tds_thumb_td_300x0
The Good Place | Janet Neden Çok Sevildi?

2016 yılında yayınlanmaya başlayan ve toplamda 4 sezon olan komedi dizisi “The Good Place” yakın zamanda son sezonuyla bizlere veda etti. Yalnızca komedi diyerek geçilemeyecek türde bir iş ve her karakteri birbirinden güzel olan bu diziye ne kadar teşekkür etsek az. Bize onlarca güzel hikaye bıraktı. Bugün, o hikayelerden biri ve benim kesinlikle favorilerim arasında olan Janet’tan bahsedeceğiz. Öyleyse gelin, bakalım. Janet neden bu kadar sevildi?

DİKKAT: SPOILER İÇERİR

 

Evrendeki her bilgiye sahip ve sürekli olarak güncellenen bir “şey” olarak tanıdık onu. Robot değildi, kız değildi, makine değildi. Yalnızca her bilgiye sahip, durmaksızın gelişen bir “şey”di. Good Place görünüşlü Bad Place’in mimarı olan Micheal’ın en büyük yardımcısıydı. Aslında yardımcı demek de büyük haksızlık olur. Micheal herhangi bir şey istiyordu, o gerçekleştiriyordu. Zaman zaman bazı sebeplerle arızalanıyor olsa da, kabiliyetleri neredeyse sonsuzdu. Ama elbette sevilmesinin sebebi yalnızca bu sempatik ve sihirli gibi hissettiren halleri değildi.

Üretilme amacı sebebiyle bir hizmetkar olan Janet, yalnızca kibar ve güleryüzlü bir şey değildi. Her yenilenmesinde gelişen, ve bu sebeple, bir kısmı beklenmedik olmak üzere duygular üretmeye başlayan iyi niyetli bir dosttu aynı zamanda. Hikayenin başından beri eşlik ettiği, birlikte olduğu arkadaşlarına sayısız iyilik yapmakla kalmadı, aynı zamanda onları pek çok kez bir sürü sorundan kurtardı. Bir kahraman diyebiliriz onun için. Fedakar, güçlü, eğlenceli bir kahraman.

Micheal, yargıç, Eleanor ve elbette Jason başta olmak üzere herkesle ilişkisi öyle güzeldi ki. Tabii bu noktada D’arcy Carden’ın olağanüstü oyunculuğuna değinmeden geçmek olmaz. Öyle yetenekli, öyle başarılı bir kadın ki, eğer Janet’ı ondan başkası canlandırsa bu kadar etkili olur muydu bilmiyorum. Kusursuz performanslarıyla bize şahane bir yolculuk sundu. İzlemesi çok çok keyifli bir karakter tanıdık. Gerek mimikleri, gerek sesini ve vücudunu kontrol etmesi olsun, her anlamda efsane bir oyunculuktu. Kendisine yüzlerce kez teşekkürler ve kocaman alkışlar buradan. Çok büyük takdir hak ediyor.

Bad Janet, Tarafsız Janet, Disko Janet derken bir sürü versiyonuna şahit olduk bu şeyin. Her biri de birbirinden eğlenceliydi. Elbette bizim sevgimiz İyi’den yana olsa da, diğer versiyonların hayatlarını ve davranaşlarını izlemek de çok güzeldi. Dizinin troll tarafının en güzel yanlarından biri kesinlikle Janet’lardı. Yazılma şekliyle de, oynanma şekliyle de çok güzel hazırlanmış bu karakteri tanıdığımız ve hafızamıza kaydettiğimiz için çok mutluyuz. Özgün, keyifli ve akılda kalıcı bu “şey” için emeği geçen herkese teşekürler. Not a girl!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!