tds_thumb_td_300x0
The I-Land Nasıl Bir Dizi?

Netflix’te 12 Eylül’de yayımlanan The I-Land isimli 7 bölümlük mini dizi daha ilk saniyelerinden ”Yok artık Lost???” dedirtiyor. Öyle ki dizinin ilk bölümünde karakterlerden birinin uyanıp adada olduğunu fark ettiğinde “Ne yani, uçağımız mı düştü?” diye verdiği tepki sonucu şöyle düşünebilirsiniz, evet, doğru yerdeyim.

The I-Land’in Konusu ne?

Bir adada hafızaları silinmiş bir şekilde uyanan insanların oradan kurtulmak ve orada bir hayat kurmak çelişkisi arasında yaşadıkları ”gerilim” ve bolca kavga dolu bir dizi The I-Land. Dediğim gibi ilk sahnelerden Lost dizisine yaptığı çağrışımlardan dolayı öyle bir yükseliyorsunuz ki, aynı heyecanı bulacağınızı falan sanıyorsunuz. Ama yok, boş.

Birtakım suçlara karışmış ve hapishanede bulunan tutukluların bir denek olarak kullanıldığı The I-Land, işin içine teknolojiyi de karıştırarak sözde bir deney yapıyor. Mahkumları simülasyon olarak bir adaya gönderen ve tek amaçlarının o adadan kurtulmak olduğunu bazı küçük ipuçlarıyla ada sakinlerine belirten bir de üst kurulumuz var tabii. Ancak bu simülasyon sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü simülasyonda ölürseniz, gerçekte de ölüyorsunuz. Bak şimdi…

Dizinin resmi özeti ise şu şekilde:

“Seçildiler… Sınandılar… Bir grup yabancı, çok geçmeden cennetin hiç de göründüğü gibi olmadığını anlayacak. Gerilim dolu yeni Netflix mini dizisi, The I-Land’de görünenin ardında hangi karanlık gerçeklerin saklı olduğunu keşfedin.”

 

Hiç mi sürüklemedi?

Tabii ki merakla bir sonraki bölüme koştuğum anlar oldu evet ama genel olarak baktığımızda diziyi bitirdikten sonra kendi kendinize durup şunu demeniz yüksek ihtimal: Eee noldu şimdi? Ne kattı bu dizi bana? Şahsen ben dedim. En azından ilk başladığı heyecanında ilerleyebilseydi ve sonunu saçma sapan bir şekilde değil de belirsiz bile kapasalardı inanın daha çok etki yaratırdı diyebilirim.

Gülümseten bir ayrıntı…

Bilirsiniz ki Netflix geliştirdiği bir algoritma ile kullanıcılarına izlediği dizi ve filmlerin benzerlerini e posta olarak ya da uygulama üzerinden bildirim yoluyla gönderiyor. Bu şekilde izleyiciler benzer tarzda dizi ve filmlere ulaşabiliyor. Lost dizisinin yaratıcılarından olan Damon Lindelof’a geçtiğimiz günlerde gelen bildirim hangi dizinin önerisi dersiniz? The I-Land 🙂

The I-Land’i öneren algoritmanın gönderdiği bildirimi, Lindelof şöyle paylaştı:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!