Yemin ve Emanet ile günlük dizilere yeni bir soluk getiren Kanal 7, iki yeni günlük diziyi daha yayın listelerine alırken rakip kanalların henüz kısacık bir zaman önce başlayan günlük dizilerinden “yayından kaldırılma” haberleri geliyor. Yeni dizilere geçmeden önce gelin günlük dizilerin kısa geçmişine bir göz atalım!

Gün gün değişen etki

Televizyon ekranlarında çok uzun zamandır günlük diziler izliyoruz. Bundan yaklaşık on-on beş sene önce yayınlanan günlük dizilerin hem sayıları azdı hem de rutin olarak gündüz kuşağında yayınlanıyorlar ve 13.00 haberleri sonrası ile 15.00 dolaylarındaki “kadın programları” öncesindeki dilimde yer alıyorlardı. Senelerce bu şekilde devam eden düzen, 2016 yılında TRT 1’de yayınlanan Adını Sen Koy dizisiyle ciddi bir vitrin değişimi yaşadı. Zira söz konusu günlük dizi ilk kez, yalnızca 13.00-15.00 arasındaki yayınların alıcısı olan “teyzeler” tarafından değil, onlara eşlik eden geniş bir “genç” nüfus tarafından izlenmişti.

İlk sıçrama: Adını Sen Koy

Dizinin bu “genç” nüfusu çekmesinin en önemli sebeplerinden biri 2010’ların ilk yıllarında başlayan Hint, Kore, Japon ve Çin dizileri rüzgârını arkasına alması olmuştu. Zira özellikle Hint dizileri, her bir bölümü 20 dakika ve günlük yayınlanmaları nedeniyle Türkiye’de oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından izleniyordu. Şimdi bu dizilerin izlendiği internet sayfalarının çoğuna ulaşılamıyor.

Günlük dizilerin magazine kazandırdığı ilk isim: Hazal Subaşı

Hem senaryo hem oyunculuk açısından bu dizilere benzer bir dinamik sergileyen Adını Sen Koy dizisinin başrol oyuncusu Hazal Subaşı ve dizideki partneri -o dönemki sevgilisi- Erkan Meriç, daha önce günlük dizilerde görülmemiş ölçüde geniş kitleler tarafından tanınınca dolaylı olarak magazinin de dikkatini çeken isimler haline geldi.

İkinci sıçrama: Yemin

Adını Sen Koy dizisi TRT 1’de yayınlanıyordu ama günlük dizi kulvarındaki ikinci sıçrama 2019 yılında Kanal 7 ekranlarında yaşandı. Kanal, o tarihe kadar önceleri internetten izlenen Hint, Japon ve Çin dizilerini almış, dublajlamış ve gün içerisinde yayınlamıştı. Daha önce internetten izleyenler bir daha izledi; “teyzeler” Hint dizilerinin varlığından haberdar oldu ve sonuç olarak kanal, bu dizilerin alıcısı olan geniş bir kitleyi kanala çekmeyi başarmıştı. Ayrıca bu tarihte artık sosyal medya Türkiye’de oturmuş ve dizi-film içeriği üretimi, günlük diziler için de yapılmaya başlanmış, normalleşmişti. Ve kanal 2019 yılında Yemin dizisini yayınladı! Başrollerin uyumu, birbirine yakışması, Özge Yağız’ın su gibi güzelliği dizinin geniş kitleler tarafından takip edilmesini sağladı. Bu dizinin en önemli farkı ise diğer kanalların haber saati olan 19.00’da yayına girmesiydi. Kısa süre sonra bölüm süreleri uzamaya ve tek bölümü yaklaşık 1,5 saat olmaya başladı. Fakat buna rağmen izleyici kitlesi erimiyordu.

Bu dizinin başrol oyuncuları Özge Yağız ve Gökberk Demirci de geniş kitlelerce tanındı ve magazin dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Üçüncü ve en ciddi sıçrama: Emanet

Yemin dizisinin yan rollerinden biri olan Sıla Türkoğlu ve oyuncu-manken-söz yazarı-besteci Halil İbrahim Ceyhan’ın başrolünde yer aldığı Emanet dizisi 2020 yılında yayına girdi. 19.00 kuşağında yerini alan dizi, özetle birlikte 21.00 gibi bitiyordu ve bu saatte diğer kanalların haftalık dizileri başlıyordu. Yemin dizisi de hafta sonuna alınmış ve iki gün üst üste yayınlanmaya devam ediyordu.

