Yeni Yıl İçin Dizilerdeki Kadın Karaterlere Tavsiyeler

Kadınlar, kadınlarımız… Televizyon karşısına geçtiğimizde bile onlar adına sinirleniyor, hırslanıyor, kızıyoruz. Tavsiyeler veriyoruz. Şöyle yapsana, bunu yapma diyoruz. İşte bu da öyle bir yazı. Toplanın kızlar. Bizim kızlara yeni yıl için tavsiyeler, öğütler, nasihatler veriyoruz

Devin (Aile): Devincim önce sana yazıyorum. Çünkü şu anda boşan demeyeceğim tek kişi sensin. Vallahi işin içinde Kıvanç olduğu için değil. Çünkü geçen sezon olsa direkt boşan derdim. Geçen sezonki hali neydi öyle? Ne duruyorsun Devin, boşansana şundan diyordum. O ailede, o evde ne işin var diyordum. Aslan da seninle ilgilenmek dışında her şeyi yapıyordu. İzlerken deli ediyordu beni. Gördüğünüz gibi gayet objektifim. Öyle Kıvanç var diye torpil yapmak yok. Devin de zaten boşanma yoluna gitti. Adamın ihtiyacı olan buymuş meğer. Şimdi o Aslan gitti yerine ilişkisi için çabalayan bir adam geldi. Seninle yaşamak ve mutlu olmak istiyor Devincim görüyorum. Bu isteğini icraatla gösteriyor. Seninle bir yaşam istediği çok belli yani. Çünkü içinde yaşayamayacağın o ortamın çok farkında bir Aslan var bu sezon. Senin için endişelendiği, sana zarar gelmesinden korktuğu görüyoruz izliyoruz. Mafyavari hayatını ortak blr yaşam için düzene sokmak istiyor ve adım atmaya hazır. Terapilere gidiyor, güzel bir dünya kurmak istiyor ikiniz için. Senin isteklerine önem veriyor. Seni olduğun gibi seviyor. Değişmene dair tek laf duymadı Aslan’dan. Olduğun kişiden gayet memnun. Bu çok önemli bir şey. Güven veriyor. Bu sezon Aslan’ın övülecek özellikleri gerçekten arttı. İyi şeyleri görür takdir ederiz. Bunun için şimdilik boşan demiyorum, diyemem. Ama geçen sezondaki halini de unutma. Erkeklere güvenilmez. Her an yine o kaba, kendi hatasını görmeyen, kışkırtıcı adam gelebilir yine. Tetikte ol her zaman. Bir de yanından çelik yeleğini eksik etme.

Seyran (Yalı Çapkını):

Ben sana ne diyeyim ki Seyran? Gençtir, öğrenir diyorum ama yaptığın yapılacak şey değildi bu sezon. O adamla göz göre göre gittin tekrar evlendin. Bundan bahsediyorum evet. Evlendin de ne oldu? Gördün işte aşkını sevgisini. Şaptan şeker olur mu diye özlü bir sözümüz var. Boşa değil bu sözler. Olmaz, olmuyor. Ne bekliyordun? Adamın kumaşı belli. Sana aşık olsa bile nasıl bir aşk bekliyordun? Nasıl bir hayat umuyordun bu adamla? O soyad dışında, o yalı dışında Ferit ne yapabilir mesela? Ne paylaşıp birlikte ne yapabilirsiniz? Sohbet etseniz ne konuşursunuz? Ferit daha kendi ayakları üstünde duramıyor. Dedeye mahkum hepsi. Para ve güç için evin büyüğünün bütün hakaretlerini sineye çekip oturan bir ailenin üyesi o da. Sana ne verebilir? Sevgi, saygı ve sadakat verebilseydi bunları konuşurduk. Ama ikinci kez evlendikten sonra sana şiddet uygulayan babanla bir olup kadınları aşağılama seansı yapıyordu bu adam. İlişkinizin başından beri de seni aldattı, sana el kaldırdı. Sana saygısı yoktu en baştan beri. Sana tükürmeye kadar vardırdı işi şimdi de. Boşan ve arkana bile bakma. Bu yaşta biraz vizyonun geniş olsun. Senin bir sorunun da çevre eksikliği. Kafanı Ferit’ten biraz alıp okuluna odaklansan, birkaç yeni insan tanısan ne kadar boş bir adamla uğraştığını göreceksin. Hayat Korhanların yemeklerin zehir edildiği yalısından ibaret değil be Seyrancım. Düşün bakalım sevdiğin adamın Korhan olmak dışında ne özelliği var? Kültür ve entelektüel birikim desen yok. Zeka desen yok. İyilik desen şartlara bağlı. Merhamet gelgitli. Çünkü acımasız da olabiliyor. Bu adamla kalırsan olacağın şey oraya buraya tükürüp, ağaç kenarına bazı ihtiyaçlarını gideren biri olmak. Git okulunu oku. Birkaç yeni insan tanı. Oksijen solu bol bol. Sergilere git mesela. Hala öğrenciler için bedava ya da ucuz biletli sergiler var. Şehir tiyatrolarının oyunlarını takip et. Sinemaya git. Üniversitede yaşıtın arkadaşlar edin ve onlarla takıl. Bunları yap. Sonra inan bana bir daha öldürseler Ferit ile aynı odaya bile girmezsin.

