tds_thumb_td_300x0
İyi ki Doğdun Ranbir Kapoor! : Ranbir Kapoor’un En Sevilen Filmleri

Günümüz  Bollywood’ unun şüphesiz en iyi, en sempatik, en yetenekli, en gözde oyuncularından olan Ranbir Kapoor, bugün 36 yaşına girdi. Kendisi Hindistan sinemasının ilk oyuncu ailesi,  Kapoor ailesinin üyesidir. Kapoor ailesi 1928’den beri sinemayla ilgilenen bir aile olduğu için Ranbir’ in de sinemayla ilgilenmemesi absürt olurdu.

Çok küçük yaşta dedesinin, annesinin, babasının ve amcalarının filmleriyle büyüdü. Okulda derslerden sıkıldığı için bir kaçış yolu olarak oyuncu olmaya karar verdi ve Amerika’ya gidip oyunculuk ve yönetmenlik  dersleri almaya başladı. Sinemanın okulda değil de sette öğreneceğini düşünüp okulu bırakıp Mumbai’ye geldi ve ünlü yönetmen Sanjay Leela Bhansali’ nin yanında asistanlık yapmaya başladı. Ve 2007 yılında Sanjay Leela Bhansali’nin Saawariya filminde başrol oynayarak sinemaya adımını attı.

Sırf derslerden kaçış yolu olarak seçtiği oyunculuk mesleği onun en büyük tutkusu oldu. Her filminde gösterdiği olağanüstü performanslar ve yüzlerce ödülle günümüzde, dedesi ve Bollywood’un efsane oyuncusu Raj Kapoor’ un veliahtı olarak gösteriliyor. Şimdi sizlere Ranbir Kapoor’ un birbirinden güzel ve etkileyici filmlerinden tavsiyeler de bulunmak isterim.

1. WAKE UP SID (2009) :

” – Bu arada ne yapıyorsun?

– Babamın parasını yiyorum. ”

Sid Mehra (Ranbir Kapoor)  zengin bir ailenin şımarık bir çocuğudur. Hayatında şimdiye kadar hiç çalışmamış, hep baba parası yemiştir bütün giderleri ve harcamaları ailesi tarafından karşılanmaktadır. Sid üniversitede en son sınavlara da girdikten sonra babasının işyerinde çalışmaya başlar, fakat bu tempoya sadece bir hafta boyunca dayanabilir. Sid üniversitenin yıl sonu balosunda Aisha (Konkona Sen Sharma) isimli genç güzel ve hayalleri olan bir kızla tanışır. Arkadaşlıkları başlar ve Sid kızdan çok hoşlanır ve sevgili olmak ister. Aisha teklifi Sid’in sorumsuz baba parası yiyen dersleri kötü ve hırssız bir insan olmasından dolayı geri çevirir. Bu sözleri üzerine Sid hayatını aşık olduğu kız uğruna değiştirecek midir yoksa aynı tas aynı hamam devam mı edecektir ?

2. ROCKSTAR (2011) :

‘’ Biliyor musun? Seninle, tüm iyi- kötü, doğru- yanlış kavramlarından uzak bir yerde buluşacağız.’’

Üniversite öğrencisi olan Jordan, büyük bir rock yıldızı olmanın hayallerini kurar fakat arkadaşları tarafından alay konusu olur. Onu rock yıldızı yapacak  özellikler yoktur. Hiç acı çekmemiştir ve ona göre acı çekmeyen rock yıldızı yoktur. Okulun popüler kızı Heer’ i gözüne kestirir ve acıyı onda bulmayı hedefler. Fakat işler yolunda gitmez ve Heer evlenir. Heer ile yasak aşk yaşamaya başlayan Jordan, acıyı dibine kadar yaşamaya başlar. Bakalım büyük bir rock yıldızı olabilecek midir?

3. BARFI! (2012) :

‘’Bazen sessizlik aşkın dilidir.’’

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi (Ranbir Kapoor), sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Yaşadığı şehre taşınan Shruti (Ileana D’cruz)  isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. Babası hastalanınca da babasının ameliyat parasını karşılamak için otizmli çocuk arkadaşı Jhilmil’ den (Priyanka Chopra)  medet umar ve Jhilmil ile büyük bir maceraya atılır.

