tds_thumb_td_300x0
Söz’ün Eylem Mercier’ini İlk İki Sezon Nasıl İzledik?

Eylem Mercier’in iki sezon yaşadıklarını özet olarak okumaya ne dersiniz? Düşünmeye başladığımızda aklımıza ilk gelen şey iki sezonda da Eylemi bir çok farklı yönlerde tanımamız. 

İlk sezonda Eylemi Fransadan Türkiyeye haber yapmak için gelen, bağımız bir gazeteci olarak tanıdık. Birçok zorlu haberler peşinde koşan, inatçı ve cesur bir gazeteci. Dizi ilerledikçe Eylem hakkında yeni bilgiler aldık. Eski sevgilisi Sebastian Çolak denilen baş terör örgüt üyesi ile bağlantısı olduğunu ve yanında çalıştığını öğrendik. Eylemin bu sebepden dolayı Çolaka yaklaştığını düşünmüştük. Daha sonra aniden gelişen bir olayın ardından, Fethi tarafından vurulmak zorunda kalan Eylem aynı şekilde Fransa’dan ölü olarak gösterilmişti. Muhteşem geri dönüşünü sezon sonunda, Sebastian tarafından tutsak olan Fethiyi kurtarırkenen izledik. Aynı zamanda Eylem Mercier’in bir istihbaratçı olduğunu öğrendik. İzleyicilerin çoğu bunu zaten daha önceden tahmin etmişti fakat emin olamamışlardı. İstihbaratçı olarak dirilmesi sadece seyircileri değil dizinin baş noktası olarak geçen Timi de şaşırttı. Eylem Fransa devletinde çalıştığı halde Time bulduğu bilgileri sunup Kıyamet planını bozmak için harekete geçti. Birlikte çözdükleri Kıyamet planın ardından Eylem de Sebastianı sorgu için Fransa devletine teslim etmek zorunda kaldı. İşte sezonu Eylemin temelli olarak Fransaya dönmesi ile kapatmıştık. 

İkinci sezon da Tim Sancar denilen terör örgüt üyesinin rehin aldığı köye gitmişti. Orada bulunmalarının sebebi ise köyü korumaktı. İşler karıştığı anda tahmin edilmeyen bir isimle karşılaştılar. Evet, Eylem Mercier. Fransa devletinde istihbaratçı olduğu halde Türkiyede de görevleri çıkmıştı. Asıl dönüm noktası hem Eylem için hem de aşık olduğu adam için orada olmuştu. Sancar‘ın yanına sızmanın sebebi ise o kadar insana zulüm etmesi ve Fransada oluşan patlamaların sorumlusunun da Sancar‘la irtibatta olmasıydı. Bu görevi yaparken birçok yerde sevdiği adamla karşı karşıya geldi ama görevini başarıyla tamamlamak için profesionelliğini bozmadı. Kendi canını hiçe sayıp masumları ön planda tuttu. Zor anlar geçirdiğini de göz önünde bulundurmak gerek, canlı bomba olmuştu ve Fransada olan bir patlamayı kendi elleri ile başlatmıştı. Duygu karışıklığı yaşayarak Sancarı öldürmeye kalkmıştı, sevdiği adam buna karşı gelmeye çalıştığı halde Eylemin aklına çoktan yatmıştı. Sancarı öldürmek istediği zaman da Tim yetişmiş ve Sancarı tutuklamıştı. Eylem de bir zarar görmeden o görevi tamamlamıştı. Bu zorlu görev ardından yeni hörev gelmesini beklemişti. Hayatında alabileceği en zor görev gelmişti eline, sevdiği adamı kullanmak. Şiddetle bu hörevi kabul etmezken Fransa devleti kardeşini kullanıp tehtit etmişti. Eylem her ne kadar yapmak istemese de kardeşinin de bir masum olduğunu göz önünde bulundurarak bu görevi yapmak zorunda kalmıştı. 

Tim için tehlikeli olduğunu anladığı zaman da sevdiği adamı kaybedeceğini bildiği halde ve Fransa devleti tarafından da zor duruma düşeceğini bildiği halde Timi durdurmuştu. Hain olarak ortaya çıkan Eylem büyük tepki almıştı her ne olursa olsun Fethi kadının haklı olduğunu anlamak ve görmek istiyordu. Eylemse hala içinde olan kardeşine zarar gelecek korkusu yüzünden ceza evine girmeyi bile göze almıştı. Ne hoş ki Fransa devletinde çalışan adam ile buluştuğu anda orayı Tim basmıştı. Sorgu odasında sevdiği adam ile yaşadıkları vedalaşmadan sonra ikisi de ümidini kesmişti. Fakat Türk İstihbaratında çalışan Şef sayesinde işler beklenmedik bir noktaya getirildi. Eylem‘in değerli bir eleman olduğunu anlayan Türkiye İstihbaratı Eylemi küçük bir sınavdan geçirip Türk İstihbaratına soktu. Yeni Eylül Alptekin kimliğine sahip olan Eylem Türkiyede görev alma teklifi aldı fakat bu teklifin bir parçası da ailesinin kendisini ölü olarak bilmek zorunda olduğundan ibaretti. Eylemse bir savaşcı olarak ailesini geride bırakmayı kabul edip vatanına hizmet etmeye başladı. Eylem için hiçbir zaman temsil ettiği ülke ön planda olmadı, masum İnsalara bir şekilde yardımcı olmak ve onları korumak ön plandaydı. İkinci sezonun ortasından başlayan İstihbarat hayatını farklı farklı izledik. Özel görev olsun, sahada çatışma olsun her şekilde gücünü gösterdi.

Dizide gösterilen bir kaç yıl içerisinde bu kadar değişiklik yaşayan bir Karakteri acaba üçüncü sezonda ne bekliyor? Yeni sezona hazır mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!