tds_thumb_td_300x0
Bir Zamanların Sevilen Dizisi – The IT Crowd!

‘Merhaba, IT. Bilgisayarınızı açıp kapamayı denediniz mi?’ sözünü sıklıkla duyacağınız bu dizide merak ettiğimiz IT terimi, bilgi işlem anlamına gelmektedir. Peki ne yapar bilgi işlem departmanı?  Basit haliyle, insanlar bilgisayarlarında bir sorun çıktığı zaman bilgi işlem departmanını ararlar ve yardım alırlar. Bazen sadece bilgisayarlarını fişe takmaları gerekmektedir. Bunu onlara söyleyen ise IT departmanı olur. 

Reynholm Endüstri’nin bodrum katında görev yapan iki erkek IT çalışanı düşünün. Sosyal yaşamdan uzak, kadınlarla ilişkileri pek iyi gitmeyen bu iki IT elemanının başına, bilgisayarlardan hiç ama hiç anlamayan bir kadın yönetici gelirse ne olur?

Roy ve Moss çalıştıkları bodrum katında, kimse onları ziyarete bile gelmemişken, karşılarında birden Jenny’i bulurlar. Bir yöneticiye ihtiyaç duymadıklarını düşünen ekip, Jenny’nin bilgisayar konusunda hiçbir şey bilmediğini anladıklarında şirketin sahibi olan Denholm Reynholm ile görüşmek isterler. Fakat Denholm ekip çalışmaları konusunda oldukça hassastır, en ufak bir anlaşmazlıkta kovulacaklarını anlayan ekip, durumu iletmekten vazgeçerler. 

Jenny, bilgisayar konusunda pek bilgi sahibi olmasa da Roy ve Moss’a kıyasla daha sosyal, insanlar ile ilişkileri iyi, çalışkan ve düzenli birisidir. Tam IT departmanında bir işe yaramayacağını ve istifa etmesi gerektiğini düşündüğü sırada Jen, Roy’u dayak yemekten kurtarır ve o anda ekibin bir parçası haline gelir. Jenny’nin görevi artık, IT departmanını şirketin daha aydınlık katlarında var olduğunu göstermek ve sanırım biraz da o köhne bodrum katını düzenleyerek yaşanılır bir hale getirmektir.

The IT Crowd 2006 yapımı bir İngiliz komedisi. Eğer sıklıkla Amerikan komedisi izleyen biriyseniz başlarda biraz garipsemiş olabilirsiniz. Bunun sebebi ise tamamen şu: Amerikan komedilerinde espriler açık ve nettir. İngiliz komedilerinde ise ince espri dediğimiz tarz mevcuttur, yani espriler daha çok üstü kapalı şekilde size sunulur. Her bölümde kahkaha ile gülmüyorsunuz -ki itiraf etmeliyim birkaç bölümde gülmekten karnıma ağrılar girmişti- fakat sizde bıraktığı o hoş tat, birkaç yakın arkadaşa sahip olmanın verdiği mutluluk ve her izlediğinizde geride kalan  o tebessüm bu diziyi izlemeye değer kılıyor. 

Dizinin ana kadrosu dışında en sevdiğim karakterlerden birisi olan Richmond’dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Hayatının bir döneminde gotik olmayı tercih etmiş birisi olan Richmond, bizim çocuklarla beraber bodrum katında, kapısı hiç açılmayan bir odada kalmaktadır. Güneş görmeye alışık olmayan Richmond adeta bir vampir edasıyla ortalıkta süzülmektedir. Ve dizide en güldüğüm karakterlerden birisi olmasına rağmen çok sık görememiş olmak beni hala üzmektedir.

IT ekibi ve Richmond’ın yanında, diziye daha sonradan katılan Douglas (Denholm Reynholm’un oğlu) dışında dizide başka ana karakter yok. Douglas, boş şeylere para harcayarak şirketi batırma noktasına getirse de en çok kadınlara düşkünlüğü ile tanınmaktadır. Cinsiyetçidir, ırkçıdır ve aynı zamanda komik olmayan şakalar yapar. Bir iki bölümde başına gelen olaylar komik olup sizi güldürse de bu dizinin en zayıf karakterinin o olduğunu düşünmekteyim. Şahsen ilk patron olan Denholm karakterine ısındığım gibi ısınamadım Douglas karakterine… Buna rağmen ekibin Douglas’ın yaptıklarına karşılık verdiği tepkiler, ve başlarına gelen olaylarla başa çıkmalarını izlemek büyük keyif!

Roy, Moss ve Jen ne kadar farklı karakterler olsalarda ortak noktada buluşmayı iyi bilen üç iş arkadaşı…  Kimi zaman interneti bir kutuya koydular kimi zaman bilmeden soygun yaptılar, patronlarına yalan söylediler, patronlarından nefret ettiler, kimi zaman kötü adamlara karşı koydular kimi zaman kötü adam kendileri oldular. İyilik etmek isterlerken başlarına gelmeyen dert kalmadı ama ne yaparlarsa yapsınlar hepsini bizi güldürerek yaptılar. Diğer izlediğim bütün dizilerden farklı bir çizgisi olan The IT Crowd en sevdiğim komedi dizileri listesine girdi bile!

2006-2013 arası 5 sezon geçirmiş ve ilk dört sezonu 6 bölüm, son sezonu ise 45 dakikadan oluşan bir bölümle ekranlara veda eden The IT Crowd kendini özletmeye devam ediyor. Başrollerini Chris O’Down (Roy), Richard Ayoade (Moss), Katherine Parkinson (Jenny) ve Matt Berry’nin (Douglas) paylaştığı dizinin yönetmenliği ve senaristliği aynı isim olan Graham Linehan tarafından yapılmıştır.

Ne demişti Moss? ‘Tuhaf olmayı seviyorum. Tuhaflıktan başka bir şeyim yok ve güzel tarzımı seviyorum.’

Eğer sizde tuhafsanız ve tuhaf olmayı seviyorsanız,  ‘Ne izledik?’ listenize The IT Crowd’u da eklemeye hazır mısınız?

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!