tds_thumb_td_300x0
Supernatural 13. Sezon 5. Bölüm Yorumu

Supernatural yine etkileyici bir bölümle erkanlara geldi. Öncelikle henüz izlemeyenlere bölümü gece karanlıkta açmalarını tavsiye ediyoruz çünkü sizi bol hayaletli, gizemli ve karanlık bir bölüm bekliyor!

Bölümün konusu şu şekilde hastalarını lobotomi ile tedavi eden bir doktorun hayaleti kasabadaki çocukları lobotomi uygulayarak öldürüyor. Bilmeyenler için lobotomi eski bir tedavi yöntemi. Eskiden psikolojik rahatsızlığı olanlara lobotomi uygulanarak yani beyinlerinin ön lobu alınarak müdahale ediliyordu ancak bu beynin duygu-tepki verme gibi birçok fonksiyonunu yok ediyordu. Bu nedenle tedavi olarak görülmekten çıktı. Hastalarına lobotomi uygulamaya devam eden doktor ise idam cezasına çarptırılıyor ancak hayaleti yıllarca evi terk etmiyor.

Dean ve Sam’i, Doktor ve öldürdüğü çocukların hayaleti ile karşı karşıya izliyoruz.

Supernatural’in sevdiğim tarz karanlık, korku bölümlerindendi üstelik bölümün bir artısı daha vardı. Dikkat, bundan sonrası spoiler içerir!

Dean, hayaletlerle baş edemediğinde onlarla iletişim kurabilmek için iğneyle kalbini durdurdu. Geri döneceği sırada ise eski dostumuz(!) Billie ile karşılaştık. Billie’yi hatırlarsınız, Dean ve Sam’in öldüklerinde dünyaya tekrar geri dönmelerini engelleyeceğine yemin eden azrail. Casstiel, Billie’yi geçtiğimiz sezon öldürmüştü ancak Billie ”The Death” olarak geri dönmüş. ”Ölüm olabilmek için, ölmüş…” kendi deyimiyle evren ”şairane”.

 

Billie’nin ”The Death” olmasının Dean ve Sam’e olan nefretini körelttiğini görüyoruz. Çünkü The Death olmak ona büyük resmi görebilme imkanı vermiş. Dean ve Sam’in çok önemli bir şeyi başaracaklarını gördüğünü söyledi. Daha önce Dünyayı kıyametten kurtaran kardeşlerin kaderinde benzer önemde ne olabilir merak etmemek elde değil.

Jack’in doğumunun boyutlar arası kapı açtığını biliyoruz. Lucifer ve Mary’i kapalı kaldıkları alternatif dünyada ikinci bölümden beri tekrar göremedik. Billie, birden fazla var olan evrenleri birinin yerini oynatsak dağılacak şekilde dizilmiş kağıtlara benzetti. En son ihtiyacım olan şey de bu dengeyi bozan bir Winchester diye eklemeyi de ihmal etmedi. Tanıdık geliyor değil mi? 🙂 Sezon finalinde bu sefer de boyutları birbirine katan Winchesterlar izler miyiz dersiniz?

Jack demişken, onun arkada kaldığı bir bölüm oldu. İkili eski günlerdeki gibi ava çıkarken, Jack’i evde bıraktılar ancak son sahneye bakılırsa bir dahaki bölüm Jack’i de tekrar görebileceğiz. Böylece gelelim bölümün son ve en can alıcı sahnesine, Casstiel ve Dean karşılaşması sonunda gerçekleşti! Bu sahnede heyecandan nefesimiz kesildi!

Ayrıca sabırsızlananlar için gelecek bölüm promosundan bir kare!

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!