayız. Yorumlarda hak verip vermediğinizi ya da gözünüze çarpan başka detayları söyleyebilirsiniz.

Burcu Öğretmen

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili Pınar Deniz’in canlandırdığı Burcu karakterini sevenler kadar sevmeyenler de oldu. Bunun birçok sebebi olabilir ama başlıcasının karakterin eksik bırakılan yönleri olduğunu düşünüyorum. Öncelikle, Burcu’yu hiçbir derste, ders işlerken görmedik. Yalnızca tenefüslerde çocuklarla konuşup bir iki ödev, fikir hakkında konuşmalarına şahit olduk. Müdür yardımcısı olması sebebiyle derse girmiyor mu acaba bile dedim, ama girdiği açıktı. (Derste konuşuruz diye verdiği cevaplar, ders pogramı çizelgesi vs.) Peki neden öğrencilerin okuldan atılmalarının en büyük, hatta tek engeli olan bu kadının onlarla tek bağı birkaç cümleden ibaretti? 

Sadece bu da değil, Burcu’nun yalnızca komşu olmaları sebebiyle Eda’yla bir samimiyetini gördük, o da yarım yamalaktı. Ne Sinan, ne Osman, ne de Kerem’le adamakıllı bir diyaloğu, vakit geçirmesi yoktu. Kurul disiplin toplantısında hepsi hakkında konuşuyor, ama bunları ne zaman, nasıl öğrendiği konusunda hiçbir fikrimiz yok. İsmini unuttuğum diğer kadın öğretmeni bile derste izlemişken (Sinan’a bir yerlerde ölmüşsündür sandık dediği sahne) daha önemli bir karakter olan Burcu’yu daha yakından tanımak isterdik. Zaten sahnelerinin çocuğunun, neredeyse hepsinin Kemal’le, biraz da nişanlısıyla yazılmış olması sıkıntıydı. Yalnızca ship üzerine kurulmamış olması gerekirdi, ama onu hep bu konuda izlemiş olduk. Dolayısıyla içimize sinmedi ne yazık ki. 

Işık ve Annesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Lafı dolandırmadan direkt sadede gelmek istiyorum. Konsere giderlerken bile, cümbür cemaat evlerine gidip, binbir yalanla ikna çalışmaları yaparak izin aldıkları Işık’ın annesi, Işık’ın dizi boyunca eve geç saatlerde gelmesine neden hiç sesini çıkarmadı veya hesap sormadı? Tamam belki hava erken saatlerde kararmıştır falan filan ama sadece bir iki gün değil ki, Işık gece hep dışarılarda, bazen de yalıdaydı arkadaşlarıyla birlikte. Ayrıca, Burcu’nun aklına girmek için Eda’yla birlikte ziyarete gittikleri gün de geçiştirildi. Üstelik içki içip sarhoş olduğu halde. Öyle bir anne, o günün sonunda nasıl bir tepki verdi? Hiç, görmedik çünkü.

Sadece laboratuvar kavgasından sonra, ancak kızının kolu yaralanmış ve ceza alma riski varken, gelip kendi söylediğinde bir şeyler öğreniyor ve kızıyor. Şaka gibi. Madem eksik bırakılacaktı, annesinin o kadar kuralcı ve endişeli biri oluşu bize hiç gösterilmeseydi. Bu şekilde hiç inandırıcılığı kalmıyor çünkü. 

Okul

Aşk 101 | Netflix Resmi Sitesi

 

 

 

 

 

 

 

Bir başka konu da seyircinin görmeyi beklediği bağlantılar. Neyi kastediyorum; mesela ilk baş kurulda çocukların lehine oy veren tek kişinin Burcu olduğunu, çocuklar Işık’ı sıkıştırıp zorla söyleterek öğrenmişlerdi. Ama Burcu bunun bilindiğinden bile habersiz şekilde hayatını sürdürürken (bildiğine dair hiçbir iz yok), bir anda sanki bu işin başından beri birliktelermiş, çocuklarla gitmelerine sebep olacak şeyler yapmamaları konusunda anlaşmış ve işin idare kısmını hallediyorlarmış gibi hareket edildi. Gelip konuştu, yangın alarmıyla iş sabote edildikten sonra falan, henüz sonuç belli değil gibisinden bir şeyler söyledi. Keşke öncesinde zahmet edip bir iki ufak diyalog yazsaydınız da bu kadar dikkat çekmeseydi bu açıklar.

Tabii ki izleyiciler olarak, başarılı bir iş ortaya çıkarmanın zorluklarının farkındayız. Beklediğimiz şey kesinlikle kusursuz bir işleyiş veya sıfır hata değil. Ancak birçocuğumuz çerezlik olarak görüp izlediğimiz işlerde bile, akışa önem veriyor ve böylesi detayların atlanmamasını önemsiyoruz. Üstelik bu dizi dijitalde yayınlanan ve dünya çapında izlenecek bir Netflix yapımı olduğu için, herkesi rahatsız etmeyecek olsa bile, biraz daha dikkatli yazılması iyi olurdu diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz