tds_thumb_td_300x0
Upload 1. Bölüm | Sanal Gerçeklik Cenneti

Taze bir Amazon Prime dizisi olan Upload, ölümden sonra yaşamı konu ediyor ama, sanal gerçeklik, dijital ortamda hazırlanan bir simülasyon ile. Konusu ilgimi çektiği için başlamak istedim ve umduğumdan çok daha güzel bir iş olduğunu fark ettim.

Yaklaşık 45 dakika olan bölüm, yalnızca beş on dakikaymış hissi verdi. Oldukça keyifli, eğlenceli ve akıcıydı. Erkek baş karakterimiz Nathan’la tanışıyor, ve kısa bir süreliğine hayatına şahit olduktan sonra ölümünü görüyoruz. Hem trajik hem komik olan hikayede, açılabilecek bir sürü konu var ve bu da merak duygusunu körükleyip ilgiyi artırıyor.

Ebedi hayat, ilişkiler, ölüm gibi kavramların sorgulandığı dizide, bir diğer ana karakterimiz ise Nora. “Upload” şirketinde çalışan bir melek olmasına rağmen, sistemin çok da hayranı olmadığını anlayabiliyoruz. İlerleyen bölümlerde pürüzler çıkıp işlerin karışacağı gibi bir his var içimde.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilim kurgu, komedi ve dram türlerini kapsayan bir Amerikan dizisi olan Upload’un ilk sezonu yaklaşık iki ay önce mayısın başında 10 bölüm olarak yayınlandı. Hemen ardından ise yeni sezon onayı aldı!
 
Teknolojinin boyut atladığı bir zaman diliminde geçen dizide, otomatik akıllı arabalar, yazıcıdan basılıp yenilen yemekler ve hastanelerde ameliyathanelere alternatif olarak yakınlarda duran “yükleme odaları” ile konuşan reklam panosu tadında yükleme görevlileri görüyoruz.
 
Sonraki bölümler adına en merak ettiğim şeylerden biri, kesinlikle araba kazası. Ne türde bir hata veya suçun sonucu olduğunun ortaya çıkışını görmek için sabırsızlanıyorum. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nathan’ın Upload’da geçirdiği ilk günü de izlemeye değerdi. Tüm absürdlüklerin sinir bozucu şekilde işlemesi ve oraya gelip gelmemek konusunda zaten kararsız olup son anlarında ısrarcı sevgilisi yüzünden binevi mecbur kalan adamın yapay afterlife’a hapsolması doğal olarak psikolojisini altüst etti. Herkesin övdüğü, yaşarken gülümsediği sanılan simülasyonun rahatsız edici kurallarıyla da karşılaştık bölümde. Pazarlanan ürün ile gerçeği arasındaki farkın en bariz olanları diyebiliriz sanırım..
 
Konu çok güzel. Çekimler de öyle. Özellikle şirkette yükleme yapılırken, sanki çalışanlar Sims oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bilincin açılması, hafızadan anıların çekilmesi, Upload’daki özellikler, sistem hataları.. Karakter gelişimlerini ve yaşanacak ilişkileri, tahminim gerçekleşirse Nora’nın babasının ölüm sürecinde neler olacağını iple çekiyorum. Gerçekten izlemesi zevkli, eğlenceli ve farklı bir dizi. Sürükleyici olması da cabası. Eğer ilginizi çekiyorsa, keyifli seyirler!
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!