tds_thumb_td_300x0
Çukur 46.Bölüm Yorumu: Koçovalılar’ın Çöküşü

Çukur’un bu sezonun temposu en düşük bölümünü geride bıraktık. Karakuzularla Koçovalılar arasındaki tansiyonun yükselmesini beklerken böyle bir bölüm izlemek izleyicide ben dahil büyük bir hayalkırıklığı yarattı.

Bölümü Celasun’un Vartolu’nun sırrını öğrenmesi ile bitirmiştik ama bölüm açılışında Celasun’un Vartolu’nun Karakuzular’ın kimyageri olduğunu zaten biliyor olmasıyla açtık. Celasun Vartolu’ya yardıma gelmişti ve Cumali de Celasun yardım ettiği için kimyagerin kim olduğunu bulamadı. Açıkcası hâlâ neden Vartolu kimyager sırrı saklanıyor anlamıyorum. Sonuçta Vartolu ailesiyle tehdit ediliyor bu konuyu Yamaç’a anlatsa ona hain demeyecek ya da ihanet ediyorsun diye yargılamayacak. Sırf konu uzatılsın diye böyle bir yola girildiğini düşünüyorum ama asıl bakılması gereken konu şu ki izleyiciye Vartolu’nun sırrının ortaya çıkıp çıkmaması bir heyecan vermiyor. Sonuçta işin ucunda tehlikeli bir sonuç olmadığını biliyoruz. Öğrendiklerinde en fazla tartışıp sonra yeniden birlikte haraket etmeye devam edecekler ama bölümde bu konuya aşırı anlam yükleniyor.

Ersoy’un Yamaç’a Mahsun ve Çeto’yu bitirelim teklifi heyecan yaratsa da Çukur’da erkek çocuklarının kaçırılması bu planı erteliyor. Çeto ve Mahsun çukur’un çocuklarını yanlarına alarak onlara aslında tamamen istediklerini veriyor ve çocukları kendi tarafına çekmeyi başarıyorlar. 

Zülfü kaçırılan iki çocuğu için Cumali’nin karşısına çıkarken, “Çukur’u alamayacaksanız, girmeyin..” isyanı tam yerinde bir tepki oluyor. Çukur’u almak için planlı ve tamamen düzene bağlı bir plan yok aslında. İzlediğimiz bölümün Çukur’u almakla da uzaktan yakından bir ilgisi yok.  Cumali ve Yamaç çocukları almak için bir plan yapıyor ama bu sefer beklemedikleri bir tepkiyle karşılaşıyorlar; çocuklar gelmek istemiyor. Yamaç sorgulamaya başlıyor “nerede hata yapıyoruz?” Çocukların Karakuzular’ı düşman olarak görmüyor ve en önemlisi Koçovalılar’a kurtarıcılar olarak bakmıyorlar. Hatta Karakuzular’ın yanında kalmayı o kadar çok sevmişler ki, Karakuzu olmak istiyorlar.

