tds_thumb_td_300x0
Unutamadığımız Bir Absürt Komedi : Community!

7 farklı karakter, 7 farklı inanış, 7 farklı görüş… Bu zamana kadar bir araya gelmiş en absürt grup ile tanışın!

1-Jeff Winger (Joel McHale)

Sosyetenin gözbebeği, seçkin avukat Jeff Winger, lisansının sahte çıkması sonucu üniversiteye geri dönmek zorunda kalır. Avukatlık lisansını tekrar kazanmanın en kolay yolu ise Greendale’den geçmektedir.

Jeff Winger, yakışıklı ve zeki olmasının yanında; kendini beğenmiş, bencil ve ukala olup zaten kırılmış bir kız, pardon, insandır. Tabii ki de yakışıklı olan bu kardeşimizin dizide tavlamaya çalışacağı bir kız olmasın mı? Olsun. Jeff, okul bahçesinde uzaktan gördüğü Britta ile flört edebilmek için İspanyolca bildiği yalanını söyler ve ipin ucun o yalanla kaçar. Sadece iki kişi çalışacaklarını düşündükleri odaya gelince karşısında -kendisiyle birlikte- yedi kişilik bir grup görür ve hikaye tam da o an başlar.

2- Abed Nadir (Danny Pudi)

Dizinin daha ilk bölümünde Jeff’in peşine takılan ve hiç susmayan diğer bir karakter Abed, aslında bu grubun mimarı!

Kimi zaman duygularından yoksun -robot misali- davranan Abed’i anlamak, grup için de bizim için de çok zor. Fakat o çok özel, çünkü kimsenin bakmadığı açılardan bakıyor, kimsenin görmediği alanları görüyor. İyi bir arkadaş, iyi bir gözlemci ama her şeyden önemlisi en iyisinden bir asosyal! Bilgisayarda oyun oynamayı, dizi/film izlemeyi (aa bu resmen ben) sevdiği gibi çekmeyi de seven Abed’in bu yönüne dizide bolca rastlıyoruz. Değişiklikten hiç hoşlanmaz, rüyatoryumuna toz kondurmaz! (Rüyatoryum; küçük bir odanın içine girerek farklı karakterlere bürünüp, onları canlandırması. Hayır tabii ki de garip değil(!) )

3- Britta Perry (Gillian Jacobs)

Her ne kadar sisteme karşı çıkmaya çalışsa da, zamanla o sistemin içine hapsolmuş güzel mi güzel kızımız, Britta Perry.

Kendini tanımak ve yeni bir yol çizmek için Greendale’i tercih eder ve bu yedi ayrı insanla tanışma fırsatını bulur. Arkadaşları tarafından ‘eğlence katili’ denilen ve her fikrin altından bir psikolojik çıkarım yapan Britta -kimi zaman o çıkarımlarında haklı çıksa da- dizide en çok git gel yaşayan insanlardan biri. Onun kendini arayışını izlerken yeri gelecek kendinizi göreceksiniz yeri gelecek bu kız ne yapıyor diyeceksiniz. Benden söylemesi.

4- Annie Edison (Alison Brie)

Oh, my lady… Lisede yaşadığı kırgınlıklardan ötürü yaptığı hataları telafi etmek üzere kendine ikinci bir şans vermiş Annie. Hayata birnevi yeniden başlamış, çalışkan, güzel, nazik… (Ne övdüm ama…) Jeff ile aralarında olan o garip elektrik ise dizide bolca kendini gösteriyor. Aralarındaki yaş farkı ve Britta faktörü düşündürtse de birlikte o kadar tatlı oluyorlardı ki…

 Bknz:  Jeff : ‘My lady…’

           Annie: ‘My lord…’ 

5- Troy Barnes (Ronald Glover)

Dizideki en asosyal karakterin yanına en yakın arkadaş olarak kim seçilebilirdi? Tabi ki de lisede popülerliğin dibine vurmuş başka bir karakter. Lisede futbol takımının kaptanı olan Troy, bacağının sakatlanması sonucu futboldaki kariyerine devam edemeyip kendine başka bir şans tanıyanlardan… Grupta Abed ile olan uyumu diziyi daha eğlenceli kılıyor. Dostluğun, sıcaklığın, absürtlüğün baş ismi olan bu ikiliyi izlerken çok eğleneceksiniz.

6-Shirley Bennet (Yvette Nicole Brown)

Güçlü, ayaklarının üstüne sağlam basan bir kadın olan Shirley, iki çocuk annesidir ve hayatını değiştirmeye karar vermiştir. Diğerleri ile arkadaşlık kurmak başta yaş itibari ile zor olsa da, daha sonra bu önyargılarını kaldırırlar. Dedikodu yapmayı çok seven Shirley, yemek yapma konusunda da bir o kadar iyidir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde bununla ilgili çalışmalarını göreceğiz.

7-Pierce Hawthorne (Chevy Chase)

Grubun en bencili, en yaşlısı, en zengini ve en çapkını Pierce, babasından miras kalan ‘Hawthorne Tuvalet Mendilleri’nin sahibidir. Pierce farklı bir şey söylese de onun Greendale’de olma sebebinin sosyal hayatında yaşadığı yalnızlık olduğunu biliyoruz.  Ne kadar bencil ve egoist olsa da aslında tek istediği kendini gruba -belki de hayatında ilk defa bir yere- ait hissetmeye çalışmak..

Toplumun içinden incelikle seçilmiş ve süslenmiş karakterlerin bize sunulduğu bu dizide, yaşanan her olaya, hissedilen her duyguya önem veriliyor. Komedi dizilerinin de en iyi yanı bu değil mi? (Bir de özel bölümlerinin olması) İnsanı kendine getiriyor. Kendini fark etmesini sağlıyor. Community tam 6 sezon size böyle hissettiriyor. Senarist  Dan Harmon tarafından zekice kurgulanmış bu dizi için bir de film bekleniyor. ‘Six season and a movie’ kalıbı gerek dizide gerek ise sosyal medyada birçok defa konu olmuş durumda… Ne diyelim? Umarız ki en yakın zaman da gelir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!