tds_thumb_td_300x0
Yasak Elma’da Geçen Sezon Ne İzledik?

İlk bölümünü 19 Mart 2018 tarihinde izlemeye başladığımız Yasak Elma dizisinde, yeni sezona az bir zaman kala birinci sezonda neler izledik kısaca bir hatırlayalım.

Öncelikle diziyi oluşturan ana unsurlardan bahsedecek olursak; Yasak Elma, birçok diziye konu olmuş iki ana unsurdan oluşuyor: varsıllar ve yoksullar. Varsılları Ender, Halit ve Alihan karakterleri ve onların çevreleri temsil ederken, yoksulları ise Zeynep ve Yıldız kardeşler temsil etmektedir. Bir de konu içerisinde olmazsa olmaz aşk ve ihtiras-hırs-intikam ayağı var ki bunlardan aşk kısmını Zeynep ve Alihan, diğer kısmı ise Ender, Halit, Yıldız tamamlıyor. Olaylar iki farklı kesimin bir şekilde yollarının kesişmesine bağlı olarak gelişmektedir.

Ender – Halit – Yıldız Hikâyesi

Dizinin hırs, ihanet ve intikam ayağını oluşturan bu hikayede; aralarında hiçbir duygusal bağ kalmamış Halit-Ender Argun çifti kilit noktadır. Sürekli genç sevgili bulan ve ayrıldığı eşlerine hiçbir tazminat ödemeyen bir Halit Argun vardır. Olaylar Ender’in Halit’ten ayrılmak istemesi fakat bunu yaparken de yüklü miktarda tazminat almak için plan yapmasıyla başlıyor. Ender’in, yoksul kanattan Yıldız’a reddedemeyeceği bir teklifte bulunması sonucu Yıldız’ın, zenginlerin dünyasına dahil olması da tam bu plan çerçevesinde gerçekleşiyor.

Bir gün zengin biriyle evlenip statü sahibi olmayı kafaya koyan Yıldız, zekice bir planla sevgilisi olduğunu öğrendiği Ender’in kendisine sunduğu tekliften Halit’e bahsederek Ender’i devre dışı bırakır ve Halit’in ilgisini çekmeyi başarır. Amacına ulaşamayan Ender ise beş parasız Halit’ten ayrılır. Bundan sonra Yıldız-Halit birlikteliği başlamakla birlikte, Ender’le Yıldız arasında bitmek bilmeyen, yenilgiyi kabullenmeme ve bulduğunu kaybetmemeye dayalı bir savaş da başlamış olacaktır ta ki Ender amacına ulaşana kadar. Bu savaşın galibi kim olur şimdilik bilemeyiz ama Ender’in de kolay kolay pes etmeyeceği aşikardır.

Zeynep ve Alihan’ın Hikayesi

Gelelim dizimizin aşk ayağını oluşturan Zeynep ve Alihan’ın hikayelerine. Alihan, batmakta olan bir şirketi satın alıp kendi şirketleri bünyesine katar. Başta tüm çalışanların tazminatları ödenerek işten çıkarılır fakat, şirketin daha önce başlattığı sosyal sorumluluk projesinin devam ettirilmesinin imaj açısından iyi olacağı kanaatine varılır. Bu projeyle ilgilenen Zeynep Yılmaz işe geri alınır. Her bakımdan; fiziki, karakter, statü, varlık gibi aralarında fark bulunan iki karakterin hikayesi, ben de dahil büyük çoğunluk izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Alihan kadınlara güvenmeyen biri olarak tanıtılsa da bu tanım doğru değildir. Alihan aslında yardımsever, alçak gönüllü ve şefkatli birisi olmasına rağmen, yaşadıklarından dolayı birkaç kişi hariç hiç kimseye güvenmemektedir. İnsanlar zayıf yönünü bilmesinler diye her zaman yüzünde sert patron maskesiyle gezer.

Zeynep ise; çok doğal, olduğu gibi birisidir. Onu diğer çalışanlardan ayıran en önemli özelliği ise patron ya da zengin olduğu için kimseye karşı ezik durmaması, doğru bildiği şeyleri çekinmeden söylemesidir. Alihan’ın ilgisini be bu yönüyle çekmiştir. İlk başlarda Zeynep’in doğru bulmamasına rağmen Alihan’ın, kendinden beklenmeyen atakları sonucu aşk yolculuğuna çıkmışlardır. Bu yolculuk öyle bir hal almıştır ki, Alihan’ın asla yapmayacağı evlilik teklif etme aşamasına kadar gelmiştir.