 Yamaç farklı bir bakış almak için Emmi’nin yanına gelir. Bu sırada Emmi Cumali’nin yaşadığını ve aynı zamanda Yamaç annesinin Cumali sayesinde ayaklandığını, konuştuğunu öğrenir. Abisinin bunu ona söylememesine tepki gösterir. Eve gelen İdris, hem haklı hem haksız bir konuşma yapar. Çukur’u almak konusunda çocuklarını vazgeçirmeye çalışması bana göre oldukça saçmaydı. Çukur’u içindekiler için almaya çalışıyorlar, oradaki insanlara borçlu olduklarını düşündükleri için. Her şeyden önce İdris bir zamanlar Çukur’un babasıydı, bu kadar çabuk vazgeçmesi eskiden yazılan karakteri tamamen hiçe dönüştürüyor. Diğer tarafdan “aile” konuşması tam yerindeydi. Çukur’dan önce bana göre hepsinin bir araya gelmesi gerekiyor. Karakuzular Koçovalı kardeşlerin peşinde diye Yamaç ve Cumali buna karşı çıkıyor ama Karakuzular aslında tüm Koçovalılar’ın peşinde. Akşın bile tehdit konusu olabiliyor ve bu konuda hepsinin bir evde olması daha mantıklı değil mi? Artık kaçmak yerine gerçekten ne zaman savaşacaklar merak ediyorum. Tamam Çukur’u hemen alamazlar anladık ama böyle Çukur’u almak yerine anlamsız konuları ana konu olarak kullanmak da diziyi özensiz yapmıyor mu? İyi bölümler için böyle anlamsız bölümlere katlanmak yerine iyi bölümler yazmaya bakıp, gelecek bölümler için de farklı konular bulsak olmuyor mu? Karakuzular’ın sürekli anamız babamız yok repliği de mide bulandırıcı bir hal aldı. Mahsun’un Sena’nın evine girip çıkması ve Sena’nın aptallığını koruması da diziyi katlanılır kılmıyor. Geçen sezon Çukur’un her bölümü bundan daha heyecanlıydı. Çünkü cidden izlemeye değecek olaylar yaşıyorduk, şimdi geçiştirilmiş bölümler izliyoruz hep geçiş bölümleri diyoruz ama bir türlü olması gereken kısma geçemiyoruz. Bu oyalama ile aslında Koçovalılar’ın ilk sezon kurulan ve herkes tarafından kabul edilen gücü, itibarı bu sezon Karakuzular’ın elinde oyuncak haline geldi. Koçovalılar artık eski güçlerine sahip olsa bile ilk sezondaki gibi heybetli, herkesin içine dahil olmak istediği bir aileyi temsil edemeyecekler gibi. Zaten Karakuzular Çukur’u almışken Koçovalı kardeşlere hâlâ komedi tarzı sahneler yazılması, dizinin aksiyondan drama ve romantik komediye geçiş yapması da bunun en büyük sebeplerinden biri. 

Yamaç Koçovalı karısıyla aşklarını tazelerken, Cumali Koçovalı ise Yıldız’la birlikte sinemaya Bold Pilot izlemeye gidiyor. Cumali’nin 2.sezon 2.bölüm Yamaç’a söylediği “intikam için lan intikam için..” repliği hafızalardan silinemiyorken, biranda aşk adamına dönüşmesi, ilk sezon kendi raconu var, kendi adamları var denilen adamın şimdi komik bir karaktere dönüştürülmesi işin acı taraflarından biri. 

Dizide tek bozulmayan karakter Selim ama onu da izleyemiyoruz, Bold Pilot reklamı bile Selim’den daha çok yer tutuyor dizide. Selim’in kurtardığı kız ve annesi bu bölüm öldürülüyor ve Selim’i sadece bu sahnede görüyoruz. Israrla Selim’in artık olması gerektiği yere Koçovalı kardeşlerinin yanına gitmesi gerektiğini savunuyorum. Artık Selim Yamaç yüzleşmesini görmek istiyorum, sürekli aynı şeyleri tekrar tekrar izlemek yerine elde olan karakterlerden mükemmel sahneler çıkarılabilir..

Karakuzular Çukur halkının güvenini kazanmak için çocukları geri vereceklerini söylüyorlar. Bu planı Yamaç’a yetiştiren Ersoy Mahsun’la Çeto’nun işini de o gün bitirmelerini söylüyor.

Cumali kardeşlerini yeni bir eve getiriyor ve Yamaç planını kardeşlerine anlatıyor, Vartolu’nun evden çıkmasına izin vermeyen Cumali onu kendiyle birlikte bir odaya kilitliyor. Bunu yapmasındaki amaç aslında Vartolu’dan şüphelenmeye hâlâ devam etmesi ve Yamaç’ın işini de bozacağını düşünmesi. Bu konuda çok iyi yaptığını düşünüyorum çünkü Vartolu’nun Saadet için Yamaç’ın planına taş koyacağı ortada. Artık Vartolu’nun bu hale düşmesi de can sıkıcı olmaya başladı. Her şeyi gizli tutması bir tarafa üzerine kardeşlerinin işini baltalaması çok saçma geliyor.

Bölüm yorumu burada bitiyor, okuyan herkese teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!