Bir ‘’Ekim Düşü’’: October Sky Film Yorumu

Başrollerini Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern’in paylaştığı 1999 yapımı biyografi-dram türündeki film October Sky, geçtiğimiz günlerde Netflix Türkiye kütüphanesine eklenmesi ile tekrar gündemdeki yerini aldı.

Tam da Ekim ayına gelmişken gerçekten de düş kıvamında tam bir doksanlar filmi izlemek istiyorsanız ‘’October Sky’’ çok iyi seçim olacaktır. Film, ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal’ın gençliğinden bir oyunculuk resitali izleme şansı da sunuyor.

Konusu

Film, bir madencinin oğlu olan NASA Mühendisi Homer Hickam’ın gerçek hikâyesine dayanmaktadır.

Tek geçim kaynağı madencilik olan, küçük bir maden kasabasında lise okuyan genç erkeklerin kaderi çoktan yazılmıştır. Spora yetenekli olanlar spor bursuyla üniversite okuyabilirler ancak burs kazanamayan geri kalanı babalarının izinden gidip madenci olacaktır.

Madencilerin sağlıksız çalışma ortamı, akciğer hastalıkları, düşük ücretler, grevler ve yaşanan maden kazaları ile ölümler filmde sıklıkla işlenmektedir.  Adeta yerin altına kurulu bu kasaba, bir gün Sovyet uydusu Sputnik 1’in fırlatılışını izlemek için gözlerini gök yüzüne diker. Herkeste, gelip geçici bir heyecan yaratan bu olay Homer Hickam’da bir tutkuya dönüşür.

Babasının madenci olmasını istediği 17 yaşındaki bu genç, gözünü yerin altına değil de uzaya diker.  Okulun matematik dehası diğer öğrencileri ile bir araya gelerek ‘’Rocket Boys’’ grubunu oluştururlar.

Amaçları, başarılı bir roket yapmak ve bilim fuarında derece elde ederek burs kazanmaktır. Ancak, spor bursu dışında başka bir bursun verildiğine şahit olmayan kasaba halkı ve diğer öğrenciler için bu durum boş hayal ve alay konusundan başka bir şey değildir.

Ta ki, bir denemeleri başarılı olup da roketleri 1 kilometreden yükseğe uçana kadar…

Sonrasında bu hayal, tüm kasabanın hayaline dönüşür.

Homer Hickam’ın kendisi gibi bir madenci olmasını isteyen babası hariç.

Film, hem bir baba oğul çatışması hem de bir hayalin peşinden koşuşun çok başarılı bir tablosu. ‘’En İyi Aile Filmi’’ gibi birçok ödüle layık görülmüş October Sky’ı henüz izlemediyseniz mevsimlerden tam zamanı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!