“Bütün dizilerim bitti, şimdi ben ne izleyeceğim?” mi diyorsunuz? Ya da “Acaba şimdi hangi türde dizi izlesem?” sorusu mu geçiyor aklınızdan? Korkmayın! Artık Vani…

Şaka şaka, deterjan reklamında mıyız canım? Aaaaa…

“İlgi alanım bilim kurgu…” , “Bana zaman makinesi olsun.” ,”Kardeşim ordan bir paradoks alabilir miyim?” diyorsan, doğru linktesin. E… Ne izledik? 12 Monkeys.

Bana göre iki tür bilim kurgu vardır: Türlerin birinde; başlarda dizinin iyi mi yoksa kötü karakteri mi olduğunu anlamayıp, ilerleyen sezonlarda inanılmaz seveceğimiz, orta yaşın üstünde, hafiften sosyopat fakat mutlak bilim insanı rolünde bir karakter… (Check)

Bu karakterle bir şekilde bağlantısının bulunduğu esas oğlan… (Check)

İlk sezonlarda esas oğlanla birbirlerinden hoşlanmayan fakat daha sonra devlerin aşkı niteliğinde bir  ilişkileri olan esas kız… (Check)

Ve en önemlisi GİZEMLİ BİR OLAY! (Aslında virüs diyecektim ama… Eehh.)

Diğer bir türde ise ; Son sezona kadar tam anlayamadığımız çok derin ve gizemli bir konu… (Check) 

Dizinin sonuna kadar net siyah veya beyaz olmayan, hep gri kalan bir bilim insanı… (Check)

Başrollerde bu gizemli konuyu çözmeye çalışan ve birbirleriyle çatışma yaşayan, bir dargın bir barışık, asıl önemli olanın kişinin kendi potansiyelini anlamasıdır diyen ve bunu ön plana çıkartan iki ana karakter vardır. (Check)

Evet, bilim kurgu da ikiye ayrılır. Eğer ikisinden birini sevmiyorsanız araştırmanızı buna göre yapmanızı öneririm. 12 Monkeys hangi türden mi? Sınıflandırmayı size bırakıyorum. Hadi spoiler vermeden biraz inceleyelim.

Nasıl Başlıyor?

İlk bölümde karşımıza James Cole (Aaron Stanford) adında bir karakter çıkıyor ve Cassandra Railly (Amanda Schull) adlı bir doktordan yardım istiyor. Çok yakında dünyada milyarlara yakın ölüme sebep olacak bir virüsün yayılacağını, bunu engellemek için gelecekten geldiğini ve kendisinin ona yardım etmesi gerektiğini söylüyor. Cassie -böyle sesleniyorlar- inanmıyor başta tabi… (Cassie hiç bilim kurgu izlememiş anlaşılan.) Daha sonra Cole’un gösterdiği kanıtlar ışığında Cassie içerisinde bulunduğu duruma inanıyor ve birlikte çalışmaya başlıyorlar.

Gelecekteki insanlığın durumu ise olabileceğinden daha kötü… Dizide hayatta kalan insanların bu virüse karşı bağışıklık kazanmış olmaları yetmiyor çünkü virüs her geçen gün mutasyona uğruyor ve bağışıklık git gide önemini yitiriyor. Anlayacağınız insanlık ölüyor. (Kırk kere söylersek olurmuş) Bununla birlikte insanlar kolonileşmiş ve zamanla başka kolonileri yağmalayan gruplar ortaya çıkmış. Dizide bu insan toplulukları leşçi olarak adlandırılıyor. En tehlikeli leşçi gruplarından olan West7 ile çok yakından tanışacağımızı söylemeden geçemeyeceğim.

Baktılar insanlık elden gidiyor. Çılgın bilim insanımız, kimi zaman kibirli kimi zaman disiplinli, tek derdi ‘görevi’ olan Katarina Jones (Barbara Sukowa) daha önce üzerinde çalışmış olduğu zaman makinesini bitiriyor ve hoş olmayan birkaç deney sonucunda doğru deneği buluyor. James Cole! Görev açık; virüsü yok et!

Daha sonra öğreniyoruz ki iş virüsü bulmakla bitmiyormuş. Dizinin başında görülen 12 Maymun amblemlerinin bu virüsle bir ilişkisi varmış. Bunu öğrenmemiz yetmiyor, dizi her bölümünde farklı bir seviye atlıyor ve bunu yaparken aklınızda tek bir soru işareti bırakmıyor.

Kahramanlarımız, gerek virüsü gerek ise 12 Maymun ordusunu araştırırken, dizinin kilit ismi-efsane ismi- Jennifer Goines (Emily Hampshire) ile karşılaşıyorlar.  Ruh ve Sinir Hastanesine kapatılmış fakat bundan çok daha fazlası olan Jennifer, ana karakterlerden biri olup çıkıyor. ‘Virüs ile bir ilgisi var mı? Her şey Jennifer yüzünden mi oluyor?’ soruları kafanızda uçuşacak. Hem merak uyandırıcı hem de dizinin en eğlenceli karakteri. Onun dünyası çok farklı, çok renkli ve bir o kadar karanlık.  Aman! İlerisi spoiler…

Uzun lafın kısası, dizi böyle başlıyor fakat bambaşka bitiyor. Baştan sona kadar merak uyandırıcı olan bu dizimiz tam dört sezon sürdü ve geçtiğimiz ay final yaptı. Ayrıca dizinin senaristlerinden biri olan Terry Matalas sosyal medyada sorularınıza cevap veriyor. Oyuncular ise fanlarla yakın bir iletişim içinde… İzlemek için çok geç değil. Okuduğunuzdan çok daha fazlası olan bu diziye, biz bir göz atın deriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz