tds_thumb_td_300x0
Yerli ve yabancı dizi/filmlerin sevilen anti kahramanları kimler?

“her masal eski moda bir kötü kahramana gerek duyar”

Bir gün varmış bir gün yokmuş, bu cümle belki tüm hikayelerin başladığı yerdir ve devamında bir savaş var; iyiler ve kötülerin savaşı, klasik hikaye işte!

 Siyah ve beyaz savaşır, şer ve hayır yüzleşir, kimisi kendisiyle mücadele eder, kimisi başka bir düşmanla ama her hikayede bir savaş var kahraman var yenilmek ve kazanmak var. Ama kahramanlar nasıl kahraman olurlar? Savaşmaya değen bir şey yoksa kahramanlık da yok, İşte siyah olmazsa belki beyazın da ışıltısını anlayamaz insan…

Bugün izlediğim diziler ve filmlerin arasından kahramanları değil düşmanlarını anlatacağım, onlar ki hikayeleri bence daha eğlenceli ve daha heyecanlı anlatılmış, zamanında çok bile sevilmiş, hikayeleri derin ve güzel işlenmiş ve gönlümüzde büyük yer açmış. Sizin de bu listede anlatılmayan bir sevimli anti kahramanınız varsa, yorumlarda bekliyorum. 🍀

Yabancı filmler ve serilerden başlarsam eğer Joker en meşhur sevimli anti kahraman olabilir benim için, izlemediyseniz bile muhtemelen sosyal medya gibi bir yerde onun kısa sözleriyle da karşılaşmışsınızdır.

İkinci sırada Sherlock Holmes serilerindeki Moriarty karakteri yer alıyor, her zaman planı olan, zeki ve aynı anda psikopat bir kişilik, onun oyun kurma gücüne bayılıyorum. Moriarty belki en sevdiğim anti kahraman olabilir.

 

Devamında prison break serilerinde t-bag’ı yazacağım, evet belki pek sevimli değil ama o da çok güçlü anti kahramanlardan birisi benim için. Bazı yerlerde başrollerle beraber hareket etse bile kesin bir anda değişip kendi kurduğu bir plana dönüş yapabilir, özetle ilginç ve deli dolu bir kişilik, bu dizide daha çok anti kahramanlar var ama Theodore Bagwell’ın havası bir başka sanki bana göre.

“Kendi kimliğimizin tutsaklarıyız”

Türk dizilerinde de çok sevdiğim anti kahramanlar var ve Emir Kozcuoğlu ile başlayacağım galiba, Kara Sevda dizisinde zamanında çok sevilen ve ilgi gören karakterlerden birisidir Emir ve bunda tabii ki Kaan Urgancıoğlu’nun oyunculuğu ve öyle güçlü senaryonun büyük bir payı var. Emir karakteri bütün psikoloji sorunlarıyla diziye heyecan ve renk katıyor, yaptıklarının savunacak bir tarafı olmasa da hala sahneleri izlenip kendisi özleniyor.

“Bu dünyadan bir Emir Kozcuoğlu geçti…”

Avlu’da Kudret karakteri bu listenin devamında yer alıyor, Kudret izlediğim en güçlü yazılan anti kahramanlardan, evet pek sevimli olmayabilir ama onun sahnelerini dikkatli ve zevkle izliyorum, başka diziler ve filmlerde kadın anti kahramanların çoğuna kıskançlık ve klişe senaryolar yazılınca Kudret’in farklı kişiliği ve Avlu’nun güçlü senaryosu dikkat çekiyor.

“Bir katil, binlerce mağdur”

Devamında bu günler ekranda olan çarpışma dizisinde hikayesini izlediğimiz Veli Cevher olabilir, intikam amacıyla her şey yapabilen, kendisine has bir duruşu olan ve her zaman B planı hazır bir karakter, Veli güzel oyun kurmayı başarabiliyor, insanları zaaflarında vuruyor ve sözleriyle düşündürüyor, Veli Cevher bu günlerde merakla takip ettiğim ve çok sevdiğim bir karakterdir.

“Bu dünyada herkes iyi olsa çekilmez olur!”

Bu listeye ekleyebileceğim daha çok isimler var biliyorum ama şuan zihnimde kalanlar ve hikayeleri dokunanlar benim için bunlardı, sizin sevimli anti kahramanlarınız kimler? Peki bu anti kahramanları niye seviyoruz? Bu soruya benim cevabım belki oyuncuların muhteşem performansı olabilir belki de onları gerçek hayata daha yakın hissettiğimiz için, onlar hata yapıyorlar, intikam peşindeler bazen pişman olup geri dönüyorlar, onlarında hedefleri var ve hikayenin rengi ve heyecanı oluyorlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!