tds_thumb_td_300x0
2018’de Çukur’a Damga Vuran Sahneler!

Yeni yıl bitmeden bu yıl Ay Yapım’ın dizilerinden biri olan Çukur dizisinin sadece birkaç sahnesinden oluşan, zihinlerimize kazınan, unutulmaz ve dillerden haftalarca düşmeyen sahnelerini derleyelim dedik! 

1- Çukur’un senaristi Gökhan Horzum’un vermiş olduğu röportajda da söylemiş olduğu gibi Çukur’u Çukur yapan, Çukur’u patlatan türkü Mihriban’dır. Türkünün güzelliği gibi sahnede adeta devleşen, göstermiş olduğu performanstan ötürü tüyleri diken diken eden Erkan Kolçak Köstendil, canlandırdığı Vartolu karakterinin Mihriban sahnesi ile Çukur’un en unutulmaz sahnesi olarak 1. Sırada yerini almaktadır! “Kapat şunu Muhittin abi!” cümlesi aylarca dillerden düşmemişti…

“Anacım.. Güzeller güzeli anacım..”

2- 1. Sezon’un sezon finali bölümünde çokça konuşulan sahnelerden biri de Selim’in evde tek başına intihar etmiş olduğu sahne idi. Küçüklüğünden ta ki bir baba olduğu zamana kadar diğer kardeşlerinden ötekileştirilmiş, sevilmemiş evlat olarak bilindi Selim Koçavalı. Bundan ötürü kırgın ve kızgınlığını ailesinin düşmanları ile birlik olarak ifade etmişti. Her şeyi öğrenen Koçavalı ailesi Çukur’u terk ettikten sonra koca malikanede yalnız kalan Selim, “Ağlama Yar” türküsünü seslendirdikten sonra boş evi gezerek eski hatıraları film şeridi gibi gözlerinin önünden geçerek intihar ederek pişmanlığını göstermişti..

“Ağlama yar, ağlama anam
mavi yazma bağlama..”

3- Tam hayatının aşkını bulmuş hayalini yaşayarak hayatını sürdüren Koçavalı ailesinin küçük oğlu olan Yamaç Koçavalı evlendikten sonra Paris’te çalınan kapıda, gelen davetsiz misafirden sonra Yamaç için bütün dengeler değişmişti. Abisinin öldüğünü öğrenen ve Çukur’u tekrar ayağa kaldırmak için Yamaç Koçavalı’ya ihtiyaç duyan anne, oğlunun kolunda tutarak Çukur’a geri getirdi. Abisini öldüren kişinin aslında ‘babasının oğlu’ olduğu ve sonrasında büyük abisi olan Selim’in de ona ihanet ettiğini izlediğimiz ilk sezon da aslında Yamaç Koçavalı’yı çok büyük sorumluluklar üstlenmek zorunda bırakıldığını izlemiştik. 2. Sezon’da geçtiğimiz bölümlerde abisi Cumali’ye iç döken Yamaç, “Benim sırtım delik deşik. Sen hala bağır..” cümlesi ne kadar çaresiz bir durumda kaldığı ve hiçbir şey yapamıyor oluşu oldukça yürek burkan bir sahne olmuştu.. 

“Benim sırtım delik deşik..”

4- Bundan 11 yıl önce yerinde duramayan ve oldukça psikopat olan büyük abi Cumali Koçavalı’yı ailesi kendi elleri ile Polislere verilmişti. 11 yıl boyunca ailesi ile görüşlerde bile görüşmeyen ve Karakuzular’ın Çukur’u ele geçirdiği zamanlar da büyük abi Cumali’yi ölü bilen anne ve babanın yıllar sonra ilk kez oğullarına kavuştuğu sahne yürek burkan sahneler listesine girmiş oldu.. 

“Baba..”

5- Çukur’un en büyük düşmanı Vartolu Saadettin! 

Gerçek kimliğini herkesten gizleyen ve geçmişte yaşadığı kötü olayların üzerine Çukur’a gelip intikamını alan Vartolu’yu, Yamaç’ın “Kimsin sen? Bulacağım seni.” demesi üzerine 14. Bölüm de artık her şey açığa kavuşmuştu..  

Büyük düşmanları olan Vartolu Saadettin’in aslında babasının oğlu Salih Koçavalı olduğunu öğrenen Yamaç, bu gerçek onu yıkmıştı.. Sarhoş bir şekilde küçüklüğünü geçirdiği evde ve Annesi’nin öldürüldüğü yerde  uykuya kalan Vartolu’nun başında küçük kardeşi Yamaç bu görmüş olduğu manzara ile yere çökerek sessizce ağlamaya başlamıştı.. Bu efsane sahnede Aras Bulut İynemli ve Erkan Kolçak Köstendil’in göstermiş oldukları performanslar Oscar’lıktı!

“Salih..”

6- Şimdilik bu kadar drama sahnesi yeter! Tekrardan geçmişe gidelim! 

