tds_thumb_td_300x0
The Protector 1. Bölüm Yorumu: Gücünden Vazgeçme

İlk Türk Netflix orijinal dizimiz bugün itibari ile tüm Dünya’da yayınlanmaya başladı! Gişemiz bol olsun diyor, dizi ile ilgili detaylı yorumuma başlıyorum!

Öncelikle, diziyi genel olarak ele almak gerekirse oyunculuklar büyük ölçüde başarılıydı. Büyük ölçüde diyorum çünkü böyle iddialı bir iş için daha tecrübeli oyuncular tercih edilebilir miydi? Tartışılır. Çağatay Ulusoy başarılı bir performans göstermiş. Okan Yalabık yine bildiğimiz gibi. Her sahnesinde farkını ortaya koymuş. Yinede böyle bir dizide bira daha güçlü bir kadro hayal ediyor insan. Neyse önümüzdeki bölümlerde Burçin Terzioğlu’nu da dizide hayal ettikçe motivasyonum artıyor.

The Protector’ı Beğendik mi?

Dizi genel olarak geçer not aldı diyebilirim. Konunun ilgi çekici yanları var. En azından Luke Cage ve Iron Fist gibi dizilere kıyasla çok daha inandırıcı ve başarılı olmuş. Tarihi motif ve gizem her zaman ilgi çeker. Umarım bu konular ilerleyen bölümlerde de etkin kullanılır.

The Protector İlk Bölümde Ne İzledik?

İlk bölüm için gayet tempolu bir başlangıç yaptık. Akıcı bir bölümdü. Biraz Hakan’ı tanıyacak olursak, Hakan yetimhanede büyümüş ve Kapalıçarşı’da çalışan Neşet tarafından çocukken evlat edinilmiş. Yorumun bundan sonrası spoiler içerir, demedi demeyin! 🙂

Hakan’ı evlat edinen Neşet aslında sadıklardan. Tıpkı Zeynep (Hazar Ergüçlü) ve babası gibi. Sizin de Hakan gibi “Neye sadıklar?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Muhafıza sadıklar. Yani Hakan’a. Hakan’ın görevi İstanbul’u “Ölümsüz”den korumak. Ölümsüz için en güçlü tahminimiz ise Okan Yalabık’ın canlandırdığı Faysal karakteri.

Faysal, bir holding sahibi ama ilk bölüm onun da Hakan gibi diplomasız olduğu ve bu mevkiye sokaklardan geldiği öğrenildi. Ayasofya’ya ve tarihe olan merakı ise elbette bolca gösterildi ve dikkat çekti. Leyla (Ayça Ayşin Turan) ise Faysal’ın yanında çalışan kordinatör. Hakan’ın iş baş vurusunu reddettiği sahnede aralarında bir çekim ve gerilim yaşandı. Ama sadık olan Zeynep ile Hakan seyircinin daha çok ilgisini çekmişe benziyor. Ne yalan söyleyelim alışıla gelmiş Leyla’dansa Zeynep benim de daha çok ilgimi çekti.

Bölümün temposunu koruyan en önemli olay ise Muhafız’ın gömleğiydi. Kapalıçarşıda Osmanlı’dan kalan parçalardan oluşan o gömleği arayan Faysal’ın çalışanları ve o gömlek için çıkan çatışma heyecanlı sahnelerdi. Özellikle de Hakan’ın babası ve masadaki herkes vurulurken Cem Karaca’nın sesinden “Bu Son Olsun” duymak… Şarkı seçimleri hep böyle olur umarım! Çok başarılı sahneydi.

Hakan’ın babasının bir klasik olarak sırrını devredip öleceği elbette belliyi. Hastane yerine sadıkların sığınağına gitmek istedi ve orada da öldü. Sonrasında ise Zeynep ve babası Hakan’a muhafız ve ölümsüzden bahsettiler ve inanması için Hakan’a muhafızın gömleğini giydirdiler. Tabii gömlek doğaüstü bir şekilde Hakan’ı yani muhafızı kabul etti ve Zeynep’in deyimiyle Hakan’ı yenilmez yaptı.

İlk bölümde izlediklerimiz bunlardı, beğendik mi? Evet beğendik. Bütün sezon yüklendiğine göre 2. bölümde ve sezonun geri kalanında yeniden görüşmek üzere! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!