Emanet, yayınlandığı ilk günden beri geniş bir kitle tarafından takip edildi. Sosyal medyada dizi ile ilgili yüzbinlerce içerik üretildi. Yönetmenler Ayhan Özen ve Serkan Mut, her gün haftalık dizilerle yarışacak kalitede bir içerik çıkarıyordu. Bu sırada Sıla Türkoğlu ve Halil İbrahim Ceyhan da tıpkı yukarıda saydığım iki dizinin başrolleri gibi geniş kitleler tarafından takip edilmeye başlandı ve bu geniş tanınırlık ikiliyi magazinin yakın merceğine soktu.

Yurtdışı İlgisi

Günlük diziler de en az haftalık diziler kadar dünyada takip ediliyor. Her bir dizinin yabancı fanları sosyal medyada kendi dillerinde içerik üretmeye devam ediyor. Adını Sen Koy 397, Yemin 503 bölüm sürmüştü. Emanet ise 470. Bölümüyle hala yayınlanmaya devam ediyor.

Yeni günlük diziler

Eylül ayından bu yana birçok kanalda yeni günlük diziler yayına girdi. O diziler şu şekilde:

– Kanal D’de Aşk ve Umut (1)
– Star TV’de Toprak ile Fidan (1)
– TV 8’de Yazgı ve Kadere Karşı (2)
– Kanal 7’de Esaret ve Kan Çiçekleri (2)

Tv8’in Yazgı’sı final yapıyor

Günlük diziler ekranlarda peş peşe boy gösterirken Tv8’in Yazgı dizisi için final kararı alındığı duyuruldu. Tv100 Magazin’den gazeteci Birsen Altuntaş, Instagram hesabından Yazgı dizisinin 70. Bölümde final yapacağı haberini paylaştı.

Kanal 7’den yeni diziler: Esaret ve Kan Çiçekleri

Günlük dizilere yenilerini ekleyen Kanal 7 ise iki dizisini birden izleyicilerle buluşturdu. 21 Kasım’da yayınlanan Esaret dizisi 19.00’da ekranlara gelirken tıpkı yemin gibi kendi içinde kültleşen Emanet dizisi ise 21.00’e çekildi. Diziler, haftalık dizilerin yayın saatleriyle denk geldiği için haftalık dizilerle yarışmayı sürdürüyor.

Kanal 7’nin henüz fragmanını yayınladığı Kan Çiçekleri dizisiyse 5 Aralık’ta ilk bölümüyle ekranlarda olacak.

Günlük diziler bazen haftalık dizilerle bazen birbirleriyle yarışıyor

Öte yandan ekranlardaki reyting yarışı hız kesmeden devam ederken haftalık dizilerle yarışan günlük dizilerin yanı sıra kendi saatlerinde birbiriyle yarışan diziler de var. Kanal D’nin Aşk ve Umut dizisi, Star TV’nin Toprak ile Fidan dizisi saat 16.00’da ekranlara geliyor. Bu ikiliye 5 Aralık pazartesi günü Kanal 7’nin Kan Çiçekleri dizisi de eşlik edecek. Kan Çiçekleri, ilk bölümüyle 16.15’te ardından 16.30’da yayınlanmaya başlanacak.

Tv8’in Kadere Karşı dizisi

Kasım ayında yayına başlayan Tv8’in diğer günlük dizisi Kadere Karşı ilk zamanlarda 15.00’te yayınlanırken artık 13.30’da ekranlarında oluyor. Yazgı dizisinin finali sonrası Kadere Karşı, Tv8’in tek günlük dizisi olacak.

Günlük diziler şöhreti beraberinde getiriyor

Artık günlük dizilerde oynamak, geniş bir şöhreti de beraberinde getiriyor. Bu dizilerde rol alan oyuncuların ciddi hayran kitleleri oluyor ve daha çok tanınmak oyuncuların haftalık ve günlük yayınlanan başka dizilerde yer almasını sağlıyor.

Reyting yarışında kim ayakta kalacak?

İlerleyen günlerde günlük dizilerin reyting yarışından hangilerinin sağ çıkacağını göreceğiz. Ama bana öyle geliyor ki Kanal 7 dizileri yine ezici bir çoğunlukla tercih edilecek. Yalnızca sosyal medyadaki ilgiye bakarak dahi bir dizinin tahmini ömrü hakkında fikir yürütebiliyoruz.

Merakla bekliyorum.

@meftungeldim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz