tds_thumb_td_300x0
Supernatural 14. Sezon 10. Bölüm “Nihilism” Yorumu

Supernatural cuma akşamı ara sezon finalinden 10. bölümü ile döndü. IMDb’ye 9,4 puan ile giriş yapan bölüm bence sezonun en iyisiydi!

Öncelikle, geçtiğimiz sezon paralel evrenler konusuna da giriş yapan Supernatural bu konuyu zaten iyi ele alırken bu bölüm olayı başka bir boyuta getirdi. Çoklu dünyalar teorisi artık neredeyse her fantastik dizide işlendiğinden Fringe zamanındaki kadar etki bırakmıyor diye düşünüyordum ama Supernatural bu konuyu da kendine has bir orijinallikte işlemeyi başardı.

Paralel evrenden gelen Michael, kendi dünyasında Lucifer ile ettiği kavgada Tanrı’nın gelmesini beklemiş ama hiçbir şey olmadı dedi. Supernatural’da Tanrı bildiğiniz üzere bir yazar olan Chuck.

Michal de Casstiel’e “Tanrı bir yazar ve biz de, bütün dünyalar onun taslaklarından başka bir şey değili’ dedi. Tüm dünyalar kusurları olan taslaklardan ibaret. Michael’in amacı da tüm dünyaları yok etmek.

Bölümün en zekice sahnelerinden biri de Michael’in, Dean’ı beden olarak kullanmasını uzatmamaları oldu. Dean, Michael’i zihninde bir odaya hapsetmeyi başardı. Yani şimdi kafes Dean’ın ta kendisi oldu.

Bir yandan da Michael’in oluşturduğu canavar ordusunun şehri istila etmesi ve bizimkilerin peşinde olması, onların peşindeki avcılar güzel bir fantastik gerilim atmosferi katmıştı bölüme. Bunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu istila Dean’ın, Michael’i hapsetmesi ile son buldu ama bubu bekleseler geç kalmışlardı. Öncesinde Jack, onu hayata döndüren ruhu kullanarak nephilim güçlerini ortaya çıkardı. Nephilim Jack’in bu gücünü özlemişiz! Bu ayrıcalığı yeniden geri kazansak gerçekten de fena olmazdı. Ama bunun için Jack’in özünü gerçekten alması gerekiyor gibi. Lucifer dirildiğine göre, neden olmasın? Jack’in özünü o almıştı.

Bölüm yorumuna devam edecek olurdak en son geçtiğimiz sezon gördüğümüz azrail Billy, bu bölüm Dean’ı yeniden ziyaret etti. Geçen sezon Dean’a olası tüm ölümlerini yazan defterlerle dolu bir oda göstermişti şimdi ise hepsinin baştan yazıldığını ve her halükarda aynı şekilde sonlandığını söyledi. Michael, kafesten çıkıyor ve Dean aracılığı ile tüm dünyaları yakıyor biri hariç. Billy bunu söyledikten sonra Dean’a bir sürü defter arasından kalan o tek nihai sonlu defteri uzatıp gitti. Hangi dünya hariç? Neden o? Billy ne demek istedi henüz bilmiyoruz ama son bi kere baştan yazıldıysa tekrar yazılabilir değil mi?

Bu bölüm Supernatural’ın şimdiye kadar en çok final gibi hissettiren bölümüydü. 11. sezondan beri Lucifer, Chuck, Nephilim, Paralel evrenler ve Michael’in gelişi derken adım adım ilk 5 sezonda olduğu gibi devamlı bi konu oluşturuldu ve sona yaklaşığımıza dair de ilk adım geldi gibi. İlk defa dizinin sonunun yaklaştığını hissettim ve Dean’ın kurtulamama ihtimali bu kadar ağır göründü gözüme.

Tabii bu 11. sezondan beri devam eden konular hemen çözülecek gibi de değil, dizi 15. sezon onayını da aldı. Ancak bu paralel evren konusu geçen sezondan beri final konusu olacakmış gibi hissettiriyordu bu bölüm bu konuya ve Michal’e verilen ağırlık da yine bunu hissettirdi. Finalden korkmaya başlayanlar el kaldırsın?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!