Suna (Yalı Çapkını): Abidin’den uzak dur. Evli olmanı geçtim, Abidin şiddete meyilli bir adam. Kompleksli erkek tripleri kesin atar ileride. Hayatı zehir eder sana. Evlendiğin adamla ilgili henüz bir şey demiyorum, çünkü karar veremedim ama Abidin’den uzak dur.

Doğa (Kızılcık Şerbeti):

Aynı adamla ikinci kez evlenen biri de sensin. Neden Doğacım neden? Annen ve anneannenden hiç mi bir şey öğrenmedin? Anneannen Sönmez Hanım biri gibi. Hiçbiriniz mi ders almadı ondan? Umudum Cemre’de O evde büyüyüp nasıl böyle adımlar atıyorsun? Dost acı söyler. Ben de dost olarak yazıyorum. En büyük hatan o eve geri dönmekti. Gidip Ceylin Erguvan gibi bir avukat bulsaydın değil sadece seni boşamak kocanın ailesinin tüm yolsuzluklarını ortaya döker, ortada sana zorluk çıkaracak Ünal diye bir aile bırakmazdı. İnan bana o yolsuzluklar da tonla vardır. O kadar para düz yolla olmamıştır. Sen iyi bir avukat bulmak yerine o eve tekrar girdin. Tamam, o eve gir diye dizide hukuk katliamı yapıldı. Ama insan başka bir avukat dener önce Doğacım. Şimdi bir intikam peşine filan düştün. Evlendim ama boşanıcam diyorsun ama hiç güvenmiyorum. Sen işine gücüne odaklan, bir an evvel o adamdan kurtul. Çocuğunla git anneannenin yanında. O çocuk için en doğru ortam.

Kıvılcım (Kızılcık Şerbeti): Seninle seyircinin blr hukuku var. Hala bunu kullanıyorsun. Ama sen de abarttın Kıvılcım. Aynı nehirde iki kez yıkanılır mı Kıvılcım? Aynı dünyadan iki adam seçtin art arda. Tamamen dünyalarınızın ayrılığına tepkim. Yine Ömer ile yakışıyordunuz ve Ömer seni anlamaya da meyilliydi. Bu adamda onu da görmüyorum. Sen ne gördün? Ne paylaşabilirsin? Anlat bana ne paylaşacaksın bu adamla. Bu adam Ömer’den de çok sana uzakmış gibi geliyor çünkü. Ömer’deki esnekliği bu adamda görmüyorum. Akıllı kadınsın. Şunlara harcadığın enerji ile iki geziye çık, temiz hava al. Yalnız ol demiyorum ama kızın farklı bir ortama girdi diye acaba sen de fazla mı ortam değiştirdin? Biraz kendi dünyandaki insanlarla aktivite yapsan belki doğru adamı bulursun.

Alev (Kızılcık Şerbeti): Ben sana bir şey yazmıyorum, yazamıyorum.

Rüya (Yabani):

Rüyacım damak tadıma göre fazla hamuru aynıgilden olan, sakin bir çiftsiniz. Ama seviyorum sizi. Kimseye zararınız yok. Aksine herkesin size zararı var. Yaman aslında merhametli ve iyi bir insan. Bunlar da önemli özellikler. Fakat sizin ilişki Yaman’ın kendini bulma dönemine denk geldi. Kendini o bulana kadar seni çok üzer. Bence nasıl o seni işine geldiği zaman bırakıyorsa, sen de ilişkinize ara ver. Ona sen önce ailendeki ve dünyadaki yerine karar ver de. Ben yine senin yanında olurum de. Bu arada o hiç gitmediğin okulunu bitir. Zengin kızsın. Yurt dışına git, annen gönderir. Dünyayı gör, horizonlarını aç, sonra tekrar döndüğünde Yaman’ı seviyorsan ve o da hala seni seviyorsa devam edin. Yaman iyi hoş ama yorar seni şu evrede. Aslında ona da kıyamayan bir tarafım var. Çünkü iyi bir insan gerçekten. Ait olmak istiyor bir yere. Fakat işte hala arayışta. Hala ben kimim sorusunu soruyor aile bireyleri değiştikçe. Biliyorum yaşadığı bu karmaşayı o istemedi. Masum yani. Hayatı karıştıkça karışıyor. Serde bir de kahramanlık sendromu var. İyi, merhametli ama ikiniz de bu seriden aynı hamurdan olunca fedakarlık diye diye haliniz nasıl olur bilmiyorum. Çok da kıyamıyorum ama Yaman iyilik fedakarlık adı altında gelip gidip sana kıyar diye korkuyorum.

