Yeni Başlayanlar İçin Rehber: Marvel Sinematik Evreni Film İzleme Sırası!

Milyonlarca hayranı bulunan Marvel evreninin çizgi romanlardan sonra sinematik dünyada da hızla popülerleştiğini biliyoruz. Bu evrende sayısız süper kahraman olsa da beyaz perdeye aktarılanlar sayılı. Bu yazıda “Marvel filmlerini izlemek istiyorum ama nerden başlasam bilmiyorum.” , “Filmlerin hepsini karışık izlediğim için hiç bir şey anlamadım.” , “Tekrar izlemek istiyorum, bunların sırası neydi?” diyenler için, Marvel sinematik evreninin sadece filmlerini kronolojik olarak, izleme sırasına göre sıralayacağım. Bu yazıdan sonra izlemeye başlarsanız, şimdiden iyi seyirler! Çok geç kaldınız benden söylemesi…

1- Captain America: The First Avenger

Askeriyeye katılmak isteyen fakat çelimsiz ve güçsüz bulunduğu için uygun görülmeyen Steve sonunda özel ve çok gizli bir araştırma projesine gönüllü olarak katılır ve orduya girmeyi başarır. Bu gizli deney ve üzerinde uygulananlar sayesinde, süper güçlere ve lider özelliklerine sahip cesur bir kahramana dönüşür… Steve Rogers artık Amerikanın en güçlü ve yenilmez kahramanı olacaktır.

2- Iron Man

Tony Stark, hem mühendislik dahisi hem de bir playboydur. Kendi ülkesinde füzeler ve silahlar üretmektedir. Afganistan’da yeni silahını tanıtırken teröristler tarafından esir alınır ve yaralanır. Onu kaçıranlar, kendileri için bir füze yapmasını isterler. Tony ise bunun yerine zırhlı bir giysi yaparak esir tutulduğu yerden kurtulur. Tony’nin hayatı ise artık tamamen farklı bir şekle bürünmüştür. Bu durumla baş etmeye çalışacaktır.

3 – Iron Man 2

Tony Stark Iron Man’in ta kendisidir ve bu özelliğini bütün dünya ile paylaşmıştır. Teknolojisini ise orduyla ve hükümetle paylaşması için iktidar, basından ve halktan baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamaz. Beraberinde Pepper Potts, ve James Rhodey Rhodes ile birlikte, Tony yeni ittifaklar kurar ve yeni büyük düşmanlarla savaşır.

4- The Incredible Hulk

Bilim adamı Bruce Banner bir türlü bastıramadığı öfkesinin panzehirini bulabilmek için dünyanın her yerini gezer. Ama ondaki güçlerden yararlanmanın hayalini kuran savaş yanlıları, ne onun ne de canından çok sevdiği kadın olan Betty’nin peşin bırakmazlar. Zeki doktorumuzun peşinde bir düşman vardır; Abomination. Bu canavarın güçleri Hulk’un güçleriyle birebirdir. Ülkeyi yıkıma uğratacak bu felaketten kurtarmak isteyen Bruce Banner, kendi içinde açığa çıkmayı bekleyen gizli kahraman/canavardan bir kez daha yardım almak zorundadır. Bundan sonraki hayatını ya Bruce Banner olarak huzur içinde geçirecek ya da kalıcı olarak yeşil canavara, Hulk’a dönüşecektir.

5- Thor

Düşüncesiz tavırları yüzünden bir savaşı tekrar başlatan Odin’in oğlu, güçlü ve kibirli yarı tanrı Thor, Odin tarafından dünya’ya sürgün edilir ve sadık çekici de onunla birlikte onu hak edecek erdemliğe tekrar ulaşana kadar mühürlenir. Dünyada insanlar arasında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Ait olduğu dünyanın en tehlikeli kötü adamı, kardeşi gibi gözüken ama arkasından kuyusunu kazan Loki, karanlık istila güçlerini Dünya’yı ele geçirmek için yollayınca kahramanımız Thor, gerçek kimliğini ortaya koyma pahasına savaşır.

6- The Avengers

SHIELD örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan bir düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en ‘süper’ kahramanlardan oluşan bir ekip kurar.

7- Iron Man 3

Üçlemenin son filminde, kahraman ve mucit olan Tony Stark, bu sefer gücü sınırsız bir düşmanla, Mandarin ile karşı karşıya geliyor. Yarattığı silahları, zırhları başka amaçla kullanmak isteyen düşmanlarından sonra kendisini bir çöküntü içinde bulan Tony Stark’ın, sevdiklerine daha fazla zarar gelmeden bu işe bir son vermesi gerekmektedir.

