tds_thumb_td_300x0
The Marvelous Mrs. Maisel 3. Sezonda Ne İzledik?

‘’Turneye çıkacaktım. Aylarca görüşemeyecektik.’’

‘’Ve sonra kavuşmamız da o kadar muhteşem olacaktı.’’

The Marvelous Mrs. Maisel’in ikinci sezonunda nerede kalmıştık 3. Sezonda içimize oturan bu replikler hatırlamanıza yardımcı olacaktır… Evet, Midge en son turne teklifi aldığı için Benjamin ile düğünü iptal etmiş ve onu terk etmişti. Üzerine bir de eski kocası Joel ile birlikte olmuştu.

Şimdi spoilerlı yorumlarımıza, kaldığımız yerden devam etmeden önce gelin genel bir 3. Sezon değerlendirmesi yapalım.

Öncelikle, dizinin 3. Sezonunu çok beğendiğimi ve bir an bile sıkılmadığımı söyleyebilirim. Marvelous Mrs. Maisel dizisinin en çok 2. Sezonuna gülmüş bir seyirci olarak, 3. Sezon da beni aynı ölçüde güldürdü. Beğenimi kazandı. Turne ortamı biraz daha soğuk olur acaba konu uzatılır mı derken tam tersi 2. Sezonda Midge’in ‘’yazlık kampı’’ olan konsept bu kez de ‘’turne’’ konsepti olarak sezona yayılmış ve tüm karakterleri çok başarılı bir şekilde içine dahil etmeyi başarmış.

Kimlerine göre müzikal sahneleri biraz uzundu diye eleştirilse de o da dizinin dönemsel ve sanatsal sosu diyelim.

3. Sezonda Ne İzledik? (Spoiler içerir.)

Bu sezon tahmin ettiğimiz gibi Midge’in turnesi ile başladı ve Joel ile Midge arasında yeniden yakınlaşma olmaya başladı. Benjamin’i bir daha görmeyiz diye düşünürken 3. Sezon yorumuma başlarken yer verdiğim replikler ile birlikte sezonun sonuna doğru diziye yeniden giriş yaptı gönlümüzün 2. sezondaki efendisi…

‘’Turneye çıkacaktım. Aylarca görüşemeyecektik.’’

‘’Ve sonra kavuşmamız da o kadar muhteşem olacaktı.’’

En azından bu sözler ile bir nebze intikamımızın alındığını düşünüyorum. Bundan sonra Midge’in aşk hayatında önümüze bakabiliriz. Çünkü bu sezon ne Benjamin ne Joel dedirtecek gelişmeler yaşandı ve Lenny ile Midge’i hiç olmadığı kadar flört halinde izledik.

Sezonun başlarında Joel ile de iyi bir ikili olmuşlardı. Tabii Joel’i ilk sezondan ötürü affetmek çok zor, içimize bir türlü tam sinmeyecek ama ilk sezondan beri büyük karakter gelişimi gösterdiğini de göz ardı edemeyiz. Midge’e döneminin çok ötesinde bir bakış açısı ile destek oluyor. Joel gibi ilk sezon çok sığ bir tablo çizen adamdan beklenmeyecek bir dayanışma izliyoruz aslında bu eski karı-koca ikilisinden. Bu da bir anlamda ilişkilerini eğlenceli ve güzel kılıyor. Ama yine de Lenny, 3. Sezona öyle bir giriş yaptı ki, hem Midge’in babasının gönlünü fethetti hem de Midge ile bir ayrı yakınlaştı.

Lenny Bruce, bildiğiniz gibi gerçekte yaşamış bir komedyen. Hatta Dustin hoffman’ın başrolünde yer aldığı ‘’Lenny’’ adlı bir biyografi filmi bile var.

Bu ikili arasında bi ilişki nasıl olur, nasıl işlenir merakla beklemekteyim.

Yine de ne yazık ki endgame havasında bir ilişki olacağını sanmıyorum. Hem Lenny’nin gerçekte yaşamış olmasından ötürü hem de senarist Midge ve Joel’i esas çift olarak işlediğini oldukça belli etti. Patlak verme evliliklerinin, Midge’in kendi ayakları üzerinde durduktan sonra yeniden yoluna girip düzeleceğini ve barışacaklarını düşünüyorum eninde sonunda. Tabii söz konusu Amy Sharman olunca bunu kestirmek de güç. Gilmore Girls’ün finalinde Rory’i hiçbir ilişkisi ile bitirmemişti.

Joel tarafında ise, başlarda Midge ile yeniden yakınlaşırken yeniden kavga etmelerinden sonra o da yeni kişilerle tanışmaya başladı. Bilmeden bir kumarhanenin üst kadını kiraladı ve kendine bir bar açtı. Orada da yeni birisi ile tanıştı. Şuan Joel de sevdiği bir ilişkinin içinde. Tıpkı geçen sezonun Midge ve Benjamin’i gibi.

Midge’in turnesine yeniden dönecek olursak; Midge başlarda kendisine uzak şehirlerden ve kültürlerden gelen insanları güldürmekte, onların dikkatini çekmekte zorlandı. Buna bir de ön sanatçı olduğu için ciddiye alınmaması, bekleme süresi gözüyle bakılmasının dezavantajı da eklendi. Midge’in en sönük gösterilerinden birini gördük başta ama yükselişe geçmesi hiç de zor olmadı. Bu sırada turnede Shy ile de yakınlaştı ve Shy’ın önemli bir sırrını öğrendi. Bu sır da Midge’in turne serüveninin sonu olmasına yol açtı.

Turne devam ederken, Midge’i başladığı yere geri dönmüş bir şekilde bıraktık özetle sezon finalinde… 3. Sezonun büyük konsepti ne olacak, bu sefer hangi mekanlarda geçecek şuan için kaldığımız noktadan kestirmek güç.

Dördüncü sezon ile ilgili çıkan ilk gelişmeleri ve haberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!