Film İncelemesi: Juno

2007 yapımı Jason Reitman’ın yönettiği Juno’nun kadrosunda Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner gibi isimler yer alıyor. Senaryosunu Diablo Cody’nin ele aldığı ”Juno” en iyi özgün senaryo dalında Oscar ödülü aldı ve pek çok dalda Oscar’a aday gösterildi. Oscar ile birlikte toplam 39 ödülü ve 25 adaylığı var.  IMDb puanı (7.4)

Filmin süresi yaklaşık 1 saat 35 dakika..

 

 

 

 

 

 

 

 

Biraz filmin konusundan bahsedelim.. Ana karakterimiz filmin de adından anlaşılacağı üzere ”Juno” 17 yaşında hamile kalmış ve bunu başta kabullenmese de bir süre sonra bebeği doğurmaya karar vermiştir. Karar vermiş derken bahsettiğim bebeği büyütmek istemiş olması değil.. Juno bebeği doğurduktan sonra onu büyütebilecek ve sevgiyle yaşayabilecek bir aile bulmayı düşünüyordu. Hayalini kurduğu aileyi kurdu ve koşulsuz, şartsız bir şekilde bebeği aileye vermeyi kabul etti. Bebeği büyütecek aile yıllardır çocuk sahibi olmak istiyorlardı fakat bu ne yazık ki mümkün olmamıştı..

 

 

 

 

 

Juno’nun tek bir şartı vardı o da çocuğun büyüme süreci boyunca ailenin onu bilgilendirmek istemesini kabul etmeyecekti. Doğurduğu çocuğu ile arasında hiçbir bağ olmasını istemiyordu. Bebeğin babası da bunu kabul etmişti. Bebeğin babası yani Paulie Juno’ya aşıktı ama Juno’nun onu sevdiğini düşünmüyordu. Biraz içine kapanık biri Paulie benim sezdiğim ise gerçek düşüncelerini söylemekte tereddüt etmesi. Bebeğin annesi olmayı isteyen Vanessa ise aylar önceden bebek için hazırlıklar yapmaya başlamıştı bile. İnanılmaz bir heyecan içindeydi ve Juno’nun karnına dokunduğunda bile sevinçten ağlıyordu.

Vanesssa’nın kafasında tereddütler vardı aslında.. Juno’nun son anda bebeği vermekten vazgeçmesinden çok korkuyordu çünkü daha önce bunun gibi olayları yaşamışlardı. Bebek büyüyordu ve her şey yolundaydı. Bebeğin babası olmayı kabul eden Mark ise buna hazır değildi ama hazır olduğunu dile getirmişti. Vanessa ona güveniyordu ve mutlu bir aile olacaklarını düşünüyordu. Mark ve Vanessa’nın bir tartışmasından sonra Mark düşüncelerini dile getirdi ve baba olmaya, aile olmaya hazır olmadığını söyledi. Bütün bunlar olurken Juno yanlarındaydı ve gördüğü tartışmadan sonra çocuğunun böyle bir aileyle büyümesini istemediğini düşündü. Vanessa bu duruma çok üzüldü çünkü anne olacağına gerçekten inanmıştı. Ta ki Juno’nun Vanessa’ya not bırakıp bebeği sadece onun büyütmesini istediğini söyleyene kadar.. Bebek doğduktan sonra bebeği Vanessa büyüttü ve Juno ve Paulie yeniden çok güzel bir çift olmuşlardı.

 

 

 

 

 

 

Bu günlerde kafanızı dağıtacağınız, samimi ve eğlenceli bir film arıyorsanız Juno benim önerilerimin başında geliyor. Bir buçuk saatlik ve asla sıkmayan bu filmi izlediğinize pişman olmayacağınıza eminim. İyi seyirler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!