tds_thumb_td_300x0
Söz Final Yorumu: Söz’ün Bittiği Yer

Büyük finalde neler yaşandı?

 • Operasyonda giden Tim ikiye ayrılıp çatışmaya gitti
 • Eylem yurt dışına dostun yerini öğrenmek için tehlikeli olsa bile gitti
 • Tim’in bir grubu mühimat olan bölüme gitti ve kamyonu takip ettiler. Kamyonu durduklarında arka tarafında silah yerine bir çok ceset buldular
 • Bu öfkeyle birlikte depoya döndüler ve hepsini indirip bomba yerleştirdiler. Tabi ki içeride daha köylülerin olduğunu bilmiyorlardı.
 • Son dakika durumun farkında vardıklarında içeri girip hepsini sağ salim çıkarıp depoyu patlattılar
 • Diğer grup binaya girmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlardı. Kopuk’un keskin nişancı olarak yardımıyla çokta zorlanmadan içeri girdiler
 • Hepsini öldürdüklerinde kaçmayı başaran bir kaç adamı da öldürmek için tuzak kurdular. O sırada Yiğido vuruldu.
 • Sınıra ilerleyen Tim savaşa girdi. Bu savaşta 19 şehit verdiler fakat Tim’den ölen yoktu.
 • Sağ salim geri döndüler ve döner dönmez sevdiklerine evlenme teklifinde bulundular
 • Bu sırada Eylem dostun yerini öğrenmiş oldu fakat bu görev yasa dışı olduğu için gizli yürütülecekti
 • Yavuz’a danışan Eylem onay aldığı için harekete geçmişti bile. Gizli bir buluşmada Tim’e de durumdan bahsedildi onlarda kabul ettiler. Erdem albay’dan saklamayı düşünüyorlardı fakat oda oradaydı
 • Yurt dışına giden Tim hazırlıklarla içeri girdi.
 • Efe’nin acemi hareketi yüzünden tutsak kalmışlardı ve silahlarını bırakmak zorunda kaldılar. Bir sıraya dizildiklerinde adamların biri hepsini kurşuna dizdi. Yere yığılan Tim kanlar içinde can verdi
 • Meşhur dost sonunda ortalığa çıktı. Çolak geri dönmüştü. Yavuz’un ölümünü izleyeyim derken ters köşe olduğunu anlaması zor oldu
 • Eylem’in planı üzere her şey gerçekçi duruyordu sanki hepsi ölmüş kanlar içinde yatıyor gibi. Çolak tabi ki bu duruma şaşırdı ve çıkmak için hareketlendiğinde kurşuna dizildi.
 • Final aslında mutlu sonla bitti. FeySu çifti bebek bekliyor, Eylem göreve gidiyor, YavDer evlendi ve diğerler evlenme yolunda.

 

Gelelim bölüm yorumuna:

Son bölüm çok diyecek bir şey yok. Keşke şöyle olsun dediğim tabi ki çok nokta var. Başta fazla mantık hatası sezdim. Göreve gittikleri yerde tutsak olan köylülerden haberleri vardı. Ne olur ne olmaz diye depoya bakmaları gerekirdi ama tabi heyecan katmak için bombalar çoktan konuşmuştu.

Görevin son partı gerçekten savaşır gibi çektikleri sahne aşırı kaliteliydi. Çok gerçekçi effectler kullanılmış. Aynı zamanda yankılanan sesler ve yaralı sayısı. Şehit sayısı hepsi çok gerçekçi tutulmuş.

Tüm çiftlerin aniden evlenme kararı alması bana biraz olsun yapmacık geldi. En azından Nazlı ve Ateş düğününden sonra böyle bir şey yaşansın isterdim. Üç sezondur izliyoruz çifti bir türlü düğünlerini göremedik.

Çolak’ın dönüşü efsane oldu. Madem böyle dönecekti daha önce gelseydi demeden edemiyorum. Böyle gizli saklı olması üzücü. Baştan daha kaliteli sahneler çıkabilirdi. Neyse ki finale ayrı bir hava katmış.

Yavuz ve Derya düğününe hepsi katılmış. Eski Tim’den ayrılan askerler bile varken Ateş’in olmaması göze battı. Neredeyse her toplu sahnede görmezden geliniyordu. Yine görevde yine görevde. Nazlı ve Ateş’e de mutlu son gözükmedi. Feyzullah ve Su çiftine ayrı mutlu oldum kızlarıyla beraber mutlu bir yaşam sürdürürler. Eylem’in sonunu özel buldum aslında. Hayatta tek tutunabileceği şey görev. Yine bir görev için canını hiçe sayacak ve bence o görevin dönüşü zaten olmayacak. Sevgilisine kavuşacaktır kısa sürede. Sonunda Yavuz evlendi ve hayatını mutlu sürdürecek. Tabi başına yine bin türlü bela gelir ama aşarlar. Melisa ve Mücahit her zaman ki gibi deli dolu olmuşlar. Evlenmeye yakın gibi duruyorlardı. Aşık’ta sonunda kendine göre bir hanımefendi buldu ve hayatın sonuna kadar mutlu yaşar.

Toplu söylemek istediğim şey şu, söz final’in daha duygusal, acı ve gurur verici olmasını isterdim. Sanki böyle efsane bir dizi için mutlu son yakışmamış gibi. Ben mutsuz sonu daha çok beğenirdim, fazla klişe durmuş.

3 Sezondur yayınlanan bir efsane böylece defterini kapattı. Emeği geçen tüm ekibe teşekkür etmeyi unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!