tds_thumb_td_300x0
Çukur 55.Bölüm: Karakuzuların Çöküşü

Çukur’un mükemmel bir bölümünü daha geride bıraktık. Yayınlanan son bölüm her 3 kategoride ilk sırada yer aldı ve sosyal medyanın da zirvesine oturdu.

Karakuzular ve Koçovalılar arasındaki gerginlik Çukur’a taşınmışken, bölümü Çeto’nun Vartolu’yu öldürme planının suya düşmesiyle açtık. Medet tam Çeto’yu vuracakken, ‘Baykal’ beyin Çeto’yu kurtarmak için Medet’i vurması bölümün esas odak noktası oldu.

En yakını vurulduğu için Koçovalı Salih’in Vartolu Saadettin’e dönüşünü izledik. Damarına basılmıştı bir kere ve en önemlisi içindeki intikam hırsı bu sefer Karakuzulara karşı alevlenmişti. Vartolu seyir zevki yüksek bir karakter olduğu için ortaya çıkan sahneler de muazzamdı. Medet’i hastanede bırakıp, Karakuzular’ın laboratuvarını yakan Vartolu, Mahsun’u da ateşlerin arasında bıraktı.

Medet’in uyanmasını beklerken, İdris ve Salih’ten bir baba-oğul sahnesi izleme fırsatı yakaladık. Salih’in kendi işini yapma isteğinin ve ailesini kimseden yardım almadan koruma isteğinin mesajlarını bu bölüm daha net aldık. İdris’in de bu konusa Salih’i desteklemesi artık Salih’in önüne Vartolu’nun geçmesi için hiçbir engel kalmadığını gösterdi. Salih Koçovalı olmaktan vazgeçmeyecekti ama aynı şekilde Vartolu olarak da işini yapıp, ailesini koruyacaktı. 

Akşın’ın düzelmesine zıt olarak Celasun’un Akşın’dan kaçma çabaları dikkat çekmeye devam etti bu bölüm. Akşın’ın kendisini yetersiz hissetmesine sebep olan davranışlar sergilemesinin altında Celasun’un Koçovalılar’ın evinde kalmasından rahatsız olduğu ihtimalini düşündüm. Bu konuda henüz nasıl bir yol izlenicek bilmiyorum ama umarım Akcel ilişkisi adına sorunların çözüldüğü güzel bir yol bulunur.. Bu sezon Celasun Akşın konusunda sevgisini kanıtlamış bir karakter, buna ters bir adım atmasını hiç istemiyorum.

Medet’in uyanmasını kutlamak adıyla mahallede yine Çeto’nun damarına basılıyor. Vartolu ve Çeto’nun karşı karşıya geldiği noktada, Vartolu’nun oynamaya devam etmesi, Cumali’nin gülmesi bölümün en dikkat çeken sahnelerden birini izlememizi sağlıyor. Çeto’nun zayıf noktasına basılması karakterin patlayarak daha şiddetli bir dönüş yapacağını düşündürüyor bana. Büyük ihtimalle gelecek bölüm Çeto tarafından çok daha büyük bir hamle izleyeceğiz.

Damla karakteri dizinin yeni kanı gözümde. Diğer karakterlere benzemeyen, çok derin yazılan ve çok güzel işlenen bir kadın karakter. Akşın’la konuşması ve ona verdiği tavsiyeler çok hoşuma gitti. Olaya tamamen farklı bir tarafla yaklaşım, güçlü olmasını söylemesini de çok sevdim. Koçovalı ailesinde Akşın’a en doğru yaklaşımı yapan Damla bana göre, hem de onu çok tanımadan bunu başardı. 

Yamaç’ın Çeto’nun gerçek yüzünü Mahsun’a göstermesi planı Çeto’nun ilk önce inkar etmesiyle ve olayı tersine çevirmesiyle başarısız olsa da, Yamaç pes etmiyor ve organları alınan Karakuzuların fotoğraflarını Mahsun’a gösteriyor. Adaletin Bu Mu Dünya? şarkısı eşliğinde izleyiciye sunulan sahne muazzamdı ve ilk defa Mahsun karakteriyle bir bağ kurmamızı sağladı.

Diziye giren Şenol karakteri Yamaç’la uyumları ile izleyiciye kendini sevdirmiş durumda. Açıkcası karşılıklı sahnelerinden çok zevk alıyorum ve Aras Bulut İynemli’nin de doğallığı bu sahneleri bir üst seviyeye çıkarıyor. Umarım Şenol karakteri dizide kalmaya devam eder, Çukur’a çok farklı ve çok güzel bir renk katıyor. 

Salih’in Vartolu olarak geri dönüş yapmış olması da bölümün en önemli anlarındandı. Salih Koçovalı çok iyi bir karakter olabilir ama Vartolu’nun bir şekilde hikayede kalması için bu yola girilmesi çok güzel oldu bence. Yakınlarına Salih, düşmanlarına Vartolu olmaya devam edecek. Kendi işini yapıp, parasını öyle kazanması ve bunun için mahalleden onunla çalışmak isteyen kişileri yanına alması detayı da güzeldi. Celasun’un yeniden Vartolu ile birlikte olması da yine Koçovalıların evinde yaşamaktan rahatsızlık duyduğunu hissettirdi bana. Kendini yetersiz gibi görüyor da olabilir ama Celasun Vartolu Medet üçlüsünün sahnelerini izlemek zevk verdiği için bu adımın da atılmasını çok sevdim. 

Cumali’nin Yıldız’a evlenme teklif etmesi ve aynı anda İdris’in Uluç reise Damla ile Cumali’yi evlendirmek istediğini söylemesi gelecek bölüme patlamamış bir bomba bıraktı. Bu konuda kesinlikle Damla ve Cumali’nin uyumuna, karakterlerin sağlam bir şekilde yazılmasına bakarak Cumali’nin en sonunda Damla ile olmasını istiyorum. Damla karakteri diziye ilk girdiği andan Cumali ile aralarındaki elektriği farketmeyen bir izleyici yoktur diye düşünüyorum. Bu yüzden umarım bu elektrik güzel bir şekilde sonuçlanır, Gökhan Horzum’un bu konuda kalemine güveniyorum.

Bölüm sonunu Mahsun-Çeto yüzleşmesi ve onları tiyatrodan bir sahneyi izler gibi izleyen Koçovalılar ile bitirdik. Mahsun’un konuşmasından etkilenmemek imkansızdı ve Berkay Ateş muhteşem bir performansla karşımızdaydı. İlk kez Mahsun karakterini anladık diyebilirim, ilk kez ona üzüldük. Bundan sonra Mahsun olmadan Çeto nasıl devam edecek ve Çeto’nun bu büyük darbeden sonra hamlesi nasıl olucak merakla bekliyorum. 

Yazanın, çekenin, oynayanın emeğine sağlık diyerek de yorumu bitiriyorum. Eklemek istediğiniz eleştiriniz ya da düşünceniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!