Kısa Film | Ausstieg Rechts Ne Anlatıyor?

Rupert Hoeller ve Bernhard Wenger’ın kaleme aldığı 2015 yapımı bir kısa film Ausstieg Rechts, Türkçesi ile ”Çıkış Sağdan” Normalde 7 dakika olan bu kısa filmi Gain 3 dakika 12 saniyeye sığdırarak yayınlamış. Uzun halini izlemedim ancak bu kısa filmin kısa hali de gayet anlamlı.

Konusu ne?

Konumuz ırkçılık. Ancak bu sefer süregelenin aksine olumlu yönde birlik olan bir toplum görüyoruz. Yolcularla dolu bir otobüse siyahi bir adam biniyor ve daha önceden binen herkesin bilet vermesine rağmen bu siyahi adamın biletini göstermeden direkt koltuğuna oturduğunu görüyoruz.

Yolcuların hiçbiri tepki göstermezken sadece bir adam (beyaz olduğunu burada belirtmek zorundayım) sesini yükselterek ırkçı söylemlerde bulunmaya başlıyor. ”Burada yaşıyorsunuz bari kurallara uyun” gibisinden bir sürü cümle. Saygısını ve seviyesini bozmayan siyahi adam da tüm bunlara karşı yıllık bilet aldığını sakince dile getiriyor.

Handikap ise şurada başlıyor. Evet farklı ırka verilen tepki oranı günümüzde düştü -ki hala yeterli derecede değil- ancak ırkçılık yapan birine karşı tepkimiz sizce yerinde mi?

Filmde sürekli bağıran ve ırkçılık yapan adama karşı sadece tek bir kişi tepki gösteriyor. Diğer insanların ırkçılık yapmıyor olması sizce tepki göstermemelerini haklı gösterir mi? Irkçılık yapmamak yeterli mi? Yoksa bazı şeylere mutlaka sesimizi çıkarmak zorunda mıyız? Film kısa ama bu soruların cevapları uzun…

Aldığı Ödüller

2015 Uluslararası Gençlik Kısa FF; Youfilmaker En İyi Film Ödülü 
2015 Ulusların Festivali; En İyi Avursturyalı Film 
2015 Ayışığında Kısalar Kurzfilmfestival; Şiddeti Önleme Ödülü 
2015 California Film Ödülleri; Yabancı Film Yarışması Elmas Ödülü 
2016 Jaipur Uluslararası FF; En İyi Politik Film

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!