Karşınızdaki insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak ister misiniz? O zaman sizin için bir dizi önerimiz var!

Gözlerimize bakmayarak konuşan insanları hep yalan söylemekle suçladık. Peki, birisi size uzun süreli göz kontağıyla anlatılan olayların göz kontaksız anlatılan olaylardan daha fazla yalan olma ihtimalini söylese?

‘Yalan söyleyen insanlar, karşısındaki kişinin inanıp inanmadığını kontrol etmek için normalden fazla göz teması kurarlar.’

 

 

Ve size bir taktik daha! Karşınızdaki insanın yalan söylediğinden şüpheleniyorsanız ondan seri bir şekilde anlattıklarını tersten anlatmasını isteyin. Çünkü yalancılar yalanlarını sadece düz sıralamayla ezberlerler.

‘İstatistiksel olarak sıradan bir insan on dakikalık bir konuşmada üç yalan söyler.’

Hiç insanları dinlerken inanıp inanmamak arasında kaldığınız ya da karşınızdaki insanların yüzlerinden, vücutlarından ne anlatmaya çalıştığını anlamak istediğiniz oldu mu? Eğer olduysa bu dizi tam size göre: Lie To Me

Başrollerinde Tim Roth, Kelli Williams, Monica Raymund ve Brendan Hines gibi isimleri barındıran Lie To Me, psikoloji ağırlıklı bir suç-dram dizisi. Dizide Cal Lightman ve arkadaşlarının çözülemeyen davaları; şüphelilerin yüz ve bedensel ifadelerini, ses tonlarını, konuşma şekillerini analiz edip doğru mu yoksa yalan mı söylediklerini ve bu şekilde de suçluyu nasıl bulduklarını anlatıyor. Dizideki başrol karakterimiz olan Dr. Lightman, ünlü davranış bilimci ve mikro mimik uzmanı Paul Ekman’ın hayatından esinlenerek yaratılmış.

Paul Ekman, insanların yüz ifadelerinin evrensel olup olmadığını araştırmak için 1972 yılında Yeni Gine’de kabilelerle çalışma yapmıştır. Bu araştırmalara göre insanlar yedi temel mimiği içgüdüsel olarak sergiliyorlar. Bu yüz ifadeleri; mutluluk, üzüntü, şaşırma, sinirlenme, iğrenme, hor görme ve korku. Bu duygusal durumlarla karşılaşırsanız ve şayet hayatınızın her döneminde görmüş biriyseniz; sizin vereceğiniz tepkiyle doğuştan görme engelli birisinin vereceği tepki aynıdır. Çünkü belirtildiği üzere bu ifadeler içgüdüseldir ve sonradan öğrenilmez.

Fakat bu mimikler haricinde insanların, yaşadıkları bir hissi veya düşünceyi bastırmak ya da gizlemek isterken yaptıkları ani ve istem dışı olarak yüzlerine yansıyan ifadeler de vardır. Bu ifadelere mikro mimik denir. Örneğin; yalan söyleyen birinin elinin reflekssel olarak burnuna gitmesi bir mikro mimiktir. Fakat kişinin grip olma ihtimali ya da gerçekten burnunun kaşınma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebepten ötürü birkaç mikro ifadenin üst üste karşımızdaki insanın yalan söylediğini işaret etmesini beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Lie To Me, eğer beden diline meraklıysanız; polisiye ya da psikolojik türde dizilerden hoşlanıyorsanız sevebileceğiniz farklı türde bir iş. İzlediğiniz her bölümün sonunda farklı şeyler öğrenmeniz de cabası. İzlerseniz umarım beğenirsiniz, iyi seyirler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz