tds_thumb_td_300x0
Çukur 48. Bölüm: Yamaç’ı Kim Vurdu?

Çukur 3 haftalık ara vermeden önce bu sezonun en efsane bölümünü yayınladı. Bölüm bittikten sonra Çukur Türkiye gündemini resmen ele geçirdi ve kullanılan taglar dünya gündemine de girdi. 

Bölümü Cumali-Selim yüzleşmesi ile açtık. Açıkcası en merak ettiğim sahnelerden biri bu yüzleşmeydi. Cumali nasıl bir tepki vericek diye düşünürken önce sarılan sonra öfke nöbeti geçiren bir Cumali Koçovalı izledik. Şaşırdım mı? Hayır. Beklediğim bir şey miydi? Evet. Cumali karakteri tam olarak ilk sezon anlatıldığı gibi bir tavır sergiledi ve ben bu durumdan oldukça memnunum. 

Yamaç Selim yüzleşmesi diğer beklediğim bir konu olsa da bu bölüm sadece küçük bir kısmına şahit olduk ama oldukça etkileyici bir sahne izledik. Yamaç’ın kırgınlığı ve tüm bunlara rağmen yine de Cumali’ye karşı Selimi koruması güzel detaylardı. Yamaç kırgındı, üzgündü ama Selim’den vazgeçemiyordu.. Selim’e en çok güvenen en başından hep destek olan Yamaç’ın bu ihanet konusundaki tavrını da yerinde buluyorum. Bu yüzden sonuna kadar bu yüzleşmeyi izlemek istiyorum.

Selim Vartolu sahnesi de özlenilen görmek istediğim bir sahneydi. Selim’in durumunu, nasıl hissettiğini en çok Vartolu anlıyor. Cumali’yi çözmek Vartolu için zor olmamış hatta bu konuda Selim’i bile cesaretlendirecek kadar tanımış Cumali’yi.. Ona Salih demesine bile dikkat etmiş olması aslında Cumali’ye verdiği değeri gösteriyor. 

Yamaç’ın Cumali’ye söylediği “benim sırtım delik deşik..” cümlesi bölümün ana konularından biriydi aslında. Yamaç Çukur’a ilk geldiği günden hiçbir suçu olmadığı halde en ağır bedelleri ödeyen karakterlerden biriydi. Bazı konularda hiç suçu olmamasına rağmen kendini suçlu hisseden ve tüm bunlara rağmen hep ihanetin acısını tadan Yamaç Koçovalı. İşte bu bölüm o acıyı taşıyan Yamaç Koçovalı’yı gördük, kocaman adam gözlerinde küçük bir çocuğun hüznünü taşıyordu. 

Çeto Vartolu ve Medet’i depoya kapatarak bir şekilde malları güvence altına aldığını sandı ama Vartolu ve Yamaç önceden plan yapmıştı. Mallara bomba yerleştirerek  Bulgarlarla Karakuzuların işini bozmayı başardılar ve Bulgarların Karakuzulara cephe almasını sağladılar. Böylece Çukur’a girip evlerine kadar giren Bulgarlar Karakuzuları öldürmeye başladı. Çukur’dan çıkmak zorunda kalan Çeto Ve Mahsun da bu bölüm ilk kez geriye çekildiler. 

Vartolu sonunda oğlunu ve Saadet’i kurtardı. Aslında oğlunu kurtaran amcası Selim’di. Lal Fındık karakteri bu bölüm Selim tarafından öldürüldü. Çocuğuna silah doğrultulduğunu gören Vartolu’nun ellerinin titreyişi, silahı tutamayışı artık yeni bir zaafının ortaya çıktığını kanıtlar nitelikteydi. Oğlu İdris (alışamadım) onun en büyük zaafı. Erkan Kolçak Köstendil için de ne yazılsa yetersiz kalacak, mükemmel bir oyunculuk performansı sergiledi adeta yine rolünü yaşadı.

Karakuzu tehlikesinin bir süreliğine def edilmesiyle tüm aile İdris’in evine toplandı; Cumali dışında. Selim’in bir oğul olarak bu kadar fazla dışlanması hoşuma gitmese de en azından artık onların yanında duruyor olması bile mucize gibi geliyor benim için. Tam olarak mutlu aile tablosunun çizilmesi ister istemez bölümde gelecek felaketin habercisi gibiydi. 

Cumali hesap vakti geldi bakışını atmıştı çoktan Vartolu’ya ve aralarında bir konuşma geçmese de Vartolu bu mesajı aldı. Oğlunun kokusunu içine çektikten sonra Cumali’nin arabasına bindi. Her şey bittiğinde hesap kapanacaktı ve hesabın kapanma vaktiydi. Mezarlığa gelmiş olmaları detayı çok güzeldi, Salih’in Mihriban’ın mezarının başına gelip, oğlu olmasından bahsetmesiyle duygusallık iyice zirveye çıktı. Daha sonra Kahraman’ın mezarının başına geldiler ve silahlar yerine hesap için bıçaklar kullanıldı. Kim yaralandı göremedik ya da biri bıçaklandı mı bilemedik ama en heyecanlı yerinde kesildi bölüm.

Derken Yamaç’a geçiş yaptık. Ersoy’dan gelen mesajla buluşmak için ormana gelen Yamaç’a aslında tuzak kurulmuştu. Bu bölümün ana konusu aslında buydu; “Hain kim?” Yamaç’ı birisi vurdu ve şaşırtıcı kısmı Yamaç’ın bakışlarına dolan hayal kırıklığı ile “neden?” diye defalarca sormasıydı. Yamaç’ı tanıdığı biri belki de ailesinden gördüğü bir ona yine ihanet etti. Yamaç’ın tepkisine bakılırsa ben bu kişinin Veysel olduğuna inanmıyorum çünkü karakter açısından zaten en başından “Yamaç’ın güvenmediği kişi” olarak tanıyoruz kendisini. Bu konuda en güçlü ihtimal Medet ama onun da neden bunu yaptığı sorusuna bir cevap bulamıyoruz.. Bölüm sonunda Yamaç tek başına ormanda öylece yaralı bir şekilde kaldı ve bölümü tam burada bitirdik.. 

Okuyan herkese teşekkür ederim, Yamaç’ı kimin vurduğu konusunda tahminleriniz varsa yorum olarak belirtmenizi isterim.. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!