Kısa Film: ”Geri’s Game” Yorumu | Rakip Kim?

Satrancı konu edinen ilk kısa film olan ”Geri’s Game” 1997 yılında Robert W. Paul tarafından çekilmiştir. Film, 1998 yılında, alanının en büyük ödülü olan En İyi Kısa Animasyon Oscarı’nı kazanmıştır. Geri’nin Oyunu, Pixar’ın insan karakterler üstünde yaptığı ilk kısa filmlerden biridir. Ayrıca Pixar, Geri karakterini ‘Toy Story 2 (1999)’ filminde de kullanmıştır.

Konusu

Yaşlı bir adam, Geri. Hayatının sonbaharında bir bankta oturmuş muhtemelen en sevdiği oyun olan satrancı oynuyor. Tek başına ama en büyük rakibiyle, yani kendisiyle. Film boyunca Geri’nin iki farklı yönüyle tanışıyoruz aslında. Bir tarafta tedirgin, nasıl oynayacağı konusunda çekinceleri olan bir adam; karşısında ise kendinden oldukça emin, bir şekilde bu oyunu kazanacağına inanmış bir adam var.

Film aslında hayatta rakip olarak görüp daha iyisi olmak için uğraşacağımız tek kişinin kendimiz olması gerektiğini anlatıyor bize. İnsanın içinde hep var olan o keşfedemediği cevher -çocukken veya ileri yaşlarda hiç fark etmez- ortaya çıkmak için hazırda bizi bekliyor. Bunu yapacak tek kişi ise sadece kendimiziz. Geri bize bunu en iyi şekilde gösteriyor, her şeye rağmen rakibini alt ederek ve o takma dişleri kazanarak 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!