8 – Thor: The Dark World

Babası tarafından güçleri elinden alınarak dünyaya sürgün edilen Thor çekicini yeniden kullanarak kendi hükümdarlığı olan Asgard’a geri dönme onuruna nihayet ermiştir. Thor’un macerası dünyayı ve 9 Diyarı, karanlık bir düşmandan kurtarmak için verdiği savaşla devam ediyor. Thor, evrenin her yerinde düzeni yeniden sağlamak için savaşıyor ama intikam peşindeki Melakith’in başını çektiği bir yarış, kainatı yeniden karanlığa döndürmek için geri dönüyor. Odin ve Asgard’ın bile karşı koyamadığı bir düşmanla karşı karşıya gelen Thor şimdi en tehlikeli yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculuk, onu Jane ile yeniden birleştirecek ve bizleri kurtarması için her şeyini feda etmek zorunda bırakacak.

9- Captain America: The Winter Soldier

Yenilmez kahramanımız 90larda geçen ilk filmden sonra günümüzde geçen bir devam filmiyle geri dönüyor. Steve Rogers, SHIELD örgütü ile işbirliği içinde dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Öykü bu sefer sosyalist dönem Rusya’sına uzanıyor. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde gizli deneylerle alıkonarak yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam kiralik katil düzeninde bir ölüm makınasıdır. Beynindeki tüm anılar, bilgiler silinerek bir katile dönüştürülmüştür. Kaptan Amerika yanına yeni tanıştığı dostu Falcon’u ve Kara Dul’u da alıp bir güç koalisyonu oluşturarak bu düşmanla bir savaşa girerler. Fakat bu askerin asıl kimliği Steve’i zora sokacak kararlar vermeye zorlayacaktır.

10- Guardians of the Galaxy

Galaksinin Koruyucuları, evreni ele geçirmek isteyen düşmanları durdurmaya çalışan hapishaneden kaçan bir grup suçlunun hikayesini konu ediyor. Star-Lord lakaplı maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca güçlü ve hırslı bir kötü adam olan Ronan’la karşı karşıya gelir. Ronan’ın amacı küreyi ele geçirip evren için tehdit oluşturmaktadır. Quill, ondan kurtulmak isterken kendisini birbiriyle hiç bir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur; tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun Roket, Rakun’un  yoldaşı olan ağaç Groot, tehlikeli yeşil kadın Gamora ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan Yokedici Drax ile bir maceraya atılırlar. Galaksinin Koruyucuları olarak anılan bu beşli, evren için gerçekten tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşindeki düşmanlarına karşı ne yapacaktır?

11 – Guardians of the Galaxy vol 2

“Galaksinin Koruyucuları 2” filminde ekip uzayın farklı noktalarına yolculuklar ederken bir yandan da galaksiyi korumak adına farklı maceralara girer. Koruyucular, artık aileleri haline gelen ekipte birbirlerini düşmanlara karşı korumak için savaşırken, Star-Lord olan Peter Quill’in gizemli geçmişinin sırları da çözülmeye başlıyor. Babasına kavuşan Peter’ı beraberinde hiç ummadığı olaylar bekliyor.

12- Avengers: Age of Ultron

Diğer filmlerden farklı olarak bu film, kahramanlarımızın ilişkilerine, duygusal dünyaları ve derinine iniyor.. Iron Man, barışın sağlanması için bekletilen bir sistemi yeniden başlatmak ister ve bir yapay zeka yaratıp dünyaya barışı getirmeye çalışır fakat Robot kontrolünden çıkıp dünyayı ele geçirmek ister. İşler hiç de Tony’nin umduğu gibi gitmeyince Avengers tekrar bir araya gelir. Ultron acımasızlığıyla ilerlemekte ve insanoğlunun soyunu tüketmek için korkunç planlar peşindedir. Yenilmezler bir araya gelip savaş başladığında, yeni gizemli karakterler ve gizli ittifaklarla gerilim iyice artar.

