Film Önerisi: Drive’ı Neden Seviyoruz?

Yakın tarihin ikonik filmlerinden Ryan Gosling başrollü Drive, kendini aksiyon ve dram türlerinde tanımlasa da aynı zamanda çok tadında bir “gerilim” bence. Bir saat kırk dakikalık süresiyle izleyiciyi hiç sıkmayan ve görünüşte durgun yapısına rağmen oldukça sürükleyici bir yapım.

Benim filme dair en sevdiğim şey müzik kullanımı tercihleriydi kesinlikle. Heyecanı yüksek sahnelerde bile arkaya bangır bangır yüksek ritimli şeyler eklenmemiş ve yalnızca belli başlı noktalarda özenli seçimler yapılmış. Film bunu sadece oyuncusuna ve çekimlerinin gücüne güvenerek yapıyor ki ne mutlu bize, başarıyor da. Müziği hayatındaki en önemli şeyler listesinde başlara koyan ve görsel her türlü içeriğin gücünü/etkisini inanılmaz artırdığını düşünen ben bile bu filmin kurgusunu sevdiysem eminim birçok kişi de sevecektir.

Drive’ın bir diğer iyi yönü ise diyalogların yalınlığı. Bildiğim kadarıyla yapım aşamasında yazılı metinden gereksiz her şeyin çıkarılacağı söyleniyor. Görünüşe göre bu iddia gerçekleşmiş çünkü karakterimizi konuşurken çok az görüyoruz ancak bütün duygularına hakimiz. “Suçlu ve gerektiğinde sert” kategorisinden biri olduğu için hiç konuşmaması onu duygusuz göstermek gibi çok kolay yaşanabilecek tatsız bir yanılgıya dönüşebilirdi ancak dönüştürmemiş. Her şeyi bakışlarından ve mimiklerinden anlıyoruz. Birçok anda bedeninden ziyade gözleriyle oynuyor da denebilir Gosling için.

Sinematografi anlamında da seyircisini memnun eden bir iş Drive. Gözünüz güzel kadrajlara doyacaktır. Son olarak, Ryan Gosling’in fenotipi benim için bu filme tam uygun değil. Seçecek olsam (ne haddime) kesinlikle bambaşka biri olurdu ancak oyuncunun sırıtmadığını, filme özdeşleştiğini ve tabii ki onun artık Drive’ı Drive yapan şeylerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Imdb’si 7.8 olan filme benim puanım da 8 oldu, dolayısıyla hak ettiğinden daha düşük veya yüksek bir yerde olmadığını düşünüyorum, tadında bir seviye. Dünyanın en iyi filmi değil ancak harcadığınız vakte değiyor. Bir de filmin en çok eleştiri aldığı konunun aksiyon konusunda olduğu uyarısını yapayım. Beklediğiniz şey vurdulu kırdılı bir şeyse Drive doğru tercih değil, uzak durmalısınız. Daha çok karakterin aşık olma hikayesi ve değişim süreci. Daha doğrusu değişmeyi sadece isteyebilmesi.. Gerisi spoiler, görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!