Asi (Yabani): Sizi seyretmeyi seviyorum. İkiniz de havalı ve coolsunuz. Siz de aynı hamurdansınız. Fakat sıkıcı değilsiniz. Ama seyretmeyi seviyorum diye seni ateşe atacak değilim Asi kız. Alaz seni üzer. Söyledim işte. Çok üzer hem de. Hem de öyle Yaman gibi iyilikten merhametten değil. Canını yakmak için üzer. Kendi problemli ve maalesef Rüya’yı koyduğu o prenses, özen gösterilmesi gereken kız yeri sadece Rüya ile dolu. Seni incetebileceği biti gibi görüyor. Sana ağzına geleni söyleyip, canı yandığında gelip senin canını yakan bir adamdan uzak duracaksın. Zaten kendin yaralısın. Alaz bu yaraları sarmaz. Yara sarmak hassas iştir çünkü. Özen ister. Alaz’da o özenli yanı göremiyorum. O yanı çocukluğunda kardeşleri için kullanmış. Seninse yaralarına yenisini katar. Canını yakar Asi kız. O da kendini bulma evresinde. Önce bir kendini bulsun. O karakterin keskin dalgaları durulsun. Sonra olana bak, evir çevir. Uzak ve temkinli yaklaş. Maşayla tut Asi, kendin dokunma.

Gamze (Ömer):

Senin için karar veremiyorum. Kesin boşan dediğim bir dönem vardı. O dönem geçti. Ama geçtiğine değdi mi bilmiyorum. Bana sorsan zaten baştan maddi özgürlüğü olmayan, sana karşı olan babasının eline bakan bir adamla evlenmen hataydı. Ama o köprünün altından sular geçti. Geçti de şimdi de değdi mi diye soruyor insan. Ona asılan kadını fark etmeyen, şu konuda bile seni üzen adam için değer mi diyorum bazen. Bazen neyse tatlılar, hoşlar, çekiciler ama da diyorum. Birlikte çok tatlı ve çekici olduğunuz kesin. Fakat kararsızım işte. Gamze’ye iyi bir eş, hayat arkadaşı, destek olabilmek için daha çok çalış Ömer.

Şebnem (Şahane Hayatım): Daha ayrıl ayrılma diyecek bir durum yok ortada. Ama ben uyarımı yapayım. Mesut ile devam et, bu yolu yürü çünkü sizi seyretmek istiyorum ama kendini kaptırıp kim olduğunu unutma Şebnem. Bir de sorunlarını cinayet işlemeden çözmeye çalış lütfen.

Ceylin (Yargı): Ah Ceylin ah. İtiraf etmeliyim ki ekranda gücüne en hayran olduğum kadın karaktersin. Fakat en tehlikede olan da sensin. Çünkü şu listedeki kadınların hepsi az çok malının ne olduğunun farkında. Sen değilsin. Bunun için de gittin 3 kere bu adamla evlendin. Ceylin güzelim; birey olarak kendini tanımlayamamış, babası nedeniyle onay odaklı yaşadığı için savcılığı kimlik edinmiş, adliye dışında gerçek hayatta var olamayan, sosyapat eğilimli bir adamla evlisin. Sana vereceği zararları önemsemeden pişman olmadan adam şikayete koşuyor. Sosyopatlar da öyledir. Vereceği zararı umursamaz, pişmanlık duymazlar. Sakın bana kanun hukuk deme. Babasının, arkadaşının ve eski nişanlısının suçunu örttü. Kanun hukuk değil mesele gördün mü? Sorunu sensin. Çocuğunu da sana karşı kullanmaya başladı bile. Her kavgada bunu yapacak manipülatif bir manyak profili çiziliyor. Her ayrıldığınızda yakın çevrenize seni kötüledi. Tehlikenin farkında mısın? Her zor gününde yalnızsın. Neden? Adam sen kızın için acı çekerken sana benzeyen (ama hiç benzemeyen) bir kadınla görüşmeye başladı. Ele avuca sığmayan bir avukat. Bu biraz fazla tesadüf değil mi? Fakat görüştüğü kadın sen değildi. Bunu o da biliyordu. Daha önceki sevgililerine bakarsak seninle başlayıp sana karşı olan bir takıntısı söz konusu. Sana sevgi beslemiyor bu adam. Ölüm tehdidi aldığında seni yalnız bırakıp köfle hüpleten biri seni seviyor olamaz. Sana karşı nefret ve tutku arası gidip gelen bir hali var. Nefret ediyor çünkü sen onun olamadığı kişisin. Tutkusu var çünkü olmak istediği kişisin. Bunca yıl sonra hala senin karakterine saldırması bundan. Artık bunların farkına var. Hemen boşan. Çocuk için ortak velayet al. Yeni bir ev tut ve hayatını kur.

Yazar: Beste Şentaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!