Konuşma Nasıl Bir Dizi?

Aslıhan Gürbüz, Cansu Tosun ve Erkan Kolçak Köstendil’in rol aldığı, müziklerini ise Okan Yalabık’ın yaptığı mini dizi Konuşma, 20 Aralık gecesi tüm bölümleriyle Youtube MiniDizi Channel’da yayınlandı. Yine Erkan Kolçak Köstendil’in yazıp yönettiği Pes Artık’ın ardından kanalın ikinci dizisi olan Konuşma, yalnızca 3 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 4 ve 6 dakika arasında değişiyor.

Öncelikle, dizi için adının hakkını veriyor diyebiliriz. 🙂 Hiçbir sözlü diyalog içermeyen dizi, muhteşem çekimleri, müzikleri ve oyunculuklarıyla derdini konuşmadan da anlatmayı başarmış.

Konuşma’nın ne anlattığından kısaca bahsedecek olursak; ağzı bantlı halk, konuşmak yasaktır afişleri, nöbetçiler, serumdan beslenen insanlara bakacak olursak konuşmanın yasak olduğu bir toplum hakkında bir distopya izledik diyebiliriz.

Elma, dizi ve filmlerde çoğunlukla ilk günah anlamından yola çıkılarak ‘’Yasa koyucuya itaat etmemek’’ anlamı taşıyor. Elmalar bu nedenle bir isyanın simgesi olduğu için seçilmiş olabilir diye düşünüyorum.

Dizinin bana göre en dikkat çeken unsuru, kişiler ağızları bantlı gezmek zorunda bırakılıp, konuşmaları yasaklanmışken megafondan çıkan belli belirsiz konuşmalara izin veriliyor oluşu. Kimin söylediği belirsiz olan, anlamsız konuşmalar semtte yankılanabiliyor ancak bunun dışındaki herhangi bir konuşmaya izin verilmiyor.

Megafon yayınlarını kitle iletişim araçlarına benzettim. Anlamsız sesler, insanları oyalayıp susmalarını kolaylaştırıyordu, megafon üzerinden insanların yerine konuşuluyordu sanki. Onlar da kabullenmişti. O sesler kesilince ise insanlar kendi seslerini çıkarmaya başladılar.

Ama dizide gördüğümüz üç kişi vardı ki hiç konuşmadan da dertlerini anlatabilmeyi ve bir şeyler yapabilmeyi başardılar.

Diziden herkesin bambaşka anlamlar çıkardığından eminim. Ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilmiyorum ama dizinin bende oluşturduğu çağrışımlar bunlardı. Sizler de fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Erkan Kolçak Köstendil bugüne kadar gerek oyunculuğu gerekse yazıp yönettiği kısa film ve mini dizilerle adından söz ettirse de yönetmenliğinin büyük dikkat toplayacağı dizi muhtemelen Konuşma olacaktır.

Çekimlerin her bir karesi ‘’one perfect shoot’’ diye alıp paylaşmalık…
Renk ve ışık kullanımı deseniz, tek kelimeyle büyüleyici.

Görsel şölen niyetine bile girin YouTube’a izleyin deriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!