tds_thumb_td_300x0
Son Yılların En İyi Playlistlerinden Birine Sahip Olan Film: Baby Driver

Merhabalar. Konumuz Netflix’e yeni eklenen, son yılların en iyi playlistlerinden birine sahip filmi olan Baby Driver.

Baby Driver Türkçe ismiyle “Tam Gaz”, Edgar Wright yapımı bir aksiyon filmi. IMDb puanı 7,6 olan bu suç ve macera dolu film daha başlangıcı ile beraber sizi ekran başına kitleme potansiyeline sahip.

Filmin Türkçe ismi “Kasım’da Aşk Başkadır-Sweet November” tarzı değişik bir çeviriye sahip. Tam Gaz ismi izleyiciler tarafından pek benimsenmedi. Baby Driver ismi kesinlikle çeviri olmaksızın bu filmi tanımlamaya yetiyor.

Ant Man, Zombilerin Şafağı, Sıkı Aynasızlar, Dünya’nın Sonu ve TenTen’in Maceraları filmlerinde imzası bulunan genç, başarılı Edgar Wright’ın yönetmen ve senaristliğini yaptığı Baby Driver’ın başrolünde Aynı Yıldızın Altında filminden hatırladığımız Baby rolüyle Ansel Elgort var. House of Cards’tan tanıdığımız Kevin Spacey Doc, Titanların Öfkesi’nden Lily James ise Debora rolüyle karşımızda. Bu enfes aksiyon, Edgar Wright’ın Amerika’da çektiği ilk film olma özelliği taşıyor.

Herkesin uzman olduğu bir iş vardır. Baby’nin uzman olduğu iş ise araba sürmektir. O, her sürmeye başladığında bilin ki aksiyon başlamak üzeredir. Doc, yıllar önce kendi arabasını çalan bu gencin potansiyelini görür ve onunla çalışmaya başlar. Yaptığı bütün işlerde şans meleği olan sürücü Baby ile beraberdir. Kavgalı bir aile ortamında büyüyen, geçirdiği kaza sonucu ailesini kaybedip kulağında oluşan sürekli bir çınlama ile yaşamak sorunda kaldığı için sürekli müzik dinleyen, az konuşan ve herkesle mesafesini koruyan Baby, güzel garson Debora ile tanışıp ona âşık olur. Bir şans eseri girdiği suç dünyasından uzaklaşmadan gerçekten mutlu olabilmesinin mümkün olmadığını gören Baby, ait olmadığı o dünyadan uzaklaşmak isteyecektir. Baby’nin uzaklaşması da pek kolay olmayacak, uzman olduğu işi yapmak zorunda kalacak yani sürmeye devam edecektir.

Artık bir klasik haline gelen “arabalı” suç ve aksiyon filmlerine benzemeyen bu filmde inanılmaz iyi bir müzik – olay bağlantısı var. Müzikler bildiğimiz popüler olanlardan değil, old but gold denilen cinsten. Eski fakat çok çok iyi. Yani Shazam’ınızı hazırlayın. Film sonrası bu müzikleri beğeniyle dinleyeceğinizden eminim.

Gerek iyi kurgusu, gerek başarılı oyunculukları ile Baby Driver klasik aksiyon filmlerinden çok farklı. Müzikle beraber olan olay geçişleri bunu kanıtlar nitelikte. Film sanki müzik üstüne kurulmuş, sanki müzikler sahneleri yönlendiriyor hissine kapılabilirsiniz. Çekim kalitesi ve olay örgüsü ciddi manada top class seviyede.

Müzikleri övgünün dışında ödülü de hak etti elbette. 2018 Empire Ödülleri’nde en iyi soundtrack ödülünü alan bu film aynı sene BAFTA ve Film Eleştirmenleri tarafından en iyi kurgu, NME tarafından en iyi film ödülünü aldı.

Hiç sıkılmadan seyredeceğiniz, müziğe ve aksiyona kesinlikle doyacağınız bir Edgar Wright şaheseri olan Baby Driver’ı kesinlikle izlemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!