Yılbaşı Gecesi Film Yorumu: Tam Bir Disney Filmi

Gülse Birsel’in yazdığı, Ozan Açıktan’ın yönettiği Yılbaşı Gecesi, 30 Aralık’ta izleyici ile buluştu. Kadrosunda Şebnem Bozoklu, Fatih Artman, Cengiz Bozkurt, İrem Sak, Serkan Keskin, Boran Kuzum ve Alina Boz gibi isimlerin yer aldığı Yılbaşı Gecesi, 2023’e girerken yavan kalan TV programlarının yerini dolduran güzel bir alternatif oldu ve yeni yıla girerken yüzümüzü güldürdü.

Komedi dizilerinin yılbaşı bölümleri olurdu eskiden. Artık ne komedi dizisi var ne de yılbaşına özel komedi bölümleri. Hal böyle olunca Yılbaşı Gecesi filmi, müthiş oyuncu kadrosu ile göz doldurdu.

Film, pandemi nedeni ile yılbaşı partisi iptal olan bir ailenin hazırlıklar boşa gitmesin diye komşularını davet etmesini konu alıyor. Birbirini tanımayan ve birbirinden çokça farklı olan bu yabancıların aynı evde buluşması üstüne bir de yılbaşı olduğu için ”Eğlenmeliyiz” baskısı işleri çığrından çıkartıyor. 🙂

Kimler yaşıyor bu ultra lüks sitelerde?

Bu yabancılar adeta ”Bizimkiler” dizisinin apartmanının, üst tabaka bir siteye uyarlanmış bir versiyonu gibiler. Bizimkiler dizisi, nasıl ki bir apartman üzerinden Türkiye’nin her kesimini anlatıyorsa; Yılbaşı Gecesi de üst segment bir sitede yaşayan insanların birbirinden farklı profillerini konu alıyor. Bu kadar zengin insanlar kimlerdir peki? Ya Ozan (Fatih Artman) gibi işinde gücünde gerçekten başarılı olan eğitimli kimselerdir, ya torpillidir ya mafyadır… Film bu sitedeki üst tabakanın, birbirinden farklı tabanlardan gelişlerindeki zıtlıktan besleniyor. Bu insanların arasına bir de yanlış anlaşılma sonucu bir estetik cerrahın bahçıvanı ve hizmetli eşinin katılması ile birlikte sosyoekonomik çember de biraz daha genişliyor.

Gece yaşanan olaylar, işinde gücünde olup eğitimi ve başarısı ile konumunu belki de en çok hak eden kesim olan Ozan ve ailesi, orta sınıfın da dili olup sonunda isyan ediyor kolay yoldan bu statüyü elde etmiş olan mafyalara ve torpillilere…

Eskinin güldürürken düşündüren tabiri bu film için de söylenebilir. Tabii film mesaj verme kaygısıyla donatılmamış ama arada bir seyirciye göz kırpan nüanslar iyi yerleştirilmiş.

Tam Bir Disney Filmi

Film neredeyse tek mekanda geçiyor ama Didem (Şebnem Bozoklu), yılbaşı için evini öyle bir süslemiş ki Disney filmlerini aratmıyor. Dekorları, kostümleri ve oyuncuları ile ışıl ışıl bir film olmuş Yılbaşı Gecesi!

Öyle bol olay ve tantana da yok filmde. Gülse Birsel komedisinden zaten ağdalı komedi bekleyen yoktur herhalde? 🙂 Filmin komedisi gayet soft ve sade bir dille oluşturulmuş. Kafa şişirmiyor. Oyuncular, alıp götürüyor zaten filmi ama bunu yaparken de karakteri karikatürize etmeye gitmiyorlar. Şebnem Bozoklu izlemek kesinlikle çok pozitif vibe veriyor bir kere, tüm film bıcır bıcır dolaşıp mimik yapabilir, ayıla bayıla izliyoruz efendim.

Boran Kuzum, Biz Böyleyiz’den sonra yine tatlı bir komedide çıkıyor karşımıza orada cool bir Z kuşağıyken burada mafyanın saf ve görmemiş oğlu olarak çıkıyor karşımıza. Komediye yakışan bir enerjisi ve oyunculuğu var. Boran Kuzum ve Alina Boz, filmin kesinlikle en güzel sürpriziydiler.

Serkan Kesin ve Cengiz Bozkurt, her yan yana geldiğinde başka bir evrende İsmail Abi ve Erdal Bakkal görüyoruz sanki… Fatih Artman yine bildiğimiz gibi oyunculuk resitali… Ne diyebiliriz ki? Herkes çok başarılıydı.

Milyonlarca yürek Tek Soru: Aile Arasında Kadar İyi mi?

Beklentisini Aile Arasında kadar yükseltenleri tatmin etmeyebilir ama ikisi de ‘komedi’ olsalar da tarzlarının birbirinden çok farklı olduğunu kabul etmek gerekir. Sadece yılbaşı gecesinde, tek zaman dilimi ve tek mekanda geçen bir film ile Aile Arasında’nın akışını karşılaştırmamak gerekir.

Tam bir Aralık-Ocak filmi diyoruz ve izlemeyenlere şimdiden iyi seyirler diliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!