Hak Ettiği Değeri Göremeyen Yerli Diziler

 

          Herkese tekrar merhaba, bugün sizlerle zamanında yayınlanmış olan fakat çok ilgi göremeyen üç dizimizden söz etmek istiyorum. Hepsinin konusu, aslına bakılırsa ilgi çekici nitelikte. Gelin görün ki şu an yayınlansa daha çok kıymetli olacak bu diziler, bazı sebeplerden dolayı ekranlarda beklenilen ilgiyi yakalayamadı. Üstelik oyuncu kadroları bir hayli güçlüyken. Hadi hep beraber bu dizilerimize bir göz atalım.

            SON

            Dizinin yapımcılığını Ay Yapım ile Kerem Çatay yaparken yönetmen koltuğuna Uluç Bayraktar oturmuştur. Dizinin senaryosu da Berkun Oya’ya aittir. Son’un kadrosu oldukça güçlüdür. Başrollerini Yiğit Özşener, Nehir Erdoğan, Erkan Can, Berrak Tüzünataç ve Engin Altan Düzyatan paylaşmaktadır.

            Olaylar mutlu bir aile hayatı süren, kocası Selim’e güvenen Aylin karakterinin bir uçak kazası haberi almasıyla başlıyor ve sonrasında birçok şey altüst oluyor. Bu dizinin diğerlerinden farkı sondan başa doğru ilerliyor olmasıdır. Hatta Gazeteci Yüksel Aytuğ da dizideki bu karmaşıklığı sudokuya benzetmiştir. Belki de ülkemizde büyük reyting başarıları elde edememesinin bir sebebi de buydu. Olayları çözme işini bazı noktalarda izleyiciye bırakan dizimiz; 2012’de değil de günümüzde Netflix’te yayınlansaydı oldukça geniş bir kitleye sahip olabilirdi. “Son”, her ne kadar kendi yapımımız olduğu halde beklenilen ilgiyi göremese de yurtdışında büyük bir başarı yakalamıştır. Özellikle İsveç’te ses getiren bir dizi olmuştur.

            RACON: AİLEM İÇİN

            Bu dizinin bir anda bitmesine gerçekten hem çok üzülmüş hem de çok şaşırmıştım. Yine bu kadar iddialı oyunculara sahip bir dizi; sadece 4 bölüm yayınlanmış, reytinglerin kurbanı olarak ne yazık ki ekranlara veda etmişti.

            Racon: Ailem İçin, adalet kavramını hayatındaki her şeyin önüne koyan Kenan Korhan’ın bir gün hayatını adadığı gerçeğin, ailesinden daha önemli olmadığını fark etmesiyle beraber ailesini bir arada tutma çabasını konu edinmekteydi. Yayınlandığı dönemde dizinin, Ahmet Ümit’in herhangi bir eserinden uyarlandığı söylentileri çıkmıştı. Ahmet Ümit ise dizinin romanlarından uyarlama olmadığını fakat Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ndeki bir hikayeden esinlenme olduğunu tweet atarak konuya açıklık getirmişti. Bana kalırsa dizinin tanıtımının başarılı bir şekilde yapılamamasından ve Salı günleri Küçük Ağa, Aşk Yeniden gibi dizilerin yayınlanmasından dolayı dizimiz, istenilen reytinglere ulaşamayarak final yaptı. Keşke izleyeni bol olsaydı ve hak ettiği değeri görebilseydi.

            SUSKUNLAR

            Bu diziyi çoğunuz bilirsiniz. İlla ki sosyal medyada hala bu diziyle alakalı postlara, tweetlere denk gelmişsinizdir. Ne var ki “Suskunlar”, şu aralar bir anda kıymetlendi. İlk bölümü 1 Mart 2012 tarihinde yayınlanan Suskunlar, ilk sezonunda gayet olumlu eleştiriler almıştı. 2. sezonunda ilk sezondaki gibi başarılar elde edemeyince çok büyük düşüşler yaşamış ve günü değiştirilmişti. Reytingler yükselmeyince de final yapmıştı. IMDb puanı 8,4 olmasına rağmen ekranlara tutunamadı. Belki de bu dizimizin de ömrü o kadardı.

            Kuyudibi Mahallesi’nde büyüyen, kardeş gibi olan Ecevit, Bilal, İbrahim ve Zeki’nin çocukken yaptıkları masum bir hata sonucunda hapse girmeleri ve burada darp edilmelerinin, tecavüze uğramalarının ardından hayatlarının mahvoluşu anlatılıyor. Bu dört arkadaşın, başlarına gelenleri unutacaklarına ve hatırlamamak adına bir daha birbirlerini görmeyeceklerine dair bir söz vermelerinden sebep, dizinin adı “Suskunlar” olmuştur.

            Dizinin konusu kadar müziklerinin de bir o kadar başarılı olduğunu düşünüyorum. Özellikle Aytekin Gazi Ataş’ın “Gitsen De” şarkısını dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

            Dileğim, umarım bu kadar başarılı dizilerimiz yine reyting kurbanı olmaz ve kaliteli yapımlar izlemeye devam ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!