4. YEH JAWAANI HAI DEEWANI (2013) :

‘’ 22’ye kadar okul, 25’ de iş , 26’ da evlilik , 30 yaşında çocuk, 60’da emeklilik … ve sonra ölümü bekle. Kim böyle sıkıcı bir hayat yaşamak ister ki ?’’

Bunny (Ranbir Kapoor) , Aditi (Kalki Koechlin) ve Avi (Aditya Roy Kapur) gençliklerini en doruklarda yaşayan 3 yakın arkadaştır. Birlikte şehir şehir gezip, maceralar yaşarlar. Naina (Deepika Pdukone) ise, tıp öğrencisi çalışkan bir kızdır. Hayatı boyunca derslerini düşünmüş, gençliğini yaşayamamıştır. Birgün ilkokul arkadaşı Aditi ile karşılaşır ve kampa gideceklerini öğrenir. Naina büyük bir karar alarak kampa gitmeye karar verir ve ailesine mektup bırakarak Bunny, Aditi ve Avi’nin gezisine habersizce katılır. Naina’yı kampta hiç tahmin edemeyeceği dostluklar, maceralar ve aşk beklemektedir.

5. BOMBAY VELVET (2015) :

 ‘’ Küçükten büyüğe dönüştüm. Ama ekstra büyük olmak zorundayım.’’

Johnny Balraj (Ranbir Kapoor), genel evde doğmuş, babası olmayan bir serseridir. Yakın arkadaşı Chimman (Satyadeep Mishra) ile birçok yasa dışı işler yapmaya başlar ve mafya olan Kaizad’ın (Karan Johar) yanında çalışmaya başlarlar. Johnny,  Kaizad’ın barında şarkı söyleyen Rosie’ ye (Anushka Sharma) aşık olur ve onunla tutkulu bir aşk yaşamaya başlar. Johnny çok zengin olmak için adam öldürmeyi bile göze alır ve patronu Kaizad’a savaş açar.

6. TAMASHA (2015) :

‘’ – Kim olduğunu biliyorum Ved. 

-Evet! Sen biliyorsun başka kimse bilmiyor. Ailem, arkadaşlarım… Ben bile kim olduğumu bilmiyorum ama sen Korsika’da kim olduğumu anlayabildin! ‘’

Genç bir kadın olan Tara (Deepika Padukone), Fransa’nın Korsika adasında tatil yaparken her şeyini kaybeder. Çok zor durumda kalan Tara’nın yardımına o sırada orada bulunan Ved (Ranbir Kapoor) yetişir. İkili çok zaman geçirirlerken birbirlerine sadece yalan söylemek üzere anlaşırlar ve bir hafta boyunca çok keyifli zaman geçirirler. 4 yıl sonra Ved’le yeniden karşılaşan Tara büyük bir hayal kırıklığı yaşar, nitekim Ved onun tanıdığı gibi biri değildir. Nitekim ikisi de rol yapmışlardır. Bu olay üzerine Ved, Tara’nın kalbini kazanabilmek için kendini yeniden keşfetmek için içsel bir yolculuğa çıkar.

7. AE DIL HAI MUSHKIL (2016) :

‘’Karşılıksız aşkın gücü kadar güçlü bir şey yoktur. Diğer ilişkiler gibi paylaşılamazlar. Sadece benim hakkımdır… sadece benim! ‘’

Ayan (Ranbir Kapoor),  Alizeh ( Anushka Sharma) ve Saba (Aishwarya Rai) adlarındaki üç karakter arasındaki karşılıksız aşkın onları değiştirmesi, kimi zaman canlandırıcı, neşeli ortamları ama daha çok iç içe geçen yaşamlarındaki sevgi ve kalp kırıklıkları üzerine yaptıkları yolculuğun hikayesini anlatan muhteşem bir film.

8. JAGGA JASOOS (2017) :

‘’Akıl ve paraşüt aynıdır. İkisini de açarsanız yaşarşınız, açmazsanız ise ölürsünüz. ‘’

Jagga (Ranbir Kapoor), yatılı okulda büyümüş dahi bir çocuktur. Konuşma zorluğu çeker yani kekemedir. Dedektiflik hobisidir. Bir gün profesör babasının (Saswata Chatterjee) öldüğü haberini alır ama buna inanmaz, yardımcısı Shruti (Katrina Kaif) ile babasını aramaya başlar. Bu arayış sırasında Afrika’ da çılgınca bir maceraya koyulurlar.

@jaggasbarfi 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!