tds_thumb_td_300x0
How I Met Your Mother’a Genel Bakış

Yakın tarihte şu herkesin dilinde pelesenk haline gelmiş 9 sezon boyunca milyonlarca kişi tarafından izlenen How I Met Your Mother (HIMYM) adlı diziyi izleyim de abartıldığı kadar var mıymış bir göreyim dedim. Bu zamana kadar nasıl izlememiş olabilirsin diyecek çok kişi olduğuna eminim ama popülerleşmiş bu dizileri çok sonradan izleme gibi bir huyum var. Henüz 3. sezondayım ama görmediğim spoiler kalmadı ne yazık ki. Dizinin geneline baktığımda diziyi gerçekten sevdiğimi fark ettim. Çünkü bu tür arkadaş ortamlarının anlatıldığı dizileri çoğunlukla tercih etmişimdir. En önemlisi de bence 22 dakikalık gösterim süresine sahip olması. Çerez niyetine boş vakitlerinizde anında tüketebiliyorsunuz.

HIMYM, başrollerini Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Cobie Smulders ve Alyson Hannigan’ın paylaştığı durum komedisi türünde bir dizidir. Dizimizin yaratıcılığı ve yapımcılığı Carter Bays ve Craig Thomas’a aittir. Bays ve Thomas, dostluklarını diziye uyarlamışlardır. Buna göre Ted karakterinde daha çok Bays öne çıkarken Marshall ve Lily karakterleri ise Thomas ve eşinden esinlenilmiştir. Dizi, 2030 yılında Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarını anlatmasıyla başlar, geçmiş hikayelere gidilir ve bu sefer 2005 yılına dönülür. Dizinin ismi de buradan gelmektedir. Karakterlerin birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen hepsinin anlaşabilmeleri de aslında hepimizin arkadaş gruplarına örnektir.

Dizideki mekanlar ve bazı objeler efsaneleşmiştir. MacLaren’s Pub, Ted, Marshall ve Lily’nin evi, Mosby ailesinin son evi, mavi Fransız kornosu, sarı şemsiye, teras, yurt odası bunlar arasındadır. Bölümlerde adı geçen web sayfaları da gerçek hayatta kullanıma açık ve tıklanabilir haldedir. Barney’nin Twitter hesabı, Lily ve Marshall’ın dizide gösterilmeyen balayı fotoğraflarının bulunduğu site, tokat geri sayımı sayfası diziye ilişkin internet siteleridir. Hatta bir bölümde dizide kullanılmış bazı eşyaların çevrimiçi açık artırma yoluyla bir internet sitesi aracılığıyla satılarak kazançların Los Angeles Çocuk Hastanesine bağışlandığından söz edilmektedir. Açık artırmadan sonra site kapatılmıştır. Eğer HIMYM, 1 veya 2 sezon sürmüş olsaydı, senaristler Victoria’yı, Ted Mosby’nin çocuklarının annesi yapmayı düşünüyorlarmış. Yine dizinin senaristleri ilk zamanlarda Robin & Barney ikilisini yaratmayı planlamasalar da bu iki oyuncu arasındaki uyum, senaristleri bu ilişkiyi yaratmaya itmiş.

Dizinin sevdiğim bir özelliği ise sürekli izleyiciyi olaylarla şaşırtmasıdır. Asla klişeye düşmemiş ve beklenilen olay zincirleriyle ilerlememektedir. Bazen tahmin edemediğiniz durumlar yaşanmaktadır. Mesela ben 3. sezona gelmeden Lily’nin, evlenmelerine az bir zaman kaldığında Marshall’ı terk ederek hayallerinin peşinden gitmesine gerçekten şaşırmıştım. Çünkü mükemmel bir ilişkileri vardı ve dizide erteleme olmadan hemen evlenirler diye düşünüyordum. Bu minik olaydan başka daha birçok beklenmedik şeyler izleyiciye aktarılarak dizi sıradanlıktan kaçınmıştır.

Karakterler o kadar güzel harmanlanmış ki HIMYM’de hiçbir zaman işte bu benim karakterim diyemiyordum. Her karakterin kendine özgü artıları, eksileri vardır. Çünkü mükemmel karakter yaratma gibi bir amaçları olmamış. Lily tam bir alışverişkolikken, Robin duygusuz ve erkeksi özelliklere sahiptir. Barney’nin bağlanma problemleri vardır, Ted doğru insanı aramaktan bazı zamanlarda yanlış davranışlarda bulunmuştur, Marshall pembe yalan dahi söyleyemez. Bunların yanında bu beş karakterin çok iyi özellikleri de mevcuttur. Bu sebeple her karakterde kendinize dair bir şeyler bulmanız kaçınılmazdır.

Diyeceğim o ki bence bu diziye benim gibi sırf popüler diye çekimser kalmayın, şans verin. Eminim hoşunuza gidecek. Başka incelemelerde görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!