tds_thumb_td_300x0
Supernatural 300. Bölüm Yorumu: John’un Dönüşü

Haftalardır merakla beklediğimiz 300. bölüm sonunda geldi çattı. Koskoca 300 bölümü geride bıraktık üstelik harika bir bölüm ile. “Family reunion” kimin fikri ise teşekkür ediyorum bin kez. Bir özel bölüm için ailenin bir araya gelmesinden daha iyi bir konsept olamazdı.

Bu konsepte aslında önceden de aşinaydık. Bölümün konusu zamanda yolculuktu ve Supernatural’da daha önce de zamanda yolculuk konulu bölümler izlemiştik. İlk aklıma gelen 5. sezon 13. bölüm mesela… Ama orada gördüğümüz Mary ve John’un gençlikleriydi. Yani şimdiki halleri değildi.

Bu zamana kadar John ve Mary’i gördüğümüz başka zamanda yolculuk bölümleri de olmuştu. Hepsi de beni fazlasıyla etkilemiş hatta ağlatmıştır. Bu tip bölümleri özlemişim. John’un döndüğü sahne, Mary ile kavuşma anı, Dean ve Sam… Tüyleri diken diken eden cinsten bir sahneydi. Bir de zaman yolculuklarında John’un gençliğini görmeye devam etmiştik ama 3. sezonda diziden ayrıldığından beri Jeffrey Dean Morgan’ı hiç John olarak görememiştik. Üçlüyü yeniden birlikte görmek de ayrı duygulandırdı bu yüzden.

Peki John nasıl geri döndü biraz da bölümün geneline bir göz atalım.

Öncelikle bölüm, herhangi bir standalone gibi başladı. Bizimkiler hayaletli ve perili nesneleri elinde tutan bir cadıyı avladılar ve orada buldukları küçük bir taş, insanın en içen dileği neyse onu gerçekleştiriyordu. Dean ve Sam taşı Michael konusunda denemek isterken beklemedikleri bir şey oldu ve Dean’ın en içten arzusu gerçekleşti. Ailenin yeniden bir araya gelmesi… Böylece Michael’i Dean’in içinden atmaya çalışırken karşılarında hiç beklemezken John Winchester’ı buldular.

John adı üzerinde olduğu gibi özel bölüme “özel” dönmüş oldu. Yani bu reunion sadece bir bölümlüktü. John’un dönüşü uzar, Michael konusunda bi yararı dokunmasına kadar bağlanır belki diyordum ama tamamen 300. bölüm için özel bir bölümdü izlediğimiz. Michael, Lucifer ve diğer her şeye bir mola verdik yani.

Bölümde izlediğimiz John aslında 2003 yılına aitti. Günümüzde olması ise zamanda paradoksa yol açtığından sadexe bir bölüm kalabildi. Eğer John 2003’e geri dönmeseydi Sam hiç avcı olmayacaktı, Dean ise her yerde aranan azılı bir avcı olarak sokağa çıkamayan bir tip olacaktı. Ayrıca Cass de bizimkileri hiç tanımamış olacaktı.

Zamanda yolculuk teması ve tüm duygusal Winchester sahneleri ile tam bir özel bölüm izledik tam!

John&Sam sahneleri ayrı Dean&John sahneleri ayrı izlenmelikti… Oyuncuların hepsi üst düzey performans göstermiş. Özellikle de John’un sarı gözlü şeytanı öldürdüğümde bitmeliydi ama sizin bu hayata devam etmeniz ve defalarca dünyayı kurtarmanız şeklindeki konuşması çok etkileyiciydi. John o noktada bitmeli ve normal bir hayatınız olmalıydı dese de çocuklarla gurur duyduğunu da söyledi. Dean’in babası ile olan çetrefilli ilişkisini hepimiz biliyoruz o yüzden John’un bu sözlerinden sonra Sam’den ziyade Dean’in yüzünde beliren o ufak şaşkınlığa dikkat çekmek istiyorum…

Sonda ise paradoksun kaybolması ve Sam’in avcı olmadığı, Cass ile hiç tanışmadıkları evrenin gerçek olmaması için taşı kırıp John’ı geri gönderdiler. En kötüsü de 2003’e geri dönen John için bu olaylar hiç yaşanmamış olacak. Sonda John’u 2003’te gördük ve Dean’a ilginç bir rüya gördüğünü anlattı. Rüya olarak da olsa hatırlaması tatlı bir teselli finali oldu diyelim.

Bu güzel ve özel bölümün ardından üzülerek söylüyorum ki dizi yine araya girdi… Yeni bölüm Mart’ta! 14. bölümden itibaren Jack’i de yeniden sahalarda göreceğimiz bir bölüm diliyorum. Kendisini son 3 bölümdür göremiyoruz ve Jack dizinin ayrılmaz bir parçası haline gelmedi mi sizce de? Özledik efendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!