Evet Alihan, ilk defa tattığı gerçek aşkına Zeynep’e evlenme teklif edecekti ta ki geçmişini hatırlayana dek… Çünkü geçmişinde, geleceğini etkileyen kötü bir olaya şahit olmuştur. İşte o anda tüm kararlarından vazgeçer ve eski egolu, soğuk, sert Alihan olmaya karar verir. Büyük çabalarla sevgisine ikna ettiği Zeynep’i de; bu ben değilim, seni artık sevmiyorum görüşmeyelim bir daha diyerek kapı önüne koyar. Bundan sonra yeni bir süreç başlayacak ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Güçlü bir iradeye sahip olan Zeynep olanları büyük bir olgunlukla atlatmaya çalışırken, maskeler ardına saklanan Alihan ise Zeynep’sizliğe bir dakika bile tahammül edemez ve onu yakınında tutmak için patron despotluğuna başvurur. Bu hareketleri ise Zeynep’i radikal kararlar almaya iter. Yardımcı olması için Amerika’dan çağırılan Cem’le çalışmaya başlar. Cem’i tehlike olarak görmeye başlayan Alihan bu Cem’i gerisin geri Amerika’ya gönderir. Ama hesap etmediği bir şey vardır o da Cem’in Zeynep’e kendisiyle gelmeyi teklif etmesi ve Zeynep’in de bunu kabul etmesi. Zeynep’in Amerika’ya gideceğini öğrenen Alihan neler kaybettiğini o zaman anlamıştır ama yine de kuyruğu dik tutma inadı yüzünden Zeynep’e “Gitme” diyememiştir. Son anda durdurmaya çalışsa bile ki, Zeynep de son ana kadar durdurmasını dilemiştir ama artık çok geçtir çünkü uçak, kendisi perona ulaşmadan kalkmış ve Zeynep çok uzaklara gitmiştir. Bakalım yeni sezonda Alihan Zeynep’in kalbini ve güvenini yeniden kazanmak için neler yapacak? Zeynep kolay kolay affedebilecek mi Alihan’ı?

Ender–Sinan–Zehra, Şengül ve Caner

Çoğu izleyici için pek önemli olmasa da benim merak ettiğim ve olayların nasıl çözümleneceğini dört gözle beklediğim hikayedir. Yüklü bir tazminatla zengin kocadan boşanıp genç sevgiliyle aşk yaşamayı planlayan Ender, Zengin bir kadın bulup (ne şekilde olursa olsun) onun parasıyla gününü gün etmeyi planlayan estetik uzmanı Dr. Sinan.

Ve annesinden bazen evinden uzakta yaşamak zorunda bırakılan, baba baskısıyla yetişmiş bu sebepten ötürü özgüvensiz ve sürekli hata yapan, babsından aferin almak için birşeyler yapan ama yine hata yapıp azar işiten ve her seferinde yeniden yıkılan bir Zehra. Bundan dolayı sevgiyi yanlış yerde Sinan’da arayan bir Zehra…

Yıldız’ın amacına ulaşmasında en büyük destekçisi ve akıl hocası Şengül. Kendisi de sosyeteye karışmak isteyen ve bu yolda Yıldız’ın kendisini yarı yolda bırakmayacağını düşünen Şengül, umduğunu bulamayınca en yakın arkadaşını satma yoluna bile gidebileceğini gösteren birisidir.

Caner ise ablasının sağ kolu ve en büyük destekçisi, Ender’in ayakta kalması için elinden geleni yapan çok iyi bir kardeştir. Kaygısız bir hayat yaşayabilmek için sürekli alttan alan, sürekli olumlu düşünmeye çalışan, dizinin pozitifliğini artıran neşeli bir kişidir.

Yeni Sezonda Bizleri Bekleyen Sürprizler

Yeni sezona girerken Yasak Elma dizisi bu kişilerin ve hikayelerin eşliğinde devam edecek. Halit yine ne türlü despotluk yapacak? Ender-Yıldız savaşı nasıl gelişecek? Alihan-Zeynep aşkı sağlıklı bir şekilde ilerleyecek mi? Sinan arzuladığı varlığa ulaşabilecek mi? Şengül’ün istediği diyet nedir? Caner ise pozitifliğinden karlı çıkacak mı?

Gelişmeler ne olursa olsun güzel bir kast, güzel bir ekip ve güzel bir senaryoya sahip Yasak Elma dizisinin uzun soluklu olması dileğiyle…

Sevgiyle kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!