Elit Andaç Çam: ”Sosyoloji Oyunculuğumun Temel Taşı”

Sofra Sırları, Sipahi, Mahkum, Terapist ve Saygı gibi dizi ve filmlerde izlediğimiz; şimdilerde ise Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filminde ”Firdevs” rolü ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Elit Andaç Çam ile keyifli sohbetimiz sizlerle!

Sizi çok iyi tanıyan bir dostunuza sorsak Elit Andaç Çam’ı bize nasıl anlatırdı?

Arkadaşlarımı çok seviyorum. O yüzden öncelikle sevgi dolu olduğumu söyleyeceklerini umuyorum. Eğlenceli olduğumu da inkâr edemezler.  😊 Sonrasında inatçı ve zor belki azıcık da öfkeli olduğumu söyleyeceklerdir. Yani evet, biricik masum prensesimizdir Elit demeyecekleri kesin 🙂 Umarım daha da kötü şeyler söylemiyorlardır.

Kuru Otlar Üstüne filminde Firdevs karakteri ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Bize filmden ve karakterinizden biraz söz eder misiniz?

Firdevs, Anadolu’nun uzak bir köyünde zorunlu hizmetini tamamlayan genç bir öğretmen. Taşraya karşı kendi kimliğini koruyabilen, çok ödün vermeyen ve belki de diğer öğretmenlere kıyasla zorunlu hizmet yıllarını daha hafif ve mutlu geçiren bir kadın.           

Nuri Bilge Ceylan gibi bir yönetmen ile çalışmak çoğu oyuncunun hayali olsa gerek. Teklif geldiğinde ve senaryoyu okurken ne düşündünüz? NBC ile çalışmak nasıldı?

Ben, Nuri Bilge Ceylan fanıyım zaten. O yüzden her aşaması ayrı bir rüyaydı benim için. Audition süreci, provalar ve sonrasında uzun bir çekim süreci… Provayı ve süreci çok seven bir oyuncu olarak çalışması çok zevkli, eğlenceli ve çok doyurucu bir yönetmen.

İyi anlayan daha iyi anlatır derler. Sosyoloji okumuş olmanızın oyunculuğunuzu beslediğini düşünüyor musunuz? Canlandırdığınız karakterlere hayat verirken nelerden ilham alırsınız?

Kesinlikle sosyolojinin oyunculuğumun temel taşı olduğunu düşünüyorum. Empati ve anlama hacmiyle, oynama halinin çok ilgili olduğunu düşünüyorum. Hayatın; canlılığı, kaosu ve çelişkileri beslenme alanımız. O yüzden biraz bırakalım dağınık kalsın diyorum. 

Sizi Tezgah, Bütün Kadınların Kafası Karışıktır gibi seyircinin beğenisini toplayan tiyatro oyunlarında seyretme şansımız oldu. Tiyatro sahnesinde olmayı mı yoksa kamera karşısında olmayı mı daha çok seviyorsunuz?

Bu soruya değişmez cevabım Tiyatro. Sahnede bir hikâye paylaşmaktan aldığımız hazzı bilseydiniz hepiniz orada olmak isterdiniz 🙂

Bugüne dek yer aldığınız projelerde birbirinden yetenekli ve başarılı isimlerle rol aldınız. Şu oyuncu ile karşılıklı şu sahnemizi unutamıyorum dediğiniz bir an var mı?

Benim için en unutulmaz sahne Demet Evgar’la Sofra Sırları’ndaki yemek sahnemiz. Çok bayıldığım, Ümit Ünal’ın muhteşem kaleminden çıkan neredeyse 8-9 sayfalık enfes bir metindi. Oynarken aldığımız hazzın tadı hala damağımdadır.

Gelecekte oynamayı özellikle istediğiniz bir rol var mı?

Makyajsız oynayacağım bir karakter istiyorum. Hadi bakalım 🙂

Setlerden fırsat buldukça hangi dizileri ve filmleri izlersiniz? Birkaç öneri alabilir miyiz?

Bu yazı Cannes’la açmış olduk. Sonrasında araya tatiller girdi. Bir süredir pek bir şey izleyemiyorum ama en son Succession’ı bitirdim. Çok şiddetle tavsiye ederim. Gerçekten ilham verici oyunculuklar var. White Lotus da çok beğendiğim bir iş. Hem hafif hem de derin. Çok güzel kurgulanmış bir iş.

Sırada O mu Bu mu Köşesi var.

Yaz mı kış mı?

Yaz

Kitabını okumak mı filmini seyretmek mi?

Film

Gece insanı mısınız gündüz mü?

Gündüz

Komedi mi dram mı?

Komedi

Friends mi How I Met Your Mother mı?

Friends

Elit Andaç Çam’a sorularımızı yanıtladığı için teşekkür ediyor, Kuru Otlar Üstüne’nin vizyon tarihini iple çekiyoruz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!