SpiderMan: No Way Home Fragman Yorumu!

Spiderman No Way Home’dan yeni fragman yayınlandı. Daha doğrusu Sızdırılınca apar topar yayınlanan  fragmandan sonra uzun zamandır beklediğimiz resmi fragman yayınlandı. Daha yayınlanalı 24 saat olmadan 10 milyon izlenmiş bile. Filmi düşünemiyorum.

Şimdi en çok merak edilen eski Spiderman konularından önce fragmanda ne izledik kısaca bahsedelim. Bildiğimiz konunun bir özetini görüyoruz aslında başta. Önceki filmde Peter’ın kimliği açığa çıkıyordu. Mahallemizin Spiderman’i için belli ki bu meşhurluk çok zor oluyor. Bunu tersine çevirmek için Strange’den yardım almaya gidiyor. Ancak May hala, MJ ve Ned’in de kendisini unutacağını anlayınca vazgeçmek istiyor ve o an ki karmaşa Strange’in büyüyü yanlış yapmasına yol açıyor. Sonrasında da paralel evrenlerin kapısı açılıyor.

Tabii zaman ile oynamak burda seçilmesi gereken yol mu Strange neden kabul ediyor oralar biraz tuhaf karşılanabilir. Sonuçta Strange’in görevi zamanı korumakken Peter neden bir istisna oluyor bilmiyırum ama Iron Man’in etkisi olabilir diye düşünüyorum. Peter sanki Tony’nin emaneti gibi görülüyor. Strange benim de Iron Man ve Spider Man’den sonraki favori karakterim bu arada . O yüzden Tony’nin boşluğu dolmaz ama onun mentor rolünü kim alsın derseniz kesinlikle Strange’i isterdim. Benedict Cumberbatch iyi ki var ne diyelim.

Şimdi bu filmden beklenti büyük.  Paralel evrenlerin kapıları açılınca içeri  Dr. Octopus ,  Goblin , Elektro , Sandman gibi eski filmlerde izlediğimiz ünlü kötüler doluşuyor. Bu o kadar müthiş bir hamle ki cidden ne diyeceğimi bilmiyorum. Her şeyden ve tüm beklentilerden öte. Filmde diğer Spidermanler olmasa bile eski filmlerde izleyip bayıldığımız tüm o efsane kötüleri tek filme toplamak mükemmel bir olay. Film her türlü çok güzel olacak. O yüzden diğer spidermanler olur da görünmezse bu filmin hakkı yensin istemiyorum.

Diğer yandan, konu tabii ki Tobey ve Andrew’ın spidermanlerinin gelmesine aşırı müsait.

Bi kere tüm bu güçlü kötülerle bizim Peter’ın tek başına şansı yok. Önemli olan savaşlarda hep yanında Tony ve diğer Avengers oluyordu. Yani MJ ve Ned ile kurduğu beyin takımı ve ne kadar güçlü olduğunu bilsek de tek başına Strange yeterli gelmez.

Ayrıca iskeledeki dövüş sahnesinde Peter tek dövüşüyor gibi sadece öyle bi açı gösterilmiş fragmanda ama bu imkansız bence yani o sahneden tek başına sağ çıkmasına imkan yok. Tony Stark’ın ilahi bi güçle müdahale etmesi filan lazım yani.

Üstelik Ned ve MJ kaçırılıp o iskeleye getirilmiş. Burda da eski Spiderman filmlerine göndermeler var. Mary Jane ve Gwen’i de daha önce defalarca böyle izlemiştik. Hatta Gwen’in ölüm sahnesinin neredeyse birebir aynısı var filmde ki sonu öyle olmaz diye düşünüyorum ve umuyorum.

Bu filmde Spiderman’in birini kaybedeceği düşünülüyor bu arada. Sanırım Tom böyle bir yorumda bulnmuştu. May ve Happy sahnesine bakılırsa ikisinden biri ve muhtemelen de May olacak ölen. Sebebi de Goblin olabilir gibi duruyor.

Mj’nin ölmesini beklemiyorum ama o sahne Amazing Spiderman’deki sahneye  çok benzediği için MJ’yi , Andrew’in Spiderman’i kurtarabilir deniyor. Çoğu kişiye göre diğer spidermanlerin filmde olduğunun büyük bir kanıtı o sahne. Bana da mantıklı görünüyor. Özellikle de Andrew’in spiderman kostümlü sızdırılan fotoğrafıı düşününce. Bu fotoğrafa shop denmişti. Ama o fotoğrafta iskele demirleri vardı. Fragmana bakılırsa aynı iskele ve demirler.

Andrew’un sızdırılan ve shop diye yalanlanan bi fotoğrafı vardı. Bu fotoğrafın arka planı iskeleydi. Filmde de iskelede büyük bir savaş sahnesi var. Bu biraz büyük bir tesadüf yani. Böyle bir konu açıp da Spiderman’leri dahil etmeden kapatmak bana pek inandırıcı gelmiyor. Ben başta bu filmde birkaç saniye görünecekler ve bu konu asıl 4. Filmde işlenecek. Spiderverse izleyeceğiz diye düşünmüştüm. Bu bana en mantıklı gelen teoriydi. Ama tabii hiçbir resmi açıklama yok hatta tam tersi yalanlıyorlar her fırsatta. Zaten varlarsa muhtemelen filme gidemeden hepimiz sızdırılan sahnelerden öğrenmiş oluruz 17 Aralık’tan önce.

Böyle bir yazı kaleme alıp da favori Spiderman’imden bahsetmeden geçmeyeyim. Benim favorim Tom Holland. Birçok kişide Tobey’nin yeri ayrı belki çizgiromanlara da en uygunu odur, olabilir ama ben  MCU’da yaratılan atmosferi daha çok sevdim. 2000’lerin Spiderman film üçlemesi kaliteli bir seriymiş bir lafım yok ama Spiderman’i Iron Man ile izlediğim Marvel Evreni ve Tom Holland’ın yorumu daha çok sardı beni. İkinci favorim de Andrew Garfield. Yani en çok strateji ile dövüşen, zekasını hissettiren Spiderman oydu bence. Onun özgüvenine, Spiderman yorumuna bayılmıştım. Tom Holland’lı versiyonun marvel evrenine dahil olduğu için önceki spidermanlerden çok farklı bir yorum izlemek orijinal geliyor. Yani Uncle Ben’in ölümünü artık üçüncü bi versiyon daha izlemeye gerek yoktu. Orijinal spiderman’i bir sürü versiyonla izledik ezberledik. Onun yerine Marvel evreninde Tony Stark ile baba oğul olarak izlemek çok daha farklı ve iyi geldi. Ki Uncle Ben gibi onu da keybettik zaten.

Benim bu kadar heyecanla beklediğim ilk Spiderman serisi Tom Hollandlı seri oldu açıkçası. Özellikle No Way Home da bunun hakkını yine fazlasıyla vereceğe benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!