Tatilinizi Değerli Kılacak 5 Yabancı Film

Sizler için izlerken kendinizden bir parça bulacağınız 5 yabancı film içeren bir liste hazırladık.

İyi seyirler…

1. Revolutionary Road – Hayallerin Peşinde

•Richard Yates’in Aynı adlı kitabından uyarlanmış olan film, Frank ve April çiftinin kendi bakış açılarından Amerikan evlilik yapısının bir portresini çizer.

Birbirini seven çiftin ilişkisinin birden stabil bir hal alarak mecburiyetler ve zorunluluklar üzerine yol almasını ve Frank ve April’ın kendi hayatlarını ve isteklerini erteleyerek, kısıtlayarak ve vazgeçerek belli bir şeylere adamaları, her gün klasik bir hayata devam etmeleri üzerine yol alır.

 

2. Manchester by the sea – Yaşamın Kıyısında

Kenneth Lonergan’ın yönettiği başyapıtta, Lee kendi halinde geçinen bir adamdır.
Hayatı bir aldığı bir telefon ve doğup büyüdüğü şehre dönmesi ile tamamen değişir.
Film Lee’nin abisinin ölümü ile yiğenine babalık yapmasını ve Lee’nin iç hesaplaşmalarını konu alıyor.
Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu New York Çeteleri filminin de senaristi olan Kenneth Lonergan yaparken oyuncu kadrosunda başrolü Casey Affleck sırtlıyor. Kadroda kendisine Kyle Chandler,
Michelle Williams, Gretchen Mol, Lucas Hedges gibi isimler eşlik ediyor.

3. Mommy – Xavier Dolan

Genç ve başarılı yönetmen Xavier Dolan’ın yönettiği filmde, Diana 3 yıl önce eşini kaybetmiş ve tek çocuğu ile kendi ayakları üzerinde kalmayı başarmış 48 yaşında bir kadındır.

Diana’nın oğlu Steve’nin hiperaktif ve dikkat bozukluğu rahatsızlığından dolayı zor zamanlar yaşar ve oğlunu rehabilitasyon merkezine götürür fakat Steve’nin orada göstermiş olduğu insan yaralama yangın çıkarma gibi davranışlar yüzünden merkez ile ilişkisi kesilir.

Çalışanlar Diana’ya bu konuda iki seçenek sunmuştur ya oğluna kendisi bakacak ya da ıslah evine gönderecekti.
İkinci seçeneği asla kabul etmeyen Diana oğluna tek başına bakmaya devam etmeyi seçer.

4. Pianist – Roman Polanski

Roman Polanski’nin yönetmenliği üstlendiği, Adrien Brody’nin başrolünü sırtlanmış olduğu Piyanist filmi, İkinci Dünya Savaşı zamanından bahseder. Film, bu dönem yaşanan olayları, tarihsel gerçeklikler ile birlikte ile anlatmaktadır. Almanya, Birinci Dünya Savaşı sonrası kurulmuş olan Polonya’yı, işgal etmiştir. Bu dönem, Almanya’da başta olan Nazi iktidarı, Yahudilerin öldürülmesi gerektiğini düşünürler Ve Almanya’nın saldırması üzerine de, İkinci Dünya Savaşı başlar. Piyanist filmi bu dönem boyunca savaşın neleri beraberinde götürüp neler getirdiğini görmemizi sağlar.

 

5. Goodbye Bafana – Özgürlüğün rengi

James Gregory, Güney Afrika’da yaşayan beyaz bir gardiyandır. İleri derece ırkçı biri olan james, hem özel hayatında hem de işinde siyahilere karşı çok acımasız bir şekilde davranmaktadır. Ta ki bir gün 20 yıl boyunca gardiyanlığını yapacağı bir adamla tanışıncaya kadar.

Mandela’nın hapiste olduğu yıllar boyunca gardiyanlığını yaptığı James, Güney Afrika’nın tarihinde çok önemli bir sayfa açmış olan bu siyahi liderin insancıl sıcak ve samimi yaklaşımından son derece etkilenecektir.

Gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye aktarılan bu olay, Bob Graham ve James Gregory’un kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini ise Bille August üstleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!