Yasak Elma 15. Bölüm: Son Bir Şans

 

   “Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
   Tuttukça güçleniyorum kalabalık olalım
   Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
   Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor”*

   Yazıma nasıl başlayacağımı ve nasıl sonlandıracağımı hiç bilmiyorum çünkü; bölüm Alihan’ın ruh halinin değişmesi gibi bir değişim içerisindeydi. Bölümün başlarında sevinç ve mutluluk kıpırtılarıyla coşarken, bölüm sonunda hayal kırıklığı ve üzüntüyle adeta yıkıldık. İsterseniz şimdi ZeyAl hikayesi o büyük yıkıma doğru nasıl ilerledi hep beraber bakalım.

     Alihan’ın pişkinliği…

   Alihan ve Zeynep, gecenin sabahında büyük enişteye ve baldıza yakalanınca paniklerler ama bana göre Alihan bu durumdan çok memnun kalır çünkü bir şekilde bilinmeleri Zeynep’i ikna etmede işini kolaylaştıracaktır. Burada Alihan’ın şımarmış çocuk tavırları çok hoştu doğrusu. Bizler katı, soğuk ve disiplinli Alihan’ın yanında bir de bir yanı çocuk kalmış Alihan’ı görmüş olduk. Ayrıca sevdiğinin yanında uyumanın verdiği mutlulukla şımarıklık eden çocuk Alihan. Zeynep her kovduğunda bir kedi gibi sırnaşan, her kızdığında ağzı kulaklarına varan, Zeynep’in onca kovmalarına rağmen pişkince omuz silken bir Alihan. İnsan sevince böyle karakter değiştirebiliyor demek ki. Alihan sayesinde bunu da öğrenmiş olduk.


     Gerçeği söylemek…

   Alihan Zeynep’i, Yıldız’la Halit’e gerçeği söylemek için birlikte yemek yemeye ikna eder. Ama benim anladığım Alihan’ın bu vesileyle dolaylı da olsa bir aile yemeği ayarlamasıydı ve bunu laf arasında Cem’e söylemişti. Tabii bir daha senin oyununa gelmeyeceğim diyen Zeynep, olan olaylardan sonra sinir küpüne döndüğü için Alihan’ın bu oyununu da anlayamadı doğal olarak. Alihan da Halit’in önünde sergilediği davranışla, Zeynep’la aralarında bir şeyler olduğuna dair emareleri güçlendirerek amacına ulaşmış oldu.


   Alihan yakalandı…

   Halit: Çok dikkat çekiyor.
   Alihan: Efendim?
   Halit: Zeynep’e bakışların…
 Alihan’ın en büyük zaafı, Zeynep’le aynı ortamda oldukları sürece sürekli gözlem altında tutmasıydı. Her ne kadar dikkat çekmemeye çalışsa da bu sefer büyük enişteye yakalanmıştı. Ama bu açık Alihan’ı hiç rahatsız etmedi çünkü Halit’e ne söylerse söylesin Zeynep’ten hoşlandığını anladığını biliyordu. Alihan’ın en sevdiğim huylarından biri Zeynep’teki küçük de olsa değişen duygu durumunu hemen fark etmesi ve hemen derdine çare olmaya çalışmasıdır. Şu aralar araları bayağı limoni olduğu için bu amacına neredeyse hiç erişemese de…


     Cem’in ilgisi…

  İzleyiciler olarak başından beri söylediğimiz bir şey vardı. ZeyAl aşkında araya 2. kişileri istemiyoruz diye. Sağ olsunlar bizleri çok dikkate almış olacaklar ki diziye hem Cem hem de Hira karakterini soktular. Bazı olayları hızlandırması için kullanılabilir karakterler olmalarına rağmen klişeye başvurup, çiftimizi birbirlerine inat Zeynep Cem, Alihan Hira birlikteliğine kadar götürürlerse işte o zaman ağzımızın tadı kaçar ve büyük izleyici kaybederler. Yine dediğim gibi sadece bazı gelişmelerin hızlanmasında katalizör görevi gördürebilirler o kadar. Devamında da Cem Hira birlikteliği yaparlarsa hiç de fena olmaz hani. Kısacası bizler ZeyAl arasında dişi ya da erkek bir sinek dahi görmek istemiyoruz.


