The Menu Film Yorumu | Menüde Sizin İçin Ne Var?

Mark Mylod tarafından yönetilen, 2022 yapımı gerilim filmi The Menu, bizler için menüsünde kara mizah ve eleştiri de barındırıyor diyebiliriz.

The Menu, içinde restoran eleştirmenlerinin de yer aldığı bir grup ”özel insanın”, özel bir restorana davet edildikleri bir geceyi konu alıyor. Öyle özel bir restoran ve davetliler de öyle özel ve öyle zengin kişiler ki, hayat onlar için şovdan ibaret. Restoranın şefi de, menüsü ile o insanlara yakışır bir şov hazırlıyor.

Sistem eleştirisi, kapitalizm gibi konuları filmlerde yüzlerce kez izlemişizdir ancak The Menu, bu çok aşina olduğumuz temayı bambaşka bir dinamikten anlatmayı başarmış bir yapım. Üstelik bu anlatıyı, genellikle aşina olduğumuz gibi dram türüne değil de bir gerilim/korku filmine yedirmeyi de başarmış bir iş. Bu anlamda, Nassos Vakalis’in yönettiği 2014 yapımı kısa film Dinner For Few‘i de biraz andırdığ da söylenebilir.

”Asla doyuma ulaşmayacak insanları, doyurmaya çalışma gafletine düştüm.”

Şef, doyumsuz, görgüsüz, şımarık, esasında sanattan ve incelikten anlamayan ama sırf parası olduğu için bunların zarafetinden yararlanabilen insanlara duyduğu öfkeden hareketle, bu insanlara bir ”son akşam yemeği” kurgusu hazırlıyor.

Dexter’ın, kurbanlarını ”hak edenlerden” seçmesi gibi şef de elit davetlilerini en hak edenlerden seçmiş. Öyle ki, menü ilerledikçe karısını aldatan iş adamı, yalancı eleştirmenler ve evrakta sahtecilik yapan insanlar görmeye başlıyoruz bu üst tabakanın arka planında…

Tüm bu seçilen elitlerin içinde o tabakaya ait olmayan bir kız vardır. Son anda davetlilerden birinin randevusunu değiştirmesi ile bu adadaki restorana gelen Margot, şefin menüsü için bir tehdittir.

Bu nedenle şef ona bir seçim hakkı sunar; Margot kendisini elitler içinde mi yoksa onlara hizmet eden kesim içinde mi konumlayacaktır?

Restoranın sahibi, o lezzetli yemekleri pişiren ve bunu bir sanat olarak icra eden şefler, onların emeğini hiçe sayan ve takdir etmekten çok uzak olan doyumsuz bir üst tabaka. Bu iki grup arasında kalan Margot, filmin de kaderini değiştiriyor diyebiliriz.

Özetlemek gerekirse, The Menu, 2022’nin en iyileri arasındaydı diyebiliriz. Kaçırılmaması gereken bir film!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!