tds_thumb_td_300x0
Eski Yıllarda Geçen Yabancı Diziler

Günümüzde bazı şeylerin pek tadı tuzu yok. Ne varsa geçmişte var diyorsanız sizi yazımıza alalım. Karakterleri eski yıllarda yaşamış olan ve bizi de onlarla birlikte eskiye götüren dizileri sizler için derledik.

The Marvelous Mrs Maisel

The Marvelous Mrs Maisel, ellili yıllarda geçiyor. Başrolü kadın olan dizimizde, ellili yıllarda kocası tarafından terk edilen ve bundan sonra stand-up’ta kariyer yapmaya karar veren güçlü, komik ve zeki bir kadının maceralarını izliyoruz. Ellili yılların ihtişamına, müziklerine ve kostümlerine doyacağınız bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

11.22.63

Fantastik bir dizi olan 11.22.63, aslında doğrudan bir dönem dizisi değil çünkü konumuz ”zamanda yolculuk’. Ancak bu yolculuğun bariz bir durağı var o da Kennedy suikastinin tarihi ve amaç ise suikasti engellemek. Bu nedenle dizi bir anlamda 60’lı yıllarda geçiyor.

That ‘70s Show

That ‘70s Show, adı üzerinde olduğu gibi 70’li yıllarda geçiyor. Ana karakterlerin liseli bir arkadaş grubu olması ile aslında aynı zamanda da gençlik dizisi. 70’lerin dünyasına hem gençler hem de aileleri üzerinden tanık olduğumuz dizi oldukça komik olmasının yanı sıra, dönem atmosferini de gerek giyim gerekse politik göndermelerle oldukça iyi yansıtıyor.

Freaks and Geeks

Freaks and Geeks, 80’li yıllarda geçen bir gençlik dizisi. Özellikle Rock’n Roll gençliğini seviyorsanız 80’li yılların gençliğine ve müzik tarzlarına dair çok şey bulacaksınız. Dizinin komik ve eğlenceli dili de cabası. Bir grup liselinin, kendini, yaşadığı çağdaki değişimleri ve müziği keşfetmek üzerine kült yapımlardan biri. Bir sezon sürmüş olması çok yazık.

Friends

Friends’in bu dizilerden farkı, kendi gününde çekilip de bize göre eskide geçiyor olması. Bildiğiniz gibi Friends bizzat 90’larda çekilmiş bir dizi. 🙂 Ancak neredeyse 30 yıl öncesinden bahsettiğimiz için Friends izlemek bize 90’lar atmosferini de yaşatıyor. Hatta Friends’i en çok sevdiren özelliklerinden biri de bu diyebiliriz. 90’lardaki bir arkadaş grubunu izlemek gibi yok.

The X Files

The X Files da yine dönem dizisi olmayan dönem dizilerinden. O da kendi zamanında yani 90’larda çekiliyordu. 90’ların paranormal korku atmosferini sevenler için Stranger Things gibi dizilerin atası diyebiliriz.

Stranger Things

Böyle bir listede Stranger Things’e de yer vermemek olmaz. 80’li yıllarda geçen dizi retro çekimleri, giyimleri ve müzikleriyle tam bir 80’ler atmosferi yaşatıyor. Çocukların dostluklarının o saflığı ve bağlılığı da çok ayrı. Dizide ayrıca 80’lerin kült filmlerine de bolca göndermeler yapılıyor.

Bizden bu kadar, sizin aklınıza gelen diziler hangileri? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!