tds_thumb_td_300x0
The Stranger 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

The Stranger başrollerinde Richard Armitage, Shaun Dooley, Siobhan Finneran, Jacob Dudman, Dervla Kirwan’ın yer aldığı bir Netflix dizisi. İlk bölümü izleyince bölüm bölüm inceleme yazmaya karar verdim. İnceleme yazarken spoiler vermemek imkansız ama ben yine de önemli bir noktayı spoiler olarak belirteceğim.

Bölüm bir grup gencin ateşin etrafında eğlendiği görüntüler ile başlıyor ve ardından çıplak halde koşan bir genci görüyoruz. Bu sahnelerin ardından 10 saat öncesine dönüyoruz ve Adam adında bir adamın çocuklarını okula bıraktığını görüyoruz. Küçük oğlunun aileleriyle katılması gereken bir futbol turnuvasının olduğunu öğreniyor Adam ve turnuva için okulda kalıyor. Turnuvaya verilen bir arada eşiyle konuştuğunu ve eşinin öğretmen olduğunu iş nedeniyle şehir dışında olduğunu öğreniyoruz. Telefonu kapatınca Adam’ın yanına bir yabancı yaklaşıyor ve eşi Corrine’in onun sandığı gibi biri olmadığını söylüyor. Corrine’in iki yıl önce bebeklerinin olacağını söylemesinin bir yalan olduğunu sonra da bebeklerini düşürdüğü yalanına sığındığını söylüyor. Hatta çocukları için de dna testi yaptırmasını öneriyor yabancı ve ekliyor inanmazsan kredi kartı ekstrelerini sorgula. Adam şoka girip sen kimsin diye sorsa da cevap alamıyor.

 

Eve geçtiğinde içine kuşku düşüyor ve kredi kartı ekstrelerine baktığında değişik bir firmanın ismini görüyor. Bankayı arayıp sorduğunda ise bu firmanın paravan olduğunu arkasında sahte hamilelik ürünleri satan bir web site olduğunu öğreniyor.

Bu sırada Adam’ın çocuklarıyla arkadaşlarının ilişkilerini izliyoruz ve değişik bir şeyler olduğunu anlamamız uzun sürmüyor zira bölümün başında gösterilen gençler zaten onlar.

Polis departmanından yaşlı bir kadının hayatından kısa bir kesit izliyoruz ve kadının bir lama cinayeti için olay mahalline gittiğini görüyoruz. Lamanın kafası kesilmiş ve vücudunda insan ısırıkları var. Tabi bu sahne beni biraz üzmedi değil insanlar lamanın neden öldürüldüğünü bile araştırıyor keşke bizde de hayvanlara böyle değer verilse. Olay mahallinden partneriyle ayrıldığında ormanda dala asılı bir kıyafet fark ediyorlar ve izleri takip ettiklerinde bölümün başında çıplak bir şekilde koşan genci ağır yaralı bir şekilde buluyorlar. Burada anlıyoruz ki dizinin gidişatında dedektifler büyük önem taşıyacak.

Adam’ın eşi Corrine eve döndüğünde Adam karısını sorguluyor ve Corrine itiraf ediyor fakat işlerin onun bildiğinden çok daha büyük ve karmaşık olduğunu söylüyor. Lisede başarılı öğrenciler için düzenlenen bir ödül gecesi olduğunu söyleyip o geceden sonra yemekte her şeyi anlatacağını söylüyor. Ödül gecesine gittiğimizde ise Corrine gelmiyor ve en iyi öğretmen ödülünü onun için Adam alıyor. Bu sahnede müzik ve verilen gerilim çok başarılıydı. Belki saatlerce eşine ulaşamıyor Adam ama sonunda Corrine’den mesaj geliyor: ”bir süre ayrı kalsak iyi olacak, çocuklara göz kulak ol.” Yabancı dizi izleyenler o mesajın Corrine’den gelmediğini ve onun başına bir şey geldiğini çoktan anladı bile.

Ve BÜYÜK SPOİLER!

Adam’ın büyük oğlu bölüm sonunda endişeli bir şekilde dolabını açıyor ve lamanın kafasını görüyoruz! Bahsettiğimiz yabancıyı da polisimizin en yakın arkadaşının cafesinin önünde görüyoruz ve bölüm bitiyor.

Diziyi beğendim yani aşırı bayıldığımı söyleyemem ama gayet izlenebilir türden bir dizi. Germesini de başarıyor. Yine de Netflix bir an önce küçük kasaba, sorunlu gençler ve ebeveynler döngüsünü kırmalı zira çoğu dizisinde hep aynı kasabayı izliyormuşuz gibi hissediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!