     Alihan’ın Zeynep’le konuşma çabaları…

  Zeynep’i kaybetme tehlikesi olduğunda her şeyi tüm açıklığıyla anlatmaya hazır olan Alihan, Zeynep yakınına gelince hemen kabuğuna çekiliyor nedense. Hakan’ın ısrarlarıyla Zeynep’e her şeyi anlatmaya karar verir ama Zeynep’ten vize almak ne mümkün. Sonunda Alihan her olayda klasik olan asansör faktörünü devreye sokar. Zeynep’i razı etmek için ilk girişimini burada yapar ve başarılı da olur. Zeynep sonunda öğrenir peşinden havaalanına kadar geldiğini.


     Büyük itiraf…

   Alihan’ın hayal kırıklığına, terk edilmeye, aldatılmaya karşı yıllardır içinde büyüttüğü korkuları vardır. Zeynep’i hayatından çıkarmasının nedeni de budur. Gün gelip de sevdiği kadın kendini bırakırsa o zaman ne yapacaktır. Her ne kadar güçlü görünse de bu gibi duygusal olaylarda tamamen savunmasız olan Alihan, sonunda ayrılık kararını bu korkularından dolayı aldığını söyledi ama yine eksikli. Çünkü cümlesinin sonunda “inan bana bu kararı almam için haklı sebeplerim var” dedi. Yani bu demek oluyor ki bu gizem bir süre daha sürecek. Ve yine Alihan’ın gizemli ipuçları. Eğer Zeynep evet derse filmden yola çıkarak işaret ettiği yerde buluşmaya gelecek ve ilişkilerine yeniden başlayacaklardı tâ ki…


     İkinci kez hayal kırıklığı…

   Zeynep, Yıldız’ın da yardımıyla buluşma yerini öğrenir. O yer İstanbul’un en yüksek binasının terasıdır. Büyük bir heyecanla buluşma yerine giderken bizler de günler öncesinden aklımıza gelen o kötü sonun olmaması için dualar ediyorduk. Ama maalesef bizlerin duaları bu buluşmanın önündeki engelleri kaldırmaya yetmedi ve Zeynep saatler boyu beklediği halde Alihan buluşmaya gelmedi. Zeynep ikinci kez büyük bir yıkım yaşamıştı. Bizler de Zeynep’le birlikte yıkıldık adeta. Alihan Zeynep’e bunu ikinci kez yapmamalıydı. Tabii hepimiz, inşallah Alihan kaza geçirmiştir temennisinde bulunmaya başlamıştık çünkü bu hatanın başka kurtarıcı mazereti olamazdı.


     Gelecek bölüm…

  Bizler her ne kadar, Alihan kaza yapmış olsun desek de bölüm sonu gelen fragman tüm beklentilerimiz sıfıra indirdi. Alihan sapasağlam karşımızda duruyordu. Alihan’ın gelememe sebeplerinden biri Lila’ya tecavüz girişimidir ki en güçlü bir ihtimal bu ve yardım için dayısını araması görünüyor. Alihan da yeğenini kurtarmayla uğraşırken vakit çok geçmiştir ve artık yapabileceği bir şey yoktur. Alihan “iyiler unutulur zaten sen beni kötü hatırla” demesi gerçekten önemli bir mazeretinin olduğuna dair bir işaret diye düşünüyorum. Ama Zeynep’in kapıları tamamen kapattığından dolayı “son bir şans”ının kalmadığını bilerek ama yine de Zeynep’in hatırasında kalabilmek adına kötü olarak da olsa anılmayı tercih ettiğidir. Her ne kadar barışmaları konusunda sabrımızı zorlasalar da, Alihan’ın sırlarının açığa çıkması için böyle bir olayın gerekli olduğu kanısındayım. Çünkü Alihan Zeynep’le barışık olduğu sürece geçmişini ve korkularını asla anlatmayacak ve içinde hep bu endişesiyle “ya bir gün benim de başıma gelirse” düşüncesiyle paranoyak bir kişi haline dönüşmüş olarak yaşayacaktı. Cem, Zeynep’e birliktelik teklif ettiğinde Alihan buna dayanamaz ve iç patlama yaşar. Ve bu durumdan, eninde sonunda Zeynep’in de haberi olur. Eğer reyting canavarına yem olmazlarsa gelecek bölümlerde ümitliyim.

   Elimden geldiğince yorumlamaya çalıştım. Şimdilik bu kadar.
   Kalın sağlıcakla… 

   *Turgut Uyar – Göğe Bakma Durağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!