tds_thumb_td_300x0
The Protector 2. Sezon İncelemesi: Muhafızlar vs. Ölümsüzler

Muhafız, tılsımlı objeler ve ilk sezon birken bu sezon yedi olan ölümsüzlerle dolu The Protector (Hakan: Muhafız), 2. sezonuyla 26 Nisan Cuma günü Netflix ekranlarına döndü. İkinci sezonu 8 bölümden oluşan dizinin kadrosuna bu sezon Engin Öztürk, Saygın Soysal, Burçin Terzioğlu, Boran Kuzum ve Miray Daner gibi isimler de dahil oldu. Vatanım Sensin dizisinde canlandırdıkları Leon ve Hilal rolleri ile ABD’de düzenlenen ünlü bir oylama olan E! News’de en iyi uluslararası erkek ve kadın oyuncular olarak seçilmeleri Netflix’teki rolleri üzerinde etkili olmuş olabilir gibi geliyor. Boran Kuzum’u Okan adlı ölümsüz olarak izlerken, Miray Daner ise finalde kahin rolü ile diziye konuk oldu.

Engin Öztürk ise farklı ve kalıcı bir rol ile karşımızdaydı. Kendisini Hakan’ın abisi Levent rolü ile izledik. Öldü olarak bildiğimiz Levent, çocukken Faysal’ın saldırısından yaralı olarak kurtulmayı başarmış. Sadık olanlar tarafından üvey aile ile yetiştirilmiş ama bundan neden diğer sadık olanların haberi olmamış anlayamadık?

Ama ilk sezona göre bir şey aydınlanmış oldu. Her aileden bir muhafız mı çıkıyor diye merak ediyorduk ama önemli olan muhafız kanı taşımakmış. Yani gömleği kim giyerse o an Muhafız o oluyor.

Levent, başlarda iyi kardeş gibi görünerek diziye girse de çok geçmeden amacı anlaşıldı. Kendisi insanlığı pek de sevmiyor. Tıpkı Faysal gibi asıl kötülüğü insanların getirdiğini düşünüyor. Hakan’ı kandırarak gömleği alıp, kendi intikamlarını almak için kullandı muhafızlığı. Levent gri/siyah bir karakter diyelim. Bazen çok da kötü değil diyorsun ama aslında birçok kez ihanet etti ve en beteri de geçen sezonun rengi, en küçük yaştakı sadık olan Ceylan’ı öldürdü.

Bu sezon kadroya eklenenler gibi beklenmeyen ayrılıklar da yaşandı. Birçok diziye göre karakter öldürmek konusunda cesur bir sezon izledik. Ceylan’ın etkisi geçmemişti ki bu sezon yarı ölümsüz olan Leyla’ya da veda ettik. Leyla, Faysal’ın kanıyla ölümsüz oldu ve Faysal, Leyla’nın zihnine girebiliyordu. Bunu fark eden ölümsüzlerin hepsi Leyla’ya kendi kanlarını içirip bir bir kendi himayelerine aldılar. Sonunda da Leyla’ya, Hakan’ı öldürtmeyi denediler. Zeynep gelmese öldürüyordu da. Leyla tüm bunlardan sonra dayanacak gücü kendinde bulamadı ve kendisini durduran Zeynep’e “kurtar beni” diyerek kendisini öldürmesini istedi.

Bu durum Hakan ve Zeynep’in arasını kısa süreliğine açsa da, Hakan, Zeynep’in mecbur olduğunu kabullendi. Hatta Leyla’yı hızlı unuttu bile diyebiliriz çünkü sezon finalinde Hakan’a açılan bir Zeynep ve ona karşılık veren bir Hakan bile izledik. Başından beri böyle olacağı da belliydi aslında Leyla ve Hakan arasındaki o ilk görüşte aşka dayanan etkileşimdense Zeynep ve Hakan’ın bağı her zaman çok daha derin ve güçlüydü. Birbirlerine olan güvenleri mesela her şeyden önce geliyordu. Hakan’a sadece Zeynep sözünü dinletebiliyordu. Arrow ve Olicity’e benzetiyorum ben bu ikisini. Genellikle superhero dizilerinde zaten kahramanımızın asıl kimliğini bilen ve ona yardım eden hatunlardan çıkar esas aşk.

Bu sezonun önemli gizemlerinden biri de zayıflayan tılsımlı objelerdi. Muhafız kanından birinin, Ölümsüzle ilişkiye girmesi nesnelerin gücünü zayıflatıyor. Levent ve Rüya arasındakiler nesneleri zayıflatıp (Rüya’nın planına uygun olarak.) , Hakan’ı bir süre güçsüz bıraktı. Ama Zeynep’in Hakan’a açılması ve öpüşmeleri gömleğe ve hançere gücünü geri verdi. İkisinin bağ, nesneleri bile harekete geçirdi. Hakan da bu işareti hisseti zannedersek.

Ölümsüzlerin planından söz edecek olursam, 7 ölümsüz sonda sadece 3 kişi kaldılar ve sezon boyu kurdukları planlar da “çekirge sürüleri” ile salgın yaymaktı. Ortaçağ salgınlarını İstanbul’da yaşatmak istemeleri aslında mistikti. Teknolojik planlar yerine dizinin atmosferine uygun olan mistik saldırı planları seçmeleri kendi adıma hoşuma gitti. Hatta dizideki mistik ve tarih dozu bana kalırsa önümüzdeki sezon artmalı da.

Çekimler de bu sezon gayet iyiydi denebilir. Ölümsüzlerin ölüm sahneleri, Supernatural dizisi kıvamındaydı. Yüzde beliren çizgiler, siyah gözler… Netflix bütçeli dizi kalitesinde çekimler miydi belki değildi ama kendi kıstasındaki diziler kadarı vardı. Bu dizinin Netflix’teki kendi kıstası işlerin Iron Fist, Jessica Jones filan olduğunu da unutmamak lazım eleştirirken.

2. sezon finalinde yine tüm görevi mahveden bir Hakan ile kaldık diyerek yorumunu sonlandırıyorum. Ölümsüzlerden sadece Faysal ve Rüya hayatta kaldı ki onların hikayesi de hiç de ilk sezondaki gibi büyük aşk çıkmadı. Meğer Rüya, Faysal’dan da büyük bir villian’mış arkadaşlar. Aşık olan tek taraf Faysal’mış. Rüya’yı geri kazanmak için Hakan ile kısa bir iş birliği yapsalar da, Hakan bu iş birliğinin sonunda saldırı önlendikten sonra Rüya ve Faysal’ı da öldürmek konusunda tereddüt edince Faysal, Zeynep’i vurdu. Hakan, Faysal’ların peşinden gitmek yerine Zeynep’i seçtiğinden elbette 3. sezonda Zeynep yaşayacak. Saldırı planı durdurulurken bir örneğin Leventte hala olduğunu da gördük bu arada.

3. Sezona bir muhafız, bir sadık olan,bir hain muhafız, iki tane de ölümsüzle giriyoruz bakalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!