Bollywood’un Yükselen Yıldızı: Vicky Kaushal

Bollywood dünyanın en çok film üreten sektörü hiç kuşkusuz. Tabi birçok film üretince ortaya birçok da yeni oyuncular çıkmaya başladı. Bazıları sektörde çok iyi yerlere gelirken bazıları da unutulmaya yüz tuttu. Hindistan son zamanda büyük bir yetenekli oyuncu açlığı çekerken ortaya Vicky Kaushal çıktı. İlk başta pek dikkat çekmeyen bu genç oyuncu şimdilerde en önemli yönetmenlerin filmlerinde oynatmak istediği bir oyuncu haline geldi. 

Üniversitede elektrik mühendisliği okudu, babası Bollywood’un ünlü aksiyon yönetmenlerinden biriydi ve hal böyle olunca çocukluğu ve okul yılları hep setlerde geçti. Okulunu bitirdikten sonra mühendislik yapmak istemedi ve ünlü film yönetmeni Anurag Kashyap’ın yanında asistanlığa başladı. Ünlü yönetmen Vicky’nin yeteneneğini keşfedince Bombay Velvet filminde küçük bir rol verdi. Fakat ilk çıkışını 2015 yılında Masaan filmi ile yakaladı. Yetenekli ve yetenekli olduğu kadar da sempatik olan Vicky Kaushal’ı ve filmlerini yakından tanımaya ne dersiniz?

1. Masaan (Yalnız Uçmak / 2015) 

”Hayat, beş elementin hassas dengesi, ölüm ise bu dengedeki hafif bir rahatsızlıktır.”

2015 yılında vizyona giren Masaan filmi,yolları Ganj Nehri’nde kesişen birbirinden bağımsız 4 kişinin acı yaşamını anlatıyor. Deepak Chaudhary karakterini canlandıran Vicky Kaushal ilk rolü ile dünya çapı festivallerde büyük bir etki yarattı. Film Cannes Film Festivali’nde 2 ödül aldı. Vicky Kaushal Hindistan Akademi Ödülleri’nde ”En İyi Çıkış Yapan Oyuncu” ödülünü kazandı ve ülkemizin en önemli ödül törenlerinden olan Altın Portakal’da ”En İyi Uluslararası Oyuncu” dalında aday oldu. Hollywood yıldızları Johnny Depp ve Will Smith ise Vicky Kaushal’ın oyunculuğundan etkilendikleri söylediler. 

2. Zubaan (Dil / 2016) 

Zubaan, Dilsher isimli bir gencin müziğe karşı inancını kaybettikten sonra kendini bulmasını ve korkularını yenmesini anlatıyor. Film, uluslararası birçok festivalde gösterildi. Vicky Kaushal kariyerinin ikinci filminde de Cannes Film Festivali’ne gitti ve oyunculuğu övgü almaya başladı. Ünlü Hollywood oyuncuları Johnny Depp ve Matt Bomer Vicky Kaushal’ın oyunculuğunu övenler arasında.

3. Raman Raghav 2.0 (2016) 

”Üst düzey bir polis memurunun gözlerine bakmak ve onunla konuşmak çok eğlencelidir.”

Ünlü yönetmen Anurag Kashyap’ın yazıp yönettiği Raman Raghav 2.0 filmi, 60’lı yıllarda 41 kişiyi öldüren Ramavan adlı bir seri katilden esinlenen ve onun gibi olmayı isteyen Raman adlı bir katili ve onun peşinde olan Raghavan adlı polisin maceralarını anlatıyor. Vicky Kaushal şirin, masum çocuk imajından sıyrılıp tam tersi cani, serseri ve uyuşturucu bağımlısı bir polis memurunu canlandırdı. Film, Cannes Film Festivsli’nde gösterildi ve çok sevildi. Böylece Vicky Kaushal, üçüncü filmiyle de Cannes Film Festivali’ne gitmiş oldu. Dünyaca ünlü Türk yönetmen Fatih Akın, filmi ve oyuncuların performanslarını çok beğendiğini ifade etti. Film, Türkiye’de İstanbul Film Festivali’nde de gösterildi. 

4. Love Per Square Foot ( Metrekare Başına Aşk / 2018) 

”İnsan önce aşık olur, sonra evlenir, sonra ev alır. Ama biz normal değiliz ki ilk başta olması gerekeni en son yaptık.”

2018 yılında yayınlanan film, Netflix’in ilk orjinal Hint filmi özelliği taşıyor. Romantik komedi tarzında olan filmde Vicky Kaushal, bir bankada çalışmaktadır ve ailesiyle yaşamaktadır. Ailsyile yaşamaktan sıkılan ve kendi evine sahip olmak isteyen Sanjay, aynı hayallere sahip olan Karina ile evi almak için sahte evlilik düzenlerler. Tabi işin sonunda aşk onları ele geçirir. Bu sıcacık şirin filmle Vicky Kaushal komedi oyuncusu olabileceğini de göstermiş oldu. 

5. Raazi (Memnun / 2018) 

”Hiçbir şey ülkemden önce gelmez.. ben bile.”

2018 yılında yayınlanan politik drama türünde olan Raazi, Sehmat (Alia Bhatt) isimli bir genç kızın ajanlık yapmak için Hindistan’dan Pakistan’a uzanan yolculuğunu anlatıyor. Pakistanlı asker olan Iqbal (Vicky Kaushal) ile ajanlık yapmak için evlenir. Iqbal Ve Sehmat birbirlerine çok aşıktır ama Sehmat ülkesinin önüne hiçbir şey koymaz. Bu film ile Vicky Kaushal, Hindistan’da çok fazla ilgi görmeye başladı ve çok ünlü yönetmenlerden film teklifleri aldı. 

6. Lust Stories ( Şehvet Hikayeleri / 2018)

”Ama hep sevdiklerinizi incitiriniz. Sevmediğiniz birini incitemezsiniz.”

Lust Stories, 4 farklı yönetmenin çektiği 4 farklı kısa filmlerden oluşan, günümüz Hindistan’ında aşkı, seksi ve ilişkileri anlatıyor. Netflix için yapılan film, sadece Netflix’de yayınlandı. Paras karakterine hayat veren Vicky Kaushal, bu filmle birlikte daha farklı tarzlarda seyirci karşısına çıkmaya devam etti.

7. Sanju (2018) 

”Ben alkoliğim, uyuşturucu bağımlısıyım, sürekli kadınlarla yatıyorum evet ama ben terörist değilim.”

Yeteneğini herkese kanıtladıktan sonra başarılı yönetmenlerden film teklifleri almaya başladı. 3 Idiots, PK gibi filmlerin yönetmeni olan Rajkumar Hirani’nin yeni filmi Sanju’da yer aldı. Sanju, oyuncu Sanjay Dutt’un sansasyonel yaşamını anlatıyor. Sanju karakterine başarılı oyuncu Ranbir Kapoor hayat verirken, Sanju’nun en yakın arkadaşı olan Kamli’ye ise Vicky Kaushal hayat veriyor. Gişede büyük başarı sağlayan filmde Ranbir Kapoor ve Vicky Kaushal büyük övgüler aldılar. Film, Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nde ”En İyi Yabancı Film” dalında aday oldu.