tds_thumb_td_300x0
The Good Place İzlemek İçin 4 Sebep!

Brooklyn 99 sevenlerin ikinci aşkı, gönül tahtlarını sahibi, iç ferahlatıcı bir Amerikan komedisi! Her başlayanın bağımlısı olduğu bu sevimli diziyi neden izliyoruz ve eğer henüz tanışmadıysanız, siz neden izlemelisiniz onu konuşacağız. Yazı sonunda maddeler sizi ikna etmiş olursa koşa koşa 1. sezon 1. bölüme gitmenizi, ancak fazla hızlı ilerlememenizi tavsiye ederim çünkü vedası yakın..

 

Karakterler

Dizide Eleanor, Chidi, Jason, Tahani, Micheal, Janet ve Real Eleanor gibi birbirinden güzel karakterlerimiz var. Hikaye Eleanor Shellstrop üzerinden gidiyor gibi gözükse de, bahsettiğim her isim olayların hepsine fazlaca dahil ve bir araya geldiklerinde ortaya öyle keyifli bir akış çıkıyor ki anlatamam. Her birinin kendine has özellikleri, izlemeye doyamayacağınız yönleri ve birbirleriyle çok güzel ilişkileri var. Karakter değişim ve gelişimleri de cabası. Bu maddede iki kere kullanma ihtiyacı duyduğum “güzel” sıfatına çok takılmayın. Çünkü bu güzel bildiğimiz güzellerden değil. 🙈 Tıpkı hikayenin tamamında olduğu gibi. Kısacası, good place’de işler biraz karışık! 

the good place ile ilgili görsel sonucu"

 

Aykırılık

Normalliği unutun! Bu diziyi izlerken tamamen farklı bir alemdesiniz ve orada her an her şey olabilir. Adım başı rastlayacağınız absürdlükler bir süre sonra sizi diziye bağlayan en büyük etken olacak, benden söz. Her şeyin başından beri felaket düzeyde saçma olması yetmezmiş gibi, bir de üstüne akla hayale sığmayan -ama itiraf etmeliyim ki çok eğlenceli olan- yeni abukluklar ekleniyor. Dizi, elbette gerçek hayattan tamamen kopmuş bir halde değil. Günümüz dünyasının güncel halindeki yaşayışı temel alarak oluşmuş bir senaryo var elimizde ama The Good Place, fantastik türünün şimdiye dek gördüğüm en güzel örneklerinden biri. 

the good place replik ile ilgili görsel sonucu"

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesajlar

E komedi dizisi dediysek bomboş komedi değil tabii ki. Türü gereği elbette kafa boşaltıyor, güldürüyor ama alışık olduğumuz şekilde sosyal toplumsal konularda düşündürtmeyi de asla ihmal etmiyor. Zaten gidişatı kavrayınca herkesin az çok anlayacağı şekilde yerleştirmeler, daha doğrusu yönlendirmeler var. Sorgulmaya yönlendirmeler 🙂 Dozunda komedinin en sevdiğim özelliklerinden biri de zekice atıflar yapıp zihnimizdeki hassas noktalara selam çakmasıdır. So, burada The Good Place’e benden bir artı daha. 

the good place chidi ile ilgili görsel sonucu"

 

 

 

 

 

 

 

 

Renkli Havası

Renkliyi her iki anlamda da kullanıyorum, içiniz rahat olsun. Hem görsellik açısından canlı, başarılı hem de kötü şeyleri bile olabildiğinde tuhaf/haddinden fazla abartılı ya da alaylı şekilde ele alıp ruhunuzun sıkılmamasını sağlıyor. Aynı zamanda olaylar koştur koştur değil, bayacak gibi durağan da değil. Yani, izlerken ilginizi kaybetmeniz için bir sebep yok. Aksine, cezbeden faktörler listesi elle tutulur uzunlukta bence. Bölümlerin yirmişer dakika olması da diğer bir güzelliği. Kafanız estiğinde/ihtiyaç duyduğunda açıp birkaç bölüm peşpeşe devirdiğinizde gelen iyi hisler umarım kalıcı olur..

the good place ile ilgili görsel sonucu"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha konuşacağımız çoook şey var ama uzun lafın kısası, insanı kendine çeken bir havası olduğunu iddia ettiğim, son derece özgün bu diziyi izlerken bir süre sonra başta çok yadırgadığınız bütün karakterlere nasıl alışıp sahiplendiğinize kendiniz bile inanamayacaksınız. Laf aramızda ben The Good Place’e ani düşüşüme baya şaşırmıştım çünkü. 😂 Tarif edemeyeceğim duygular salıyor içime, onları size somut şekilde göstermeyeceğim için de, kelimelere dökülebilecek kısımlardan bahsetmeye çalıştım kendimi anlatmak için. Umarım başarabilmişimdir..

İlgili resim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüşmek üzere.. Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!