tds_thumb_td_300x0
Yılların Eskimeyen Dizisi: Friends

Çoğu yabancı dizi severler için yıllar geçse de hayatında izlediği en iyi dizi olarak adlandırdığı Friends’i ve karakterlerini şöyle bir tanıyalım mı? Kimdir bu ‘Friends‘ ?

1994-2004 yılları arasında yayımlanan, her bölümü yaklaşık 20 dakika civarı olan, toplam 10 sezon süren bir ABD yapımı olan bu dizi, üçü kadın üçü erkek altı yakın arkadaşın başından geçen komik maceralar, hayatlarına giren insanlarla ve birbirleriyle ilişkilerini, dostluklarını konu alıyor. Ayrıca dizinin introsu da ‘I will be there for you’ sözleriyle beraber efsaneleşmiş durumda.

Bu yapımın bu denli sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de izlerken her karakterin kendine özel bir şekilde şakalarını, tepkilerini, mimiklerini, yaşadıklarını aktarıp onları izleyenleri kahkahaya boğması.

      O sıcak dostluk ortamına siz de giriyorsunuz ve onlarla beraber her şeyi yaşıyorsunuz. Onlarla beraber gülüyor, heyecanlanıyor, kızıyor, sinirleniyorsunuz. Onlarla biraz vakit geçirdikçe hangi karakterin hangi olaya nasıl bir tepki verebileceğini bile kestirebiliyorsunuz çünkü karakterler size öyle bir samimiyette geçiyor ki, sanki onların 40 yıllık dostu gibisiniz.

   Bu 6 yakın dostumuzun günü ya kafede, ya Monica-Rachel veya Joey-Chandler’ın evinde geçiyor.

               Komedi dizisi olmasının yanı sıra da aşk, romantizm, dostluk, aile bağları gibi farklı konular da kuvvetli bir şekilde işleniyor.Yani yeri geldiğinde sizi güldürdüğü gibi ağlatıyor da.

                               O zaman bu hikayenin kahramanlarına bir göz atalım mı?

Rachel Greene; Jennifer Aniston tarafından canlandırılan Rachel karakteri bu arkadaş ortamına en son giren kişidir. Kendi düğününden son anda evleneceği kişiyi aslında sevmediğini anlayarak kaçıp, New York’ta tek tanıdığı lise zamanında en yakın arkadaşı olan Monica’nin yanına gelir. Kendi ayakları üstünde durmayı istediği için ailesinden gelecek her yardımı reddedip iş aramaya başlar ve Monica ile ev arkadaşı olurlar. Modaya düşkündür ve hayali moda alanında çalışmaktır. Monica’nın kendisine küçükken platonik olan abisi Ross ile aralarında bir şeyler olur. Biraz sinirli, biraz da duygusal bir yapıya sahiptir. Biraz şımarık büyümüştür ama o içindeki tatlı kızı hemen herkese sevdirir.

Phoebe Muffay; Lisa Kudrow tarafından canlandırılmıştır. Phoebe’nin ilginç ve sonsuz bir hayal dünyası vardır. Güçlü altıncı hissi, yazdığı garip besteler, vejeteryanlığı, hayvanları bu denli sevmesi ve değişik inançlarıyla grubun en tuhaf karakterlerinden biridir. Hep birlikte takıldıkları ‘Central Perk’ kafesinde şarkıcılık ve masaj salonunda masörlük yapmaktadır. Annesi intihar etmiştir ve babası onu terk etmiştir. Babasının peşine düşmesiyle ailesi hakkında başka bir gerçeği de öğrenir.

Monica Geller; Courteney Cox bu karakteri canlandırmıştır. Arkadaşları tarafından aşırı titiz olmakla suçlandığını ilk kabullenmese de sonradan kabul etmiştir. Garip takıntıları vardır. Harika yemek yapar, yemek sektörüyle ilgilidir. İlişkiler konusunda şansı pek iyi gitmemiştir. Hırslı, azimli, kararlı bir yapıya sahiptir. Abisi Ross ile küçüklüğünden beri süregelen didişmeleri olsa da harika bir abi-kardeştirler.

Ross Geller; Monica’nın abisi olan bu karakteri David Schwimmer canlandırmıştır. Fazlasıyla duygusal ve depresyona meyilli bir yapıya sahip olan Ross, küçükken platonik olduğu kızla tekrar karşılaşınca doğal olarak hisleri de tekrar gündeme gelir. Bir müzede çalışmaktadır ve paleontologtur. Paleontolog oluşuyla ilgili dizide alaylar döner ama o kendi mesleğine aşkla bağlıdır ve her fırsatta arkadaşlarını bilgilendirmeyi ihmal etmez. Her ne kadar entelektüel gözükse de içinde yatan çocuksu bir taraf vardır hep. Bahtsız bir kaderi vardır çünkü evlendiği kadın lezbiyen çıkmış ve ayrılmak zorunda kalmışlardır. ‘Ben’ adında bir erkek çocuğu vardır. Mükemmel bir babadır.

Joey Tribbiani; Matt LeBlanc tarafından hayat verilen Joey karakteri çapkınlığın kitabını yazmıştır. Aşırı rahat ve cool bi karakterdir. Tek eşliliğe karşıdır. Grupla olan arkadaşlığı bir yana Chandler ile aralarında ev arkadaşı olmalarının da getirdiği sıkı bir dostluk vardır. Dizide ara ara kavga edip dursalar da kısa sürede barışırlar. Dizinin başından beri hayali büyük bir aktör olmaktır ama ajansı tarafından ona hep ufak roller verilir. Yemek yemek onun için dünyanın en harika olayıdır. Bir de kızlar. Karizmatik görüntüsüne kimsenin dayanamayacağını bilir ve onu hiç bir kızın reddedemeyeceğini düşünür. Ama bu travmayı yaşayacaktır.

Chandler Bing; Diziyi esprileri ve şakalarıyla dinamik tutan Chandler karakterini Matthew Perry canlandırmaktadır. Chandler’ın kişisel bazı sorunları vardır, bu sorunlarla baş edebilme yolu onları mizaha vurmasıdır. İnsanların onu görüntüsünden dolayı gay zannetmesi sinirini bozmaktadır. En yakın dostu Joey bile onu ilk görüşte gay zannetmiştir. Bir şirkette çalışıyordur ve durumu iyidir. Kadınlarla ilişkisi konusunda hep sıkıntı yaşamıştır. Janice ile süren beraberliğini bitirdiğinde depresyondan çıkması uzun sürmüştür. Tatlılığı, mimikleri, tepkileri ve yaptığı zamanlı-zamansız esprileriyle izleyen çoğunluğun sempatisini kazanarak favorisi haline gelmiştir. (ve benim de^^)

Tanımakta olduğunuz ve okuduğunuz bu karakterler benim ,çin geç keşfetmiş olsam da en özel karakterlerden. Çoğu kişiyi etkileyen dostluk kavramını işleyiş tarzları beni de en çok etkileyen şeydi. Moraliniz bozukken açıp herhangi bir bölümünü izlemeniz sizi yaşadığınız o duygusal yoğunluktan çıkarıp kahkahalara boğacaktır.

Çekimleri 10 yıl süren dizide doğal olarak karakterlerin görünüşü ve hikayeleri de değişmiştir.

Sizi ekranın içine sürükleyecek bu efsane dostluk serüvenine ortak olmadıysanız hemen başlamanızı öneririm! 🙂


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!