Gizli Sayılar Nasıl Bir Film?

Dünya Emekçi Kadınlar Günü anısına güçlü kadınları konu alan “Gizli Sayılar” filmini anlatmak için karşınızdayım.

Yönetmenliğini Theodore Melfi’nin üstlendiği film 6 Ocak 2017 yılında vizyona girmiştir. Film yaşanmış bir olaydan alınmış hatta aynı ismi taşıyan Margot Lee Shetterly’nin kitabından uyarlanmıştır bu yüzden biyografi özelliği de taşımaktadır. Filmin güçlü üçlüsünü
de Taraji P. Henson(Katherine), Octavia Spencer(Dorothy) ve Janelle Monáe(Mary) canlandırmaktadır.

Ataerkil toplumda hem kadın hemde siyahi olmaları nedeniyle neredeyse görünmez olan üstün zekalı üç güzel kadının hem cinsiyetçilik hem de ırkçılıkla olan savaşını ve galibiyetini konu alan bu filmde tabular zor olsa da yıkılıyor.


NASA da çalışan bu üç Afro-Amerikan kadın ayrı ayrı alanlarda oldukça başarılıdırlar. Katherine bir matematik dahisidir, Mary iyi bir mühendis, Dorothy ise başarılı bir yöneticidir. NASA bu üç kadına çalışma imkanı sunsa da onların başarısını bir türlü görmez hatta onları insan yerine bile koymaz.

Bu kadınların içtiği kahve, kullandığı tuvalet bile farklı ve daha eski, kötüdür. Öğle arasında bir saat tuvalete koşmak zorunda kalırlar. İlk kendini kanıtlayan ve görünür kılan Katherine olur sonrasında mühendis olan Mary ve bir türlü çalışmayan IBM bilgisayarını sanki çocuk oyuncağıymışcasına çalıştıran Doroty de Katherine katılır. Artık onlarında NASA da sadece nicel olarak değil nitel olarak da varlıkları kabul edilir ve değer görmeye başlarlar.


Rusya ile yarış halinde olan Amerika artık uzaya bir astronot göndermek istemekte ve bu konuda çok disiplinli çalışmaktadır. Bu disiplinli çalışmalarda büyük rol oynayan üç dahi kadının da yardımıyla ilk Amerikalı astronot olan John Glenn i uzaya göndermeyi başarırlar. Asla yılmayan bu savaşçı ruhlu üç kadın da tarihe adlarını altın harflerle yazdırmayı başarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!