The Marvelous Mrs. Maisel 5. Sezon Yorumu | Final Sezonunda Ne İzledik?

The Marvelous Mrs. Maisel’in final sezonunun önizlemesine dair gelen ilk yorumlar biraz hayal kırıklığı içeriyordu. Ancak Ne İzledik yazarı olarak, sezonu izlediğimde bu yorumlara hiç katılmadığımı belirtmeliyim. Dizi bana kalırsa son derece; heyecanlı ve tatmin edici bir şekilde sonlanıyor. Başından beri hikayesiyle beni kendine çeken bu dizi, final sezonunda da aynı kalitede ilerliyor.

Bu sezon, Miriam “Midge” Maisel’in kariyerinin zirvesine doğru yol aldığına tanık oluyoruz. Stand-up komedi dünyasında büyük bir çıkış yakalayan Midge, kendi sesini bulma yolculuğunda son düzlükte de elbette yine birçok zorlukla karşılaşıyor. Bunlardan biri kariyerinde hem önemli bir adım hem de yine istediği atılımın önüne geçen yeni bir işinin olması: Yazarlık. Bir kadın yazar olarak The Gordon Show’un ilk ve tek kadın yazarı oluyor. Erkek yazarlar içinde kendini göstermesi başlarda kolay olmasa da Midge kısa sürede kendini ekibin önemli bir parçası yapmayı başarıyor. Yıkması gereken ise bir kural var The Gorson Show’a yazar değil de komedyen kimliği ile çıkmayan isteyen Midge, hiçbir yazar komedyen olarak konuk olamaz kuralını yıkmaya çalışıyor!

Bu esnada diğer sahnelerde de şansını deneyen Midge’in başı Susie ile birlikte pek de dertten kurtulmuyor açıkçası. O çıkışı yakalamak için Midge final sezonunda mücadeleye son sürat devam ediyor anlayacağınız!

Bunun yanı sıra, dizi her zamanki mizahi ve akıcı tarzını koruyor. Kostüm tasarımları, setler ve dönem detayları özenle hazırlanmış, seyirciyi 1950’lerin ve 1960’ların atmosferine götürüyor. Diyaloglar keskin ve eğlenceli, yani her zamanki gibi akıllıca yazılmış.

İlk gelen eleştirel yorumlar biraz da Lenny ile ilgiliydi; Lenny ve Midge izlemek isteyen seyirci için Lenny bu sezonda neredeyse yok denecek kadar az ama zaten bunun sürpriz olmaması gerekiyor. Lenny, bu dizideki diğer karakterlerin aksine gerçekte yaşamış, var olan bir kişi. Onun biyografisine Midge diye hayali bir aşk ”gerçek aşk” katamazlardı değil mi?

Zaten izlenimlerimize göre aslında diziyi her hafta takip edenler, gidişattan memnunlar hatta önümüzdeki hafta dizinin final yapacak olması dizinin hayranlarını hüzünlendiriyor…

Gelelim bu sezonu bu kadar etkileyici yapan bir diğer konuya; FLASHFORWARD sahneleri. Evet ilk defa The Marvelious Mrs. Maisel’da gelecek yılları da görüyoruz. 80’li yıllara baktığımızda Midge ünlü bir komedyen olmuş. Ethan ve Eshter büyümüşler. Eshter ve Midge’in arası açık. Joel hapiste, Susie veMidge küsmüşler! Sezon boyunca bu sahnelerin sebeplerini de çözmeye çalışıyoruz… Bazılarını çözdük, bazıları ise finale kalmış gibi duruyor. Umarız ki bu konuların hepsini iyi bir şekilde toplayıp, tatmin edici bir final bölümü izleterek, bunca sezonki harikalığının hakkını bir kez daha verir ve adını dizi tarihine altın harflerle yazdırır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!