How I Live Now Film İncelemesi

Türkiye’de ”Seninle Yaşıyorum” adıyla yayınlanan How I Live Now, 2013 Kanada-İngiliz yapımı; gençlik, dram ve romantik türünde savaş konulu bir film.

Başrollerini Saoirse Ronan, George MacKay ve Tom Holland’ın paylaştığı film güçlü kadrosunun yanı sıra bir hayli değişik olan konusuyla da ilgi çekiyor. Film aslında başlangıçta, ailesi ile sorunları olan 17 yaşında bir genç kızın, hiç tanımadığı kuzenlerinin yanına yazı geçirmek için gelmesini konu alıyor gibi görünüyor. Obsesif kompülsif bozuklukları olan bu kızın, Londra’nın merkezden uzak bir yerleşkesinde, çiftlik yaşantısına uyum sağlaması başlangıçta zor gibi görünüyor.

How I Live Now Ne Anlatıyor?

Film başta, bu uyum sürecini, kuzenleri ile geliştirdiği bağı ve aşkı bulmasını konu alacak gibi dursa da, bir süre sonra yaklaşmakta olan olası bir üçüncü dünya savaşının izlerini görmeye başlıyoruz. Üstelik İngiltere başrolde ve Londra bombalanmaya başlıyor.

Böylece film bir gençlik hikayesi olmaktan çıkıp savaş filmine hatta fantastik-distopya türünde bir filme dönüşüyor. Bilinmeyen bir gelecekte geçen filmde İngiltere savaş halinde ancak ilgi çekici bir diğer unsur ise bu savaşın çoğu gelecek kurgusu gibi robotlar, uzaylılar, teknoloji vs. içermeyip, birinci ve ikinci dünya savaşlarına çok benzer kurgulanması…

Hem bilimkurguya hem savaş filmine çalan farklı atmosferi, gerilimi, 5 gencin yaşadığı macerayı içeren konusu, müzik seçimi (Özellikle de Home-Daughter) derken çoğu detay sizi filmin içine çekiyor. Bu nedenle henüz izlemediyseniz, listenize eklemenizi öneririz!

Saoirse Rpnan bu filmdeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Dalında Britanya Bağımsız Film Ödülü’ne aday gösterildi. Harley Brid ise En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Dalında Britanya Bağımsız Film Ödülü’ne aday gösterildi.

Filmde anlayamadığım ve rahatsız olduğum tek nokta yeni tanışıyor olsalar da kuzen olan iki gencin aşkına yer verilmesiydi. Hadi filmin fantastikliğine ve distoptik bi evrende geçmesine verelim burayı da! 🙂

IMDb’den Ne Haber?

Filmin güncel IMDb puanı 6,5.

Puanından da anlaşılabildiği üzere türüne göre iddialı bir film değil ancak izlemeden geçilesi de değil. En azından farklı konusu dikkate değer diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!