Şov Dünyasında Bir Aşk: A Star Is Born Yorumu

Konusu nedeniyle La La Land gibi dikkatleri üzerine çeken bir film olmuş A Star Is Born. Ancak La La Land kadar başarılı mı? Pek sanmıyoruz. Elbette güzel bir aşk hikayesi. Oyunculuklar başarılı. Müzikler ve sahne performansları başarılı. İlişkideki samimiyet sizi içine alıyor. Yinede La La Land’in anlatımındaki o zerafet daha mı farklıydı ne? Ryan Gosling ve Emma Stone’un muhteşem uyumuyla elbette.

Burada Lady Gaga iyi bir performans sergilemiş olsa da filmde müzisyen kimliğiyle bulunduğu da bariz ortadaydı.

Film Akademi’nin seveceği tarzda mıydı? Evet. Birçok dalda adaylık gelecektir. Bradley Cooper ilk yönetmenlik deneyimine göre başarılıydı diyebiliriz. 

Filmin biraz da konusundan ve artılarından bahsedelim. Öncelikle Bradley Cooper’ın rock yıldızı olmasını sonuna kadar hissediyoruz. Jack popülariteden uzak, günümüzde giyilen kısa paçalara ve babet çoraplara bile anlam veremeyen, müziğin gerçek zamanlarından kalmış bir karakter. Kulağı tam olarak duymadığı halde müzikle uğraştığı için acı çekiyor. Hem acısıyla hem de aile problemleriyle baş edebilmek için genellikle sarhoş ve uyuşturucu kullanıyor.

Ally ise mükemmel bir sese ve yeteneğe sahip ancak burnunun büyük olması gibi sebeplerle dış görünüş olarak güzel/estetik bulunmayarak bugüne dek keşfedilmemiş bir kadın. Bir gün bir barda şarkı söylerken Jack tarafından keşfediliyor ve “Bir Yıldız Doğuyor” adını da buradan alıyor.

Başlarda Jack ve Ally kendi bestelerini söyleyip, sadece kendilerinin söyleyecek bir sözleri olduğu için müzik yaparken bir süre sonra Ally’nin büyük beğeni toplaması işleri değiştiriyor. Beğenilmek, onay görmek Ally’nin hoşuna gittikçe kendi müziğini bırakıp popüler kültüre daha çok yaklaşıyor. Popülariteye yaklaştıkça, Jack’ten uzaklaşıyor.

Film sahne hayatıyla ilgili eleştirilerini bir aşk hikayesiyle harmanlayarak sunuyor. Bunu yaparken zaman zaman temposunu düşürmese ve karakter gelişimlerini daha inandırıcı kılsa çok daha başarılı bir film ortaya çıkabilirmiş. Ama bu haliyle de ortaya güzel bir film çıkmış diyebiliriz. Öneriyor muyuz? Evet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!