İzlerken heyecandan yerimizde duramadığımız, Çukur’un gücünü gösteren sahnelerden biri. Büyük düşmanlardan biri olan Baykal’ı tuzağa düşüren Vartolu ve Yamaç’ın ilk kez birlikte güçlerini birleştirdiği 21. bölümdeki sahne haftalarca heyecanını yitirmeden konuşulan sahnelerden biri olmuştu! 

“Gördün mü şimdi dejavuyu
Baykal efendi!”

7- Geçmişten şimdiye gelelim! 

Yılbaşı tatili olmadan önceki yayımlanan son bölümünde tekrar Vartolu ve Yamaç’ın gücünü birleştirip bu sefer ki en kuvvetli ve Çukur’u ele geçiren büyük düşmanları olan Karakuzular’ı oyuna getiren ve tekrar izlerken yerimizde duramadığımız sahne olmayı başardı!

“Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi?
Sen bu işin sonunu düşünmedin mi?”

8- 41 bölüm öncesine gidelim. Çukur’u patlatan türkünün Mihriban olduğu sahneyi hemen hatırlayalım.. 

Yamaç’ın Vartolu’yu Mihriban türküsü ile  zayıf noktasından vurduğu sahnede çektiği silah ile ellerinin titremesi herkesi etkileyen bir detay olmuştu. 

Yeni sezonda ise haftalardır oğlu ve karısını kurtarmaya çalışan Vartolu’nun son bölümde Lal Fındık’ın bebeğe silah doğrultması üzerine hayatı tehlikeye giren bebek için oldukça korku dolu anlar yaşayan Vartolu, elinde ki silahı Lal Fındık’a doğrultmuş ve en son elinde silah varken bu denli annesi Mihriban için titreyen Vartolu’nun eli bu sefer bebeği için bu denli titremişti..

“Kapat şunu Muhittin abi!
Oğlumu bırak!”

9- Tekrar etkileyici sahnelere dönelim hemen.

Bu sefer yeniden sezon finalinden bir önce ki bölüme geçelim. 

 Selim-İdris yüzleşmesi

Babasının bu zamana kadar hiç destek vermediği evladı, Çukur’un bütün tapularını ele geçirerek babasının karşısında idi. Ve bu sefer zayıf oğlu olarak bildiği Selim Koçavalı olarak değildi. Bu sefer çok daha güçlü bir Selim Koçavalı olarak karşısındaydı. Susmadan konuştuğu sahne de başını yerden kaldıramayan bir baba vardı. 

“Beni niye istemedin hiç? Tamam, belki zayıftım. Çocukken çok hastalanmışım, korkağım. Belki istediğin gibi bir evlat olamadım. Ama ben de gökten inmedim. Ben de senden geldim. İnsan sırf bunun için bile evladını sever be..” konuşması ile derinden etki bırakan bir sahne olmuştu..

“Beni niye istemedin hiç, baba?”

10- 48. Bölümün final sahnesi ise hala konuşuluyor ve Yamaç’ın kim vurduğu sorusu sorulduğu bir sahne oldu.. Karakuzular’ı yok eden Koçavalıların işi bitirdikten sonra akşam Ersoy’un ağzından gelen mesaj ile tek başına giden Yamaç başına geleceklerden bir habersizdi.. Yaklaşan araç ile görünmemesi için ışıkları kapatmadan Yamaç’a iki kurşun sıkarak uzaklaşan bu kişi de kimdi? Yamaç’ın şoke olması üzerine titreyen sesi ile “Neden?” demesi ve bir an da yere yığılması ve tek başına kalması hem büyük  bir merak uyandırdı hem de hüzün.. Bu zamana kadar bu denli başına bir şey gelmeyen Yamaç’ın tek başına vurulmuş olması sahneyi çok daha derinleştirdi..

“Neden?”

11- Ve son bir bonus sahnesi ile yazıyı bitirelim!

Favori sahnelerimden biri olan, 

Vartolu ve Çukur’un adamları ile karşı karşıya savaştığı bölümde Yamaç’ın yapmış olduğu plan ile Vartolu’yu ölü göstererek başka bir yerde saklamıştı. 

Vartolu’nun kendine gelmesi ve günler geçtikten sonra ilk kez saklandığı yerde Yamaç ile yüzleştiği sahne ve birbirlerine bağırarak Vartolu’nun bunu neden yaptığını sorması, neden ölmesine izin vermediğini onu kaçırtması üzerine Yamaç’ın
​“Babam için yaptım! Bir oğlu daha ölmesin diye yaptım..” diye bağırarak cevap vermesi unutulmaz sahnelerden biri olmuştu..

“Babamın bir oğlu daha
ölmesin diye yaptım!”

2018’in bana göre En İyi Dizisi olan Çukur’un çokça konuşulan ve unutulmayan sahneleri olmuşken sadece birkaçını derledim. Buraya kadar okuyan okuyucularımıza çok teşekkür eder, herkese yeni yılda başarı, sağlıklı ve huzur dolu bir yıl dilerim! İyi seneler. 🌸

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!