13 – Ant-Man

Eşiyle ayrı olan, bir kızı olan ve hapishaneden yeni çıkmış, bir daha hırsızlık işlerine adımını dahi atmayacağına yemin eden Scott Lang arkadaşlarını kıramaz ve büyük bir soygun için hazırlanırlar. Fakat o kadar uğraş verdikleri kasa açıldığında içinde sadece büyülüp küçülmeye yarayan bir kostum vardır. Scott bu kostümün sahibi Hank Pym ile tanışır ve Hank, Scott’ı ant-man olmak için eğitir, kızı ve bu kahramanla bir maceraya atılırlar.

14 – Captain America: Civil War

Serinin çok sevilen iki kahramınını karşı karşıya getiren bu film, soluğunuzu kesecek! Onları bu sefer aynı tarafta izlemeyeceğiz. Age of Ultron’da yaşanan büyük felaketten sonra devlet, daha da kötü felaketlerin önüne geçmek için Avenger’ları kendi bünyesine bağlayıp düzenlemek ister. Şans eseri, Sokovia’da oğlu öldürülen bir anneye rastlayınca kendisini daha da fazla suçlu hissettiği için bu anlaşmayı kabul eden tarafın başında Tony Stark gelir, Avengerlar ikiye ayrılır. Hükümet baskısı olmadan insanlığı korumak isteyen tarafın başında da Captain America vardır. Çok sevdiğimiz Avengerlar ikiye ayrılarak istemediğimiz bir savaşa girerler.

15- Black Panther

Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan ancak teknolojik açıdan ileri seviyede olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği, Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam 17- Doctor Strangebiçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır…

16- Spider-Man: Homecoming

Yenilmezler ile yaşadığı maceradan sonra onların arasına tekrar katılmak için gün sayan Peter Parker, şuanlık sadece mahallesini korumaktadır. Büyük tehdit oluşturacak bir düşman gördüğünde, kendisini Tony Stark’a kanıtlama gayesiyle düşmanın peşine düşer fakat hayatındaki değerli insanlar tehlike içerisindedir.

17 – Doctor Strange

Başarılı, egolu ve kibirli cerrah Stephen Strange, geçirdiği trajik kaza sonucu her şeyi olan ellerindeki sinir hücrelerini kaybederek hiç bir şey yapamayacak hale gelir. Şans eseri, Tibet’te yaşayan ve tüm yaraları iyileştirebildiği söylenen bir büyücünün varlığını öğrenir ve oraya doğru yola çıkar. Fakat kendisini daha büyük mistik güçler beklemektedir.

18 – Thor: Ragnarok

Asgard’dan uzakta, Sakaar gezegeninde hapsolan Thor, buradan çıkmanın yollarını aramaktadır. Bir an önce geri dönüp yıkımın eşiğinde olan diyarını kurtarması gerekmektedir fakat çekici de yanında değildir. Ragnorak kehanetinin zamanı gelmiştir ve büyük kızkardeşi Hela Asgard’ı ve tüm insanları yok etmek istemektedir. Sakaar gezegenindeki arenada dostu Hulk ile karşı karşıya gelir fakat Hulk Bruce Banner’ı alt edip 2 senedir çıkmasına izin vermemiştir, bu yüzden öfke katsayısı tavandır ve Thor’u görmezden gelir. Asgard’ı kurtarmak için sayılı zamanı kalmıştır. Sonunda geri dönen Bruce, kardeşi Loki ve Sakaar’da onu yakalayan eski Asgard savaşçısı bir Valkyrie ile beraber bu garip gezegenden çıkıp Asgard’a giderler ve savaş başlar.

19 – Avengers: Infınıty War

Evrenin yarısını yok ederek barışı ve huzuru geri getireceğini düşünen Thanos, kendine yaptırdığı eldivene sonsuzluk taşlarını toplayarak sonsuz güce ulaşmaya çalışmaktadır. Bütün kahramanlarımız bir araya gelerek evrenin neredeyse sonunu getirecek olan bu büyük felaketi engellemeye çalışırlar.

20 – Ant-Man and the Wasp

Yenilmezlerin savaşında yer aldıktan sonra ev hapsine tutulan Scott Lang hem bir kahraman olmanın sorumluluğunu hem de babalık görevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Quantum boyutuna indikten sonra Hank Pym’in yıllar önce kaybettiği eşinin o boyutta hala yaşadığına dair bir ipucu alırlar ve Hank Pym eşini geri getirmek için Scott’tan yardım ister. Bu sırada da Hank Pym’in laboratuvarını ele geçirip kendisini iyileştirmeye çalışan bir düşmanla karşı